foto

Ernst-Hugo Järegård

  • nar. 12.12.1928
    Ystad, Malmöhus län, Švédsko
  • zem. 6.9.1998 (69 let)
    Lidingö, Stockholms län, Švédsko

Biografie

Ernst-Hugo Järegård se narodil roku 1928 v Istadu ve Švédsku. Mnohem více než jako filmový herec byl znám na divadelní scéně - od roku 1962 působil ve švédském prominentním Královském dramatickém divadle (Kungliga Dramatiska Teatern). Zde ztvárnil mnoho významných rolí, například hlavní roli v Moliérově hře Tartuffe nebo v Shakespearově Richardu III. Některá představení byla adaptována na televizní obrazovku.

Dále se objevil v populárních švédských televizních seriálech, jako SKÅNSKA MORD, i v několika filmech. Větší popularitu mu ale přineslo až účinkování v dílech světoznámého dánského režiséra Larse von Triera – nejdříve vedlejší role v EUROPĚ (1991) a následně hlavní role v minisériích RIGET (1994) a RIGET II (1997), která mu zajistila mezinárodní pozornost. Dokonce se stal oblíbeným i v Dánsku, i když jeho seriálový charakter doktor Stig Helmer tamější obyvatele nenávidí.

Naposledy se Ernst-Hugo objevil na televizní obrazovce v divadelní adaptaci CHEEK TO CHEEK, která však byla uvedena až po jeho smrti. Za své herecké úspěchy získal několik prestižních švédských divadelních ocenění.

Adéla "Bells" B.

Herecká filmografie