Reklama

Reklama

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone

nar. 06.07.1946 (75 let)
New York City, New York, USA

Biografie

Jeden z nejlépe placených hollywoodských herců si postavil kariéru na postavách outsiderů, kteří ale končí jako vítězové. Nějaký čas se snažil uspět s komediemi a dramaty, ale zdá se, že se už nikdy nedokáže odpoutat od svého zážitku hvězdné slávy z doby, která tak přála akčním idolům.

Pro většinu diváků Sylvester Stallone asi navždy zůstane jen kilogramy svalů obaleným Rockym a Rambem, přestože byl už v sedmdesátých letech nominován na Oscara nejen jako herec, ale také jako Rockyho scenárista. Od té doby režíroval více či méně úspěšné filmy a má na svědomí i většinu scénářů ke svým dalším filmům, řadu filmových produkcí a dokonce několik písní. Než se stal tím relativně vyrovnaným a spokojeným šedesátníkem, jímž je dnes, prožil Stallone docela rušný život.

Vyrůstal v italsko-americké rodině (narodil se 6. července 1946) s otcem, matkou a bratrem, ale po brzkém rozvodu rodičů střídavě u jednoho z nich nebo ve školních internátech. Rodiče, kteří se neustále hádali žili, spíš v bídě, otec Frank byl kadeřník a excentrická matka Jacqueline se zkoušela živit jako astroložka nebo pořadatelka ženských zápasů. Sylvester se narodil s částečně ochrnutým obličejem, který mu spolu s nezvládnutou výslovností komplikoval postavení mezi spolužáky. K tomu byl malé, hubené hyperaktivní dítě s poruchou pozornosti a trpící pocity méněcennosti, takže není divu, že během dvanácti let vystřídal třináct škol a vyzkoušel si kariéru příležitostného kapesního zloděje. V jedné ze škol v Marylandu tak byla jeho spolužačkou například malá Goldie Hawn. V šestnácti se přestěhoval k matce do Philadelphie a na škole pro emocionálně narušenou mládež začal koketovat s boxem a hrát ve studentských představeních. Poprvé v něčem začal vynikat a problémový mladík, který neměl rád ani své jméno (proto si raději nechává říkat Sly) zanedlouho dosáhnul na stipendium udělované sportovním talentům. Na American College ve Švýcarsku se podílel na adaptaci hry Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího a ve studiu dramatu pokračoval i na univerzitě v Miami.

V roce 1969 se vrátil do rodného New Yorku, který se měl stát svědkem jeho neslavných začátků. Pracoval po barech a hospodách a první roli dostal v laciném pornu The Party at Kitty and Stud's, kde hrál v téměř každé scéně nahého gigola za honorář 200 dolarů (a jeho pozdější fanoušci díky tomu vědí i to, že jeho rodina neužívala židovské tradice). Příští film už byl serióznější (Banáni Woodyho Allena), ale měl v něm jen drobnou roli. Tehdy se ucházel o roli v Coppolově Kmotrovi, ale na poslední chvíli byl z obsazení vyškrtnut. Jeho sebevědomí se opět propadalo někam na dno. V té době (1974) se oženil s herečkou Sashou Czack a období popisuje slovy: „žili jsme z ruky do úst. Bylo nám tak zle, že jsem se pokusil prodat svého psa. To byl jeden z nejhorších okamžiků mého života.“ Naštěstí toto období netrvalo příliš dlouho, mladí manželé se přestěhovali do Los Angeles a Sylvester začal psát scénář inspirovaný svým dosavadním životem. Právě proto je postava Italoameričana Rockyho Balboy, který se svojí vůlí dopracuje na profesionálního mistra v boxu, tak autentická a přinesla svému stvořiteli životní úspěch. Lidé se údajně Stallona dodnes ptají na jeho boxerskou kariéru, jakoby byl jeho Rocky skutečná postava.

Rockyho a Sylvesterův sen se naplnil

Sylvester Stallone i jeho alter-ego Rocky toužili po tom stát se slavným a když nakonec Sylvester získal pro svůj scénář producenty a pro sebe hlavní roli, stala se z něj přes noc filmová hvězda první velikosti. Za první díl Rockyho (1976), kvůli němuž herec přestal kouřit,bral honorář pouhých 23 tisíc dolarů. O pár let později za Rockyho III už to ale bylo 10 milionů a od Rockyho IV (1985) se jeho odměna pohybuje mezi 15 a 20 miliony dolarů za roli. Film o outsiderovi, kterému se splní americký sen vyhrál Oscara za nejlepší film, režii a střih a byl nominován v sedmi dalších kategoriích (včetně Stallona jako herce i scenáristy). Kromě toho se stal tento předpokládaný béčkový film jedním z komerčně nejúspěšnějších kousků všech dob.

Tady vzniklo ztotožnění Stallona s postavami akčních primitivních hrdinů od nichž se neočekává víc, než fyzický síla, a které bylo zanedlouho ještě stvrzeno rolí veterána Johna Ramba. Uplynulo šest let od prvního Rockyho, když se Stallone objevil jako Rambo – hrdina obrovských blockbusterů osmdesátých let. V letech 1982 – 1988 se film dočkal tří pokračování a od druhé části se na nich Stallone podílel i scenáristicky. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let bylo i jemu jasné, že nastává soumrak nad velkými akčními podívanými s nadlidskými hrdiny.

Stallone možná tolik neuvízl v jedné postavě, jako někteří herci v historii, ale v úzce vymezeném typu olejem se lesknoucího svalovce. Přitom je zřejmé, že jeho ambice spadaly od samého počátku také do podstatně intelektuálnějších oblastí. Všechna další pokračování Rockyho už nejen napsal, ale i režíroval. Kromě něj je podepsaný pod scénářem a režií Cesty k ráji (1978) a spolu s dvěma dalšími kolegy režíroval Noční dravce (1981). Z akčního žánru režisérsky vybočil už v roce 1983 tanečním muzikálem s Johnem Travoltou Staying Alive.

Být slavný tak dlouho, jak jen to jde

„Zdá se mi, že to je přirozený vývoj. V technologickém věku se muži víc než na svaly budou muset spoléhat na svou inteligenci a důvtip. Olejem se lesknoucí svalovec se stává bytostí z mytologie, je to zkrátka fikce, která do současného filmu nepatří. Proto se snažím od těch postav odpoutat a hrát takové hrdiny z masa a krve, jejichž existence závisí na něčem jiném než na síle,“ prohlásil Stallone, když viděl, že se blíží konec ikon Arnolda Schwarzeneggera či Jean-Caluda van Damma.

V devadesátých letech se již začal přesouvat do pozic umírněnějších hláškujících hrdinů akčních thrillerů, jaké patřily například Brucovi Willisovi. V Tango a Cash (1989) se coby nesourodá dvojice policajtů doplňovali s Kurtem Russellem a v Nájemných vrazích (1995) s Antoniem Banderasem. V té době zkoušel štěstí obdobně jako Schwarzenegger s rodinnými komediemi, ale v jeho případě s ještě horším výsledkem (Oscar, 1991, Stůj nebo maminka vytřelí, 1992). Kdo ví, jak by dopadla legendární komedie Policajt ze Beverly Hills (1984) která proslavila Eddie Murphyho, kdyby jej hrál Silvestr Stallone, jak bylo původně v plánu. Ostatně, stejně by se dalo uvažovat o Smrtonosné pasti (1988), která udělala hvězdu z Bruce Willise jen proto, že ji Stallone odmítnul. Z průměrnosti jeho filmů devadesátých letech vybočoval až neotřelý akční thriller z prostředí hor Cliffanger (1993), který získal několik oscarových nominací a Stallone v něm nejen hrál, ale podílel se na scénáři.

„Když jsem se konečně prosadil, chtěl jsem se nahoře udržet co nejdéle. Jenže teď má pro mne čas jiný rozměr. Už vím, že talent se jen tak neztratí a že důležitější než úspěch je láska, přátelství a rodinné zázemí,“ říká současný Stallone. V polovině devadesátých let ale stál o nový impuls ve své kariéře natolik, že se spokojil se symbolickým honorářem 60 tisíc dolarů, jen aby mohl hrát vážnou roli v kriminálním dramatu Země policajtů (1997) a od té doby se objevil v řadě dalších divácky i u kritiky průměrných až propadlých filmů. V pětapadesáti začal uvažovat o návratu v kůži Rockyho a Ramba, ale připadal si příliš starý. Zato v šedesáti už měl jasno a rozhodl se obě postavy vrátit na plátna kin a stránky časopisů (o tom za jakou cenu svědčí jeho zatčení za držení nepovolených steroidů a růstových hormonů při premiéře Rockyho Balboy v Austrálii). Obou filmů se chopil scenáristicky, režisérsky i herecky. Žena mu oba projekty rozmlouvala, ale Sylvester má jasno v názoru, že je lépe dělat něco špatně, než se cítit zle z toho, že neděláte to, co milujete. Argumentuje navíc tím, že svět se v minulých pěti letech natolik změnil, že teď je již na návrat starých hrdinů připraven.

Stallone patří mezi ty celebrity, které se aktivně zajímají o politické dění ve své zemi, a když uvážíme, že je na den přesně starý jako prezident George W. Bush, není se co divit, že se tito dva vzájemně podporují. A nejen oni. Republikánští herci Sylvester Stallone a Chuck Norris jsou oblíbenými herci republikánského prezidenta Spojených států Bushe a Stalloneovi obchodní partneři a přátelé jsou další republikáni Bruce Willis a Arnold Schwarzenegger. Ostatně jeho obchodní zájmy zahrnují založení firmy na výrobu výživových doplňků, zatímco v ryze soukromé oblasti se hercovy záliby odehrávají ve světě výtvarného umění. Je nejen častým návštěvníkem muzeí, ale také majitelem jedné z nejlépe zásobených soukromých sbírek (má doma originály od Moneta, Chagalla nebo Rodina).

Malování, muzea, krásné ženy a zase ten Rocky Balboa

Sylvester Stallone už má co bilancovat: „prošel jsem si snad každým klišé, které s sebou nese úspěch: od aut přes jachty, ženy, peníze až k celé armádě těch, kteří mi pochlebovali. Nikdy mi do očí neřekli: Mluvíš jako pitomec a vypadáš jako cvok... úspěch je jako návyková látka.“ Stejně bohaté zkušenosti má ze soukromého života. V polovině osmdesátých let se rozvedl s matkou svých dvou synů Sashou a v tomtéž roce se oženil s dánskou herečkou Brigitte Nielsen. Jejich manželství trvalo necelé dva roky. Tyto dva rozvody ho stály dobrou polovinu obrovského majetku a Sylvester tehdy nešetřil povzdechy typu „Mám pocit, že už nikdy nebudu žít v jiném svazku, než v manželství pro peníze. Mají mě ženy rády pro peníze nebo i pro mě samého? Opravdu nejsem schopný života ve dvou...?“

Dnes však na všechny své partnerské úspěchy a neúspěchy vzpomíná také s úsměvem „se Sashou vycházíme skvěle. Vychovala mé syny bez hořkosti. Sage už se postavil na vlastní nohy a Sergio žije střídavě u ní a u své ošetřovatelky, chodí do školy a trochu společně malujeme.“ Peníze z prodeje svých obrazů Stallone – velký obdivovatel Leonarda Da Vinciho věnuje právě na výzkum autismu, kterým je jeho mladší syn postižen. Ke krátkému vztahu s „Rudou Sonjou“ Brigitte říká: „naše setkání, to byla exploze. Náš společný život, to byla vášeň. Brigitte je silná osobnost a já taky. To nemohlo vydržet. Vyšel jsem z toho vztahu vyřízený, jako skutečný troska.“ Rok se vzpamatovával, když na jednom večírku v Los Angeles potkal modelku Jennifer Flavin: „tehdy byla odbarvená na blond a já si řekl: pozor, nebezpečí! Už žádné blondýny! Ale byla tak hezká, něžná, nenápadná, úplný opak Brigitte. Bylo to jako v románu, prošli jsme okolo sebe a na místě jsme se do sebe bláznivě zamilovali.“

Nicméně první kolo jejich vztahu nebyla procházka růžovým sadem, Sly prohlásil, že se nechce ženit a dokonce ani žádné společné bydlení. Navíc tehdy prasknul skandál s modelkou Janice Dickinson, která tvrdila, že čeká Stallonovo dítě. Sylvester jediným faxem ukončil vztah s Jennifer a poté, co testy prokázaly, že Janicino dítě není jeho, rozešel se i s ní. Střídal jednu modelku za druhou, déle se zdržely jen Rakušanka Andrea Wieser a dnes hrající Angie Everhart. S Angie se dokonce zasnoubil, ale když krásná zrzka pochopila, že se s ní nikdy neožení, opustila ho. Potom na otevírání jedné z restaurací řetězce Planet Hollywood, které provozuje s kolegy Brucem Willisem a Arnoldem Schwarzeneggerem pozval svou bývalou lásku Jennifer Flavin a po tomto setkání ji dokonce nastěhoval do svého domu v Miami a po narození jejich první dcery Sophie se s ní oženil (1997). Od té doby přibyly další dvě dcerky Sistine a Scarlet (opravdu je to tak – všech pět jeho dětí se jmenuje na S!) a manželství Sylvestera s Jennifer stále trvá. Přesto je zřejmé, že pevnější než všechny světské svazky je Stallonova slabost pro vlastní slávu a pýchu svých postav, které bude navždy nechávat vítězit.

ČSFD.cz

Související novinky

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

16.02.2022

Studio Paramount v rámci prezentace pro investory oznámilo kupu novinek, a jelikož je toho opravdu hodně, asi se do toho rovnou pustíme. Tou největší zprávou je čtvrtý Star Trek. Nové pokračování…

Co všechno chystá v televizi Taylor Sheridan?

Co všechno chystá v televizi Taylor Sheridan?

14.01.2022

Čtvrtou řadu seriálu Yellowstone zhlédlo ve Státech na kabelovce rekordních 9,3 milionu diváků. Jedná se tak na kabelové televizi o největší současný zámořský hit. Seriál navíc laťku s každou další…

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté…

Čtvrtí Expendables našli hlavního záporáka

Čtvrtí Expendables našli hlavního záporáka

27.10.2021

Čtyřka Expendables už je téměř hotová, a tak nyní na veřejnost prosákla informace už i o tom, kdo nakonec ve filmu ztvární hlavního záporáka. Proti týmu vedenému Sylvesterem Stallonem a Jasonem…

Herec

Filmy
2024

Little America

2023

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2022

Samaritán

 

Scarpa

 

The Expendables 4

2021

Sebevražedný oddíl

2019

Plán útěku 3

 

Rambo: Poslední krev

2018

Creed II

Reklama

Reklama

 

Plán útěku 2

 

Stopa do minulosti

2017

Křupaví mazlíčci

 

Strážci Galaxie Vol. 2

2016

Ratchet a Clank: Strážci galaxie

2015

Creed

2014

Expendables: Postradatelní 3

 

Na dosah

2013

Plán útěku

 

Zpátky do ringu

2012

Expendables: Postradatelní 2

 

Jedna mezi oči

2011

Ošetřovatel

2010

Expendables: Postradatelní

2009

Neuvěřitelná láska

2008

Rambo: Do pekla a zpět

2006

Rocky Balboa

2003

Hráči

 

Spy Kids 3-D: Game Over

 

Taxi 3

2002

D-Tox

 

My Little Hollywood

 

Ve jménu Angela

2001

Formule!

2000

Sejměte Cartera

1998

Mravenec Z

1997

Jak dobýt Hollywood...

 

Muži v černém

 

The Good Life

 

Země policajtů

1996

Denní světlo

1995

Nájemní vrazi

 

Soudce Dredd

1994

Specialista

1993

Cliffhanger

 

Demolition Man

1992

Stůj, nebo maminka vystřelí!

1991

Oscar

1990

A Man Called... Rainbo

 

Gremlins 2 - a.z.

 

Rocky V

1989

Kriminál

 

Tango a Cash

1988

Rambo III

1987

Do útoku

1986

Kobra

1985

Rambo II

 

Rocky IV

1984

Kočičí zlato

1983

Staying Alive

1982

Rambo: První krev

 

Rocky III

1981

Noční dravci

 

Vítězství

1979

Rocky II

1978

Cesta k ráji

 

P.Ě.S.T.

1976

Cannonball

 

Rocky

1975

Capone

 

Death Race 2000

 

Sbohem buď, lásko má

 

Zajatec 2. avenue

1974

Páni Flatbushe

1973

Rebel

1971

Banáni

 

Klute

1970

Italský hřebec

 

Milenci a další cizinci

 

Pigeons

1969

The Square Root

Seriály
2022

Tulsa King

 

Episode 1 (E01)

2017

Tohle jsme my

 

Deja vu (S02E03)

2007

5 Second Movies - a.z.

2005

Las Vegas: Kasino

 

Jak zachránit Manicotti (S02E18)

 

Když musíš, tak musíš (S02E12)

2002

Liberty's Kids: Est. 1776

1991

Snílek

 

The Second Greatest Story Ever Told: Parts 1 & 2 (S02E01)

1976

The Muppet Show

1975

Kojak

 

Můj bratr, můj nepřítel (S03E03)

1973

Kriminální oddělení

Dokumentární
2021

Stallone: Frank, That Is

 

The Making of Rocky vs. Drago

2020

Die Sylvester Stallone Story (TV film) - a.z.

 

Rocky slaví 40

2019

Filmy našeho dětství (seriál) - a.z.

 

Sám doma - a.z. (S01E02)

 

Já jsem Durán

 

One Night: Joshua vs. Ruiz

2018

Stallone, profession héros (TV film) - a.z.

2017

Arnold Schwarzenegger: Ein steirisches Idol (TV film) - a.z.

 

Christian Audigier the Vif - a.z.

 

Filmové hity 80. let - a.z.

 

John G. Avildsen: King of the Underdogs

2014

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films - a.z.

 

Lennon or McCartney - a.z.

 

Rocky IV: Le coup de poing americain (TV film) - a.z.

 

The Go-Go Boys: The Inside Story of Cannon Films

2013

Before They Were Famous (seriál) - a.z.

 

Milius

 

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2011

Cormanův svět

 

Stars! (seriál)

 

The Real Rocky (TV film)

2010

Inferno: The Making of 'The Expendables' (TV film)

2009

Amerika Idol

 

Hollywoodští rivalové (seriál)

2008

Film o filmu: Rambo: Do pekla a zpět

 

Větší, silnější, rychlejší

2007

Americká nenasytnost (seriál)

 

Eckis Welt - a.z.

 

Film o filmu Rocky Balboa

 

Reality in the Ring: Filming Rocky's Final Fight

2006

In the Ring

2005

L'hebdo cinéma (seriál)

 

Make Your Own Damn Movie!

 

Sir! No Sir!

2004

Pelé Eterno - a.z.

2003

Making 'Avenging Angelo'

2002

Afghanistan: Land in Crisis

 

Drawing First Blood

 

Guts & Glory

 

Iron and Beyond

 

Pet Star (seriál)

 

Ultimate Fights from the Movies

 

Umění akce

 

We Get to Win This Time

2001

History's Mysteries: Infamous Murders (seriál)

2000

Brigitte Nielsen: The E! True Hollywood Story (TV film)

1999

Celebrity Profile (seriál)

1998

Jackie Chan: My Story

 

Junket Whore

 

Secret World of 'Antz', The

 

Sharon Stone - Una mujer de 100 caras (TV film) - a.z.

1997

Directors: Norman Jewison, The

 

Sports on the Silver Screen (TV film)

 

Venice Report (TV film)

1994

A Century of Cinema

 

Letzter Tanz (TV film)

1992

HBO First Look (seriál)

1991

Two Rooms: A Tribute to Elton John & Bernie Taupin (koncert)

1989

Flames 88-89

1988

Nejslavnější kaskadérské výkony na světě (TV film) - a.z.

