foto

Karel Rint

  • nar. 27.12.1885
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. 18.8.1955 (69 let)
    Plzeň, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Karel Rint studoval jeden rok v Praze na uměleckoprůmyslové škole, ale pak zběhl k divadlu a od roku 1905 do konce první světové války působil u několika kočovných divadelních společností, například u J. Faltyse, E. Zöllnerové nebo B. Jeřábka. Po vzniku republiky našel angažmá na stálých pražských scénách, ve Švandově divadle, Revoluční scéně a Adrii. Již jako zkušený herec hrál pak řadu let ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (1924-1940). Ke Slovensku měl blízký vztah a vynikl excelentním zvládnutím slovenštiny. Za války byl pak režisérem a uměleckým ředitelem zpěvohry Slovenského lidového divadla v Nitře (1940-1944). Na jevišti vynikl Karel Rint jako všestranný herec schopný zahrát různorodé charaktery, inklinoval především v konverzačních rolích vážného i komického rázu.

Po druhé světové válce se Karel Rint přestěhoval do Plzně a tehdy také teprve dostal dvě menší role ve filmu. Hrál policejního komisaře v komedii VELKÝ PŘÍPAD (1946), menší úlohu šlechtice Bedřicha ze Strážnice pak ztvárnil v historickém filmu JAN ROHÁČ Z DUBÉ (1947).

V Plzni pak Karel Rint dožil v soukromí a nevíme přesně, kdy zemřel. Je ale pravděpodobné, že to bylo až po smrti jeho manželky, tj. po roce 1967. Manželkou Karla Rinta byla herečka Marie Rintová (1902-1967).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace