foto

Vratislav Blažek

  • nar. 31.8.1925
    Náchod, Československo
  • zem. 28.4.1973 (47 let)
    Mnichov, Bayern, Západní Německo

Biografie

Vratislav Blažek se narodil 31. srpna 1925 v Náchodě. Absolvoval náchodské gymnázium a od roku 1945 začal studovat malbu. Při studiu si přivydělával psaním do několika satirických časopisů. V této době začala jeho autorská spolupráce s Divadlem satiry. V padesátých a šedesátých letech dvacátého století se stal díky hrám Třetí přání a Příliš štědrý večer jedním z nejvýznamnějších českých divadelních tvůrců. V roce 1957 exceloval scénářem filmu Paraplíčko. Film byl poctěn při příležitosti X. MFF v Cannes r. 1957 cenou sdružení CENDRILLON.

Po roce 1968 emigroval Blažek do Německa. Z jeho exilové korespondence s Václavem Táborským vznikla knížka Mariáš v Reykjaviku. V roce 1975 ji vydali manželé Škvorečtí v Kanadském Torontu. Blažkovou postavou se pak inspiroval i Josef Škvorecký v Příběhu inženýra lidských duší, kde mu dal průhledné jméno Blažej.

Vratislav Blažek byl autorem nejen mnoha povídek, divadelních, rozhlasových a televizních her, ale i autorem scénářů varietně-revuálních programů, ledních revue a především scénářů filmových. Z jeho pera vyšly muzikály jako Starci na chmelu či Dáma na kolejích nebo Sovákovsko-Libíčkovské komedie Světáci. Vratislav Blažek zemřel 28. dubna 1973 v Mnichově.

mican

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1962 Ach, du fröhliche - kniha

Fanoušci tvůrce