foto

Nico

  • nar. 16.10.1938
    Kolín nad Rýnem, Německá říše
  • zem. 18.7.1988 (49 let)
    Ibiza, Islas Baleares, Španělsko

Biografie

Nico (vlastním jména Christa Päffgen) se narodila 16. října 1938 v německém Kolíně nad Rýnem. Byla skladatelka, zpěvačka, herečka, modelka a jedna z Warholových 'Superstar'.

Po opuštění školy si jí všimli módní znalci a nabídli ji práci modelky v Berlíně. Brzy po té se Nico přestěhovala do Paříže, kde začala pracovat pro časopisy Vogue, Tempo, Spettacolo, Camera, Elle a další. V té době přijala jméno Nico, které ji dal fotograf Herbert Tobias. Pojmenoval ji tak podle jejího ex-přítele Nikose Papatakise. Pod tímto jménem vystupovala po většinu života. Domluvit se v cizině pro ni nebyl problém. Kromě němčiny uměla mluvit dalšími čtyřmi jazyky: anglicky, italsky, španělsky a francouzsky.

Po několika nevýznamných rolích v televizních reklamách, dostala Nico malou roli ve filmu GARDOVÝ SERŽANT (1958). Objevila se rovněž ve filmu FOR THE FIRST TIME (1959). V roce 1960 si ji k natáčení filmu SLADKÝ ŽIVOT přizval Federico Fellini. Ve filmu si zahrála samu sebe. V této době se přestěhovala do New Yorku, kde si ji všiml Andy Warhol a přizval ji ke spolupráci s jeho slavnou Factory.

Pod taktovkou Warhola se z ní stala undergroundová celebrita. Objevovala se převážně ve filmech Warhola a Paula Morrisseyho. Poprvé v krátkometrážním snímku SCREEN TEST #1 (1965). Dále pak v prvním komerčně úspěšném snímku továrny, filmu CHELSEA GIRLS (1966). Zde ji divák může spatřit na pravé části obrazovky v první epizodě: Nico in kitchen, dále pak v levé části obrazovky ve dvanácté epizodě: Nico crying — "The Trip". Poté hrála v dalších warholových / Morrisseyových, převážně krátkometrážních filmech. Po rozpadu Factory v roce 1968 její herecká kariéra nezaznamenala žádný velký úspěch.

Hudební kariéru nastartovalo setkání s kytaristou Rolling Stones Brianem Jonesem. Nahrála svůj první singl I'm Not Sayin'. Zanedlouho díky se díky Warholovi dostala k americké rockové skupině The Velvet Underground. Warhol přesvědčil skupinu aby ji k sobě přizvali. Tak vznikla skupina The Velvet Underground & Nico, která se ale kvůli hudebním a osobním rozepřím po roce rozpadla. Po rozpadu v roce 1967 se Nico vydala na sólovou dráhu.

Nico byla částečně hluchá na jedno ucho, což jí činilo potíže jak při profesním tak při osobním životě. Byla rovněž závislá na heroinu, ale těsně před smrtí se jí podařilo závislosti zbavit. Nico zemřela na Ibize 18. července 1988. Během jízdy na kole ji postihl srdeční záchvat, kvůli kterému spadla a silně se udeřila do hlavy. Následkům tohoto zranění podlehla v nemocnici téhož dne. Je pohřbená na Grunewaldském hřbitově v Berlíně.

Jennifer.S

Herecká filmografie

Skladatelská filmografie

Host

TV pořady

1985 Arsenal (TV pořad)

Fanoušci tvůrce