foto

Harry Houdini

  • nar. 24.3.1874
    Budapešť, Rakousko-Uhersko
  • zem. 31.10.1926 (52 let)
    Detroit, Michigan, USA

Biografie

Harry Houdini, vlastním jménem Erich Weiss, se narodil 24. března 1874 v Budapešti. Ke svému rodišti se ovšem později nehlásil a raději jako místo narození uváděl malé městečko Apleton ve státě Wisconsin. Otec byl rabín a pocházel z Maďarska.

Jako malý chlapec rozbíjel své hračky jako jiné děti, ale na rozdíl od ostatních je potom opět dával dohromady. Z hraček přešel k hodinám. Jelikož miloval sladkosti, začal je jeho otec zamykat do skříně. Avšak Erich brzy přišel na způsob, jak ji otevřít. Otce to pobavilo, tak začal montovat stále složitější zámky, ale budoucího Harry Houdiniho nedokázalo nic zastavit. Později sám Harry přiznal, že to ani nedělal kvůli sladkostem, ale kvůli obdivu sourozenců.

Později se zaměřil na provazy, karty, mince a pravidelně se chodil přiučovat do kočovných cirkusů. O jeho umění se vypráví mnoho historek. Třeba, že mu veškeré své vědění předal umírající fakír, ale jsou to pouze báchorky. Všeho dosáhl svou pílí a svým nadáním.

V jedenácti letech odešel ze školy, aby se mohl věnovat zámkům a kouzlení. Vstoupil jako učeň k zámečníkovi, ale již po pár měsících učil svého mistra, jak si z pouhého kousku drátu lze vytvořit paklíč. Když ho přestaly bavit i zámky, začal se věnovat více kartám a ohebnosti svého těla. Většinu vědomostí získával z díla Paměti Roberta Houdina, který působil jako velvyslanec, spisovatel, ale hlavně jako kouzelník. Zde přišel ke svému pseudonymu. Z Ericha Weisse se stal v roce 1890 Harry Houdini.

Koncem října roku 1926 byla diagnostikována sněť slepého střeva. Lékaři mu dávali necelý den života. Přesto žil Houdini ještě dalších sedm dní. Sedmý den nechal zavolat pro svého bratra, kterému sdělil: "Přestal jsem bojovat. Tentokrát jsem prohrál." Harry zemřel o Hallowenu.

Je označován za největšího mága všech dob. Jeho úžasné triky a kouzla ještě dnes zůstávají záhadou. Dvakrát téměř přišel o život. Poprvé v Detroitu, když se nechal svázat a byl vhozen do ledové řeky a podruhé, když se nechal pohříbít zaživa. V dubnu 1974 měla být otevřena Houdiniho závěť, která měla vysvětlit jeho kouzla, avšak Harry předvedl další trik i tolik let po své smrti, listina vůbec neexistovala.

Jiří "BloodMax" Neubauer

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2011 Akvária na míru (TV pořad)
2010 David Blaine: Kouzelné úkoly (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace