foto

Konkona Sen Sharma

  • nar. 3.12.1979 (40 let)
    Kalkata, Indie

Biografie

Je dcerou slavné indické herečky, režisérky a scénaristky Aparny Sen, a Mukula Sharma - vědce, spisovatele a novináře. Jejím dědečkem je Chidananda Dasgupta, uznávaný filmový kritik, vědec, profesor, spisovatel a jeden ze zakladatelů společnosti Kalkata Film. Její babička Supriya Dasgupta je sestřenicí legendárního bengálského básníka Jibanananda Das. Konkona je absolventkou Calcutta International School (moderní dívčí střední školy v Kalkatě) a má titul z angličtiny na Stephen's College (2001).

Konkona debutovala jako dítě ve filmu INDIRA (1983). Jako dospělá pak hrála v roce 2000 v bengálském filmu EK JE AACHHE KANYA, ve kterém ztvárnila zápornou postavu. Pak následovala role Rituparno Ghosh v uznávaném filmu TITLI. V roce 2001 si zahrála v anglicky hraném filmu MR. AND MRS. IYER, který režirovala její matka Aparna sen. Film zaznamenal velký úspěch nejen u diváků ale i kritiků. Výkon Konkony jako tamilské ženy v domácnosti s perfektně zvládnutým akcentem byl natolik vynikající, že si vysloužil Národní filmovou cenu pro nejlepší herečku. Její výkon byl později (rok 2010) zahrnut do TOP 80 kultovních představení ceny Finfare. Role vysoce inteligentní novinářky ve filmu PAGE 3 (2005), za kterou byla nominována na Národní filmovou cenu, ji dostala u diváků do širšího povědomí.

Konkoně byla nabídnuta hlavní role Mira