foto

Benny Hill

  • nar. 21.1.1924
    Southampton, Hampshire, Anglie, Velká Británie
  • zem. 20.4.1992 (68 let)
    Teddington, Middlesex, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narozen jako Alfred Hafthorn Hill v anglickém městě Southampton. Od ranného dětství ho přitahoval svět divadla, také díky rodinnému prostředí (jeho otec i strýc pracovali v cirkuse). Po absolutoriu vojenské služby odjel do Londýna, kde si zvolil své umělecké jméno Benny, po svém oblíbeném baviči Jacku Bennym. Školy zanechal v šestnácti letech, poté vystřídal mnoho zaměstnání (mlékař, řidič). Později začal uměleckou dráhu jako asistent divadelního režiséra, pracoval také v rádiu.

V polovině padesátých let začal pracovat v televizi BBC a brzy si všimli jeho velkého komediálního talentu. V roce 1957 obdržel ocenění televize BBC - nová tvář roku. Od té doby rostla jeho sláva. Od dětství chtěl být komikem (jeho velkým vzorem byl Charlie Chaplin), a tak začal tvořit krátké komediální scénky. Zahrál si v několika filmech (BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH, CHITTY CHITTY BANG BANG), ale nejvíce ho proslavila komediální série BENNY HILL SHOW (1969-1989). Kromě obrovského domácího ohlasu se svou show uspěl i v zahraničí, jako prvotřídní komik pokořil Ameriku, což se do té doby žádnému anglickému komediálnímu herci nepodařilo. V seriálu Benny Hill show byl producentem a psal pro ni také scénáře.

Začátkem osmdesátých let se jeho seriál stával častým terčem veřejné kritiky. Hill už nebyl nejmladší, kritika odsuzovala seriál jako velmi vulgární s dvojsmyslnými narážkami. Hill na kritiku reagoval tím, že do seriálu začal obsazovat děti z natáčecího štábu.

BBC v roce 1989 rozhodla, i přes neklesající sledovanost, že pořad zruší. Po zákazu se Hill stáhl do ústraní, ve svých pětašedesáti letech odešel do penze. Celý život žil velice samotářsky, nikdy se neoženil a byl bezdětný. I přes své bohatství obýval pouze malý dvoupokojový domek a publicitě se vyhýbal.

I v penzi natáčel nové scénky, tentokrát pro americkou televizi. Koncem osmdesátých let narůstaly jeho zdravotní problémy, několikrát byl hospitalizován v nemocnici kvůli srdeční slabosti. Po velikonocích roku 1992 byl nalezen ve svém domku bez známek života, zemřel na srdeční infarkt. Po jeho smrti byly natáčené scénky sestříhány do filmu BENNY HOLL V NEW YORKU (1991). Jeho pozůstalost byla odhadnuta na téměř deset miliónů liber.

Vladimír "hemir" Máj

Herecká filmografie

Filmy

1974 To nejlepší z Bennyho Hilla
1970 Eddie in August (TV film)
1969 Italian Job
1968 Chitty Chitty Bang Bang
1965 Báječní muži na létajících strojích
1964 Midsummer Night's Dream, A (TV film)
1960 Light Up the Sky!
1957 Pantomania: Babes in the Wood (TV film)
1956 Who Done It?

TV seriály

1969 Show Bennyho Hilla (TV seriál)
1962 Benny Hill (TV seriál)
1958 A Christmas Night with the Stars (TV seriál)

Dokumentární

2007 The Comedy Map of Britain (TV seriál)
2000 Sex Pistols: Děs a běs
1995 Heroes of Comedy (TV seriál)
1991 Benny Hill: The World's Favorite Clown (TV film)

TV pořady

1977 Benny Hill Down Under (TV pořad)
1967 Spotlight (TV pořad)

Režijní filmografie

Filmy

1970 Eddie in August (TV film)

Skladatelská filmografie

TV pořady

1977 Benny Hill Down Under (TV pořad)

Scenáristická filmografie

TV pořady

1977 Benny Hill Down Under (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace