foto

Vladimír Janura

  • nar. 20.11.1923
    Praha, Československo
  • zem. 1982
    České Budějovice, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Divadelní herec a režisér Vladimír Janura pocházel z Prahy a stejně jako řada jiných mladých nadšenců začal hrát divadlo po druhé světové válce bez odborné průpravy. Své první působení spojil s pražským Divadelním kolektivem Raketa, ještě v první poválečné sezóně ale získal stálé angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde pak strávil šest let (1945-1951). Na tomto jevišti podával přesvědčivé herecké výkony po boku již známých nebo později slavných osobností a začal se tady věnovat i režii, kterou pak úspěšně rozvíjel i ve svých dalších působištích. Krátce před odchodem z Pardubic byl Vladimír Janura osloven i filmaři a byla mu nabídnuta hlavní role v dětském válečném filmu MALÝ PARTYZÁN (1950). V roce 1951 pak opustil Pardubice a na dva roky zakotvil v Severočeském divadle v Liberci (1951-1953).

Svůj celý další pracovní i soukromý život spojil Vladimír Janura s Českými Budějovicemi, kde byl od roku 1953 členem Jihočeského divadla. K přechodu do Budějovic jej přiměl Miroslav Macháček, s nímž spolupracoval již v Pardubicích, a pod Macháčkovou režií odehrál své první role v Jihočeském divadle (Potopené kameny, Hamlet, Poprask na laguně). S Macháčkem i dalšími režiséry se Janura brzy prosadil mezi přední herce Jihočeského divadla a dostal řadu velkých příležitostí v moderně i klasice. V šedesátých letech se dočkal i několika hlavních rolí, především v shakespearovském repertoáru (Sen noci svatojánské, Hamlet), poslední velkou roli odehrál ve hře Těžká Barbora v roce 1978, aktivním hercem zůstal až do své předčasné smrti v roce 1982.

Před filmovou kameru se Vladimír Janura vrátil až deset let po svém debutu s krátkým rodinným snímkem VE SVĚTĚ KOLEJÍ (1960), další nevelké příležitosti mu pak přinesla až následující dekáda. Jako veterinář se objevil ve filmu ČERNÝ VLK (1971), v dramatu z konce války ZBRANĚ PRO PRAHU (1974) ztvárnil malou postavu odbojáře. Podstatně širší aktivity rozvinul před mikrofonem a často účinkoval v inscenacích natočených rozhlasovým studiem v Českých Budějovicích, divadelní režii se oproti svým začátkům věnoval již jen výjimečně.

Manželkou Vladimíra Janury byla Jiřina Janurová, která dlouhá léta působila v Jihočeském divadle jako inspicientka. Herectví se věnovala také jejich dcera Šárka Janurová-Kavanová, mediálně mnohem známější jsou dnes Janurovi vnuci, herci Ondřej Kavan (*1978) a Martin Kavan (*1980).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1976 Hodně štěstí! (studentský film)
1974 Zbraně pro Prahu
1973 Paní Marjánka, matka pluku aneb Ženské srdce (divadelní záznam)
1971 Černý vlk
1960 Ve světě kolejí
1950 Malý partyzán

Dokumentární

1968 Kamera zkoumá dobu (TV seriál)
Den hanby (E02)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace