-
-
Režisér Herz vzpomíná: „Do Černých baronů se mi od začátku nechtělo, protože už jedna adaptace existovala. Nakonec mě ale dostali na peníze, čímž nemyslím honorář, ale rozpočet celého seriálu, který byl na tehdejší poměry v České televizi nevídaně velkorysý. Řekl jsem si, že to mohu udělat ve velkém stylu a úplně jinak, než jak to natočil Sirový. Už během příprav se ale ukázalo, že s tím velkorysým rozpočtem to nebude ani zdaleka tak velkorysé, jak to vypadalo na začátku. Na jednotlivé díly bylo méně a méně peněz, někam se ztrácely do černé díry, a nakonec to skončilo tak, že jsem celý seriál musel zkrátit ze třinácti dílů na jedenáct, jinak bych se do rozpočtu nevešel.“
(Ganglion)
-
-
Film mal pôvodne režírovať Zdenek Sirový.
(Raccoon.city)
-
-
Režisér Sirový vzpomínal: „Do úzkých jsem se dostal až ve střižně Ivany Kačírkové. Ať jsem dělal, co jsem dělal, měl jsem toho pořád na dvě promítací hodiny. Nakonec jsem do střižny zatáhnul Toníka Mášu a ten mi během jediného dne zkrátil film na požadovaných devadesát minut. Plival jsem kolem sebe vzteky, proklínal ho, ale pánbůh zaplať. Teď má film ten správný rytmus a přitom se z něho nic podstatného nevytratilo.“
(Ganglion)
-
-
Režisér Zdenek Sirový sloužil u jednotek PTP, tedy Černých baronů. Sám na tu dobu vzpomínal s velkou hořkostí. Jednak nikdo nevěděl na kolik let byl odveden, doba prezenční služby dva roky se na ně nevztahovala. Jednak bylo mnoho zraněných i mrtvých. Dokonce režisér pátral v archivu Ministerstva obrany, kde nalezl zvažovanou možnost, že by tito „protistátní živlové“ byli odvezeni do táborů v Rusku.
(sator)
-
-
Zdeněk Sirový plánoval natočení druhého dílu Černých baronů, bohužel v době příprav filmu zemřel.
(raininface)
-
-
Režisér Sirový nabízel Švandrlíkovi roli generála, ale ten to rezolutně odmítl. Tak roli dostal Václav Postránecký.
(raininface)
-
-
Režisér Sirový nevěděl, komu dát roli Kefalína, uvažoval o Miroslavu Vladykovi, ale roli nakonec dostal Ondřej Vetchý. (Zdroj: Rozmarná léta českého filmu (ČT) díl 3 (1992)).
(ForGump)
-
-
Snímku mal pôvodne nakrúcať režisér Zdenek Sirový.
(Raccoon.city)
-
-
Po natočení filmu byl jeho režisér odstaven a film sestříhal podle svých představ tehdejší ústřední dramaturg Filmového studia Barrandov Ludvík Toman. Podařilo se mu přitom odstranit většinu toho, co na něm bylo zajímavé. "Vzniklo torzo, ubohý odvar našich původních představ," komentoval to později režisér Zdenek Sirový.
(raininface)
-
-
Julii Landovou (Eliška Sirová), filmovou dceru inženýra Viktora Landy (Ladislav Frej st.), hraje dcera Zdeňka Sirového, režiséra tohoto filmu.
(Robbi)
-
-
Snímek měl původně natáčet režisér Zdenek Sirový.
(Xell)
-
-
Zdeněk Sirový se koncem života proslavil švandrlíkovskou adaptací Černí baroni (1992), začínal však jako méně výrazný příslušník nové vlny 60. let. Adaptací románu Evy Kantůrkové „Smuteční slavnost“ z roku 1967 překonal léta dramaturgického tápání a postavil se po bok svým kolegům snímkem slučujícím syrovou baladickou stylizaci obrazu s citlivě vnímaným tématem nedávných společenských křivd. Práci na filmu ovšem dokončil v době, kde se jako následek okupace v roce 1968 začaly dít křivdy zcela nové. Mezi ně patřilo i rozhodnutí, aby místo do kin putovala Smuteční slavnost rovnou do trezoru a její tvůrce byl postupně odsunut do dabingu. Premiéry se tak film dočkal až v roce 1990.
(Zdroj: Letní filmová škola)
-
-
Dcera filmového režiséra Zdenka Sirového, sestra producenta Filipa Sirového a Zdeňka Sirového.
(sator)