foto

František Sádek

  • nar. 23.10.1913
    Říčany u Prahy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 21.1.1998 (84 let)
    Praha, Česko

Biografie

František Sádek pocházel z Říčan u Prahy; po gymnáziu studoval práva a v té době se dostal k filmu, kdy dostal příležitost zahrát si menší studentské role ve filmech PŘED MATURITOU (1932) nebo MILÁN RASTISLAV ŠTEFÁNIK (1935), v melodramatu SRDCE NA KOLEJÍCH (1937) se mihnul jako host v hotelu. Již v této době jej ale zaujala více práce za kamerou a začal se věnovat tvorbě krátkých dokumentárních filmů (PÍSEŇ LÉTA, 1939; NESPOUTANÁ A SPOUTANÁ VODA, 1940; RYCHLÝ POSEL, 1940; MALÍ MEZI SEBOU, 1941; OČI TO NEVIDÍ, 1941). Za války zároveň pracoval v Praze a Berlíně jako asistent režiséra Karla Antona. Po válce pak ve spolupráci s Hermínou Týrlovou realizoval dnes již legendární animovaný film VZPOURA HRAČEK (1946), následoval další krátký film PRAHA V ŘÍJNU (1946). Jako střihač a režisér se podílel také na dalších krátkometrážních filmech pro Československý filmový týdeník.

Vzápětí se Sádek začal věnovat režii celovečerních filmů. Jeho vstup do této sféry byl poměrně zdařilý, když spolu s Alfrédem Radokem natočil veselohru PAROHY (1947) v hlavní roli s Oldřichem Novým; v těsně poválečné době byl tento druh filmů ojedinělý a osvěžující tehdejší tvorbu. Také další Sádkův film (tentokrát již v samostatné režii), komedie ČERVENÁ JEŠTĚRKA (1948) s Jindřichem Plachtou v hlavní roli, vycházel spíše z principů prvorepublikového filmu a z poválečné tvorby se tak značně vymykal. Pak začal Sádek připravovat pro natáčení novelu Adolfa Branalda Severní nádraží, přípravné práce však přerušilo jeho zatčení.

Na počátku roku 1949 zformoval Sádek s dalšími aktivisty protikomunistickou skupinu Za pravdu, která začala vydávat stejnojmenný leták. Po obžalování z vlastizrady byl Sádek odsouzen k dvanácti letům vězení a v letech 1949-1955 vězněn na Pankráci a v Jáchymově. Po propuštění se již k samostatné umělecké práci nedostal, byl mimo jiné pomocným režisérem Karla Kachyni nebo Jiřího Krejčíka, až v uvolněné atmosféře Pražského jara natočil krátký dokument o začátcích Martina Friče s názvem NĚMÝ SVĚDEK (1968). V době normalizace se pak příležitostně uplatnil jako překladatel a autor dialogů převzatých televizních pořadů ze zahraničí (například u seriálu VČELKA MÁJA, 1975).

František Sádek zemřel v Praze 21. ledna 1998 ve věku 84 let.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Dokumentární

1967 Velcí Petschkové (TV film)
1946 Frank mezi námi

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace