foto

Robert Shaye

  • nar. 3.3.1939 (82 let)
    Detroit, Michigan, USA

Biografie

Americký filmový producent, režisér a herec Robert Shaye se narodil 3. března 1939 v Detroitu, jako syn Dorothy a Maxe Mendela Shaye. V mládí absolvoval Mumford High School, University of Michigan a Columbia Law School. Jeho sestra je herečka Lynn Shaye.

V roce 1967 udělal první krok své kariéry, ve svém bytě založil společně s Michaelem Lynne filmovou a distribuční společnost New Line Cinema a začal distribuovat cizojazyčné filmy pro americké vysoké školy. Setkal se s velkým úspěchem. V té době získal Oskara první film, uvedený jeho společností; film GET OUT YOUR HANDKERCHIEFS. Následoval velký rozkvět jeho společnosti a světlo stříbrného plátna spatřila celá řada dnes již kultovních snímků. Připomeňme si např. sérii NOČNÍ MŮRA V ELM. STREET, nebo STREET FIGHTER. Jejich úspěšnost připravila pevnou půdu pro další New-Line hity: KŘIŽOVATKA SMRTI, AUSTIN POWERS, MASKA, BLBÝ A BLBĚJŠÍ, SEDM, BLADE a další.

V roce 1998 se Robert setkal s režisérem Peterem Jacksonem, který hledal společnost, jež by mu byla ochotná zafinancovat dva filmy podle třech knih J. R. R. Tolkiena PÁN PRSTENŮ. Po přečtení scénáře Shaye nabídl Jacksonovi, aby natočil filmy rovnou tři, když i knihy jsou tři. Poskytl mu plnou důvěru své společnosti a rozpočet 300 milionů dolarů a spolu s Peterem roztočili největší kolotoč v dějinách kinematografie.

Po úspěších Pána prstenů a obrovských příjmech Robert produkoval další světoznámé filmy, vzpomeňme na sérii NEZVRATNÝ OSUD, snímky VÁNOČNÍ SKŘÍTEK, FREDDY VS. JASON, DĚJINY NÁSILÍ. Režíroval dva celovečerní filmy, KNIHA LÁSKY (1990) a MIMZY (2007). Jako herec se objevuje ve vedlejších nenápadných rolích ve filmech své společnosti, například NOČNÍ MŮRA V ELM-STREET, CELLULAR nebo FREDDY VS. JASON.

V současnosti produkuje největší a nejdražší filmový projekt v historii kinematografie, dvojdílnou adaptaci románu J. R. R. Tolkiena pod režijní taktovkou Petera Jacksona, HOBIT.

warner

Režijní filmografie

Filmy

2019 Ambition
2007 Mimzy
1990 Kniha lásky
1965 On Fighting Witches
1963 Image