1987

Biography (seriál)

 

The Ultimate Stuntman: A Tribute to Dar Robinson (TV film)

1982

Making of 'First Blood', The (TV film)

Hudební videoklipy
1994

Gloria Estefan - Turn The Beat Around - a.z.

1987

Kenny Loggins - Meet Me Halfway - a.z.

 

Sammy Hagar - Winner Takes It All

1985

James Brown: Living in America - a.z.

Krátkometrážní
1995

Your Studio and You

Scenárista

Režisér

Producent

Host

Pořady
2020

GMA3: What You Need to Know

2017

IMDb on the Scene - Interviews

 

The 74th Golden Globe Awards

 

Ultimate Beastmaster

2016

Zlatý Glóbus 2016

2015

The Late Show with Stephen Colbert

2013

Zlatý Glóbus 2013

2011

Zblízka

 

Zlatý Glóbus 2011

Reklama

2007

Memòries de la tele

 

TMZ on TV

2005

Hogan má pravdu

 

The Contender

 

WWE Hall of Fame 2005

 

WrestleMania 21

2004

Dennis Miller

 

The Tony Danza Show

2003

AFI's 100 Years... 100 Heroes & Villains

 

Hollywoodská setkání

 

Jimmy Kimmel Live!

2002

Muhammad Ali's All-Star 60th Birthday Celebration!

2001

America: A Tribute to Heroes

 

Friday Night with Jonathan Ross

2000

BBC and the BAFTA Tribute to Michael Caine, The

 

My VH1 Music Awards

1999

The Late Late Show with Craig Kilborn

1997

The View

1996

Access Hollywood

 

Show Rosie O'Donnellové

1995

E! Živě z červeného koberce

 

taff

1994

Howard Stern

 

Inside the Actors Studio

1993

Noční show Conana O'Briena

 

Noční show Davida Lettermana

 

WWE Monday Night RAW

1992

Gomorron

 

Noční Show Jaye Lenoe

 

The 64th Annual Academy Awards

1991

American Film Institute Salute to Kirk Douglas, The

1990

Night of 100 Stars III

1989

The Arsenio Hall Show

1986

Oprah show

 

Siskel & Ebert & the Movies

1985

Larry King Live

1984

Cinema 3

 

The 56th Annual Academy Awards

1983

The 55th Annual Academy Awards

1981

Entertainment Tonight

 

Wetten, dass..?

1979

CBS News Sunday Morning

1978

The 50th Annual Academy Awards

1977

Des O'Connor Tonight

 

The 3rd Annual People's Choice Awards

 

The 49th Annual Academy Awards

1975

Good Morning America

 

Les rendez-vous du dimanche

 

Saturday Night Live

1972

Clapper Board

1971

Film '72

1952

Today

Související novinky

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

16.02.2022

Studio Paramount v rámci prezentace pro investory oznámilo kupu novinek, a jelikož je toho opravdu hodně, asi se do toho rovnou pustíme. Tou největší zprávou je čtvrtý Star Trek. Nové pokračování…

Co všechno chystá v televizi Taylor Sheridan?

Co všechno chystá v televizi Taylor Sheridan?

14.01.2022

Čtvrtou řadu seriálu Yellowstone zhlédlo ve Státech na kabelovce rekordních 9,3 milionu diváků. Jedná se tak na kabelové televizi o největší současný zámořský hit. Seriál navíc laťku s každou další…

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté…

Čtvrtí Expendables našli hlavního záporáka

Čtvrtí Expendables našli hlavního záporáka

27.10.2021

Čtyřka Expendables už je téměř hotová, a tak nyní na veřejnost prosákla informace už i o tom, kdo nakonec ve filmu ztvární hlavního záporáka. Proti týmu vedenému Sylvesterem Stallonem a Jasonem…

Ovládací panel

Fanklub

(10 393)

Reklama

Reklama