foto

Hans Heinrich von Twardowski

  • nar. 5.5.1898
    Štětín, Pomořansko, Německá říše
  • zem. 19.11.1958 (60 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Německý divadelní a muzikálový herec, divadelní režisér a autor několika divadelních a rozhlasových her Hans Heinrich von Twardowski se narodil 5. května 1898 ve Štětíně v dnešním Polsku. Svou filmovou kariéru začal ještě v éře němého filmu – jeho první rolí byl Alan ve Wienově expresionistickém hororu KABINET DOKTORA CALIGARIHO (1920) o síle manipulace a její konfrontaci s lidskou myslí a city.

Ve Výmarském Německu se během 20. let objevil asi ve dvacítce dalších filmů, ale v roce 1933 uprchl z Německa z obavy před pronásledováním kvůli své homosexualitě. To byl vlastně jeden z paradoxů v jeho životě – sám byl silně proti nacistické ideologii, ale na plátně často ztvárňoval příslušníky SS nebo jiné Hitlerovy přisluhovače. Mnohdy ani nebyl uveden v titulcích. Naproti tomu se objevil v několika protinacistických filmech – ve warnerbrosovských CONFESSION OF NAZI SPY (1939) nebo ESPIONAGE AGENT (1939) – ten měl premiéru jen tři týdny po nacistickém obsazení Polska. Ve vysoce kontroverzním snímku HITLER – BEAST OF BERLIN (1939) zase Hans ztvárnil příslušníka SS, který přijde o své iluze při konfrontaci s brutalitou režimu a omylem vyzradí své antinacistické přátele ostatním SS-ákům, kteří ho nakonec zavraždí. V roce 1942 ztvárnil u nás nechvalně známého říšského protektora Reinharda Hendricha ve snímku HANGMEN ALSO DIE!

S koncem druhé světové války skončila i Hansova filmová kariéra, ale i dále se věnoval psaní a režii v divadle. Například uváděl vlastní verzi Dostojevského Bratrů Karamazových nebo napsal hru Kupec Shakespeare, kterou založil na Skahespearově Kupci benátském. Také zpíval tenorem v několika muzikálech. Zemřel v šedesáti letech ve svém newyorském bytě na infarkt 19. listopadu 1958.

Dagmar "Morien" Pokorná

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1922 Fantom

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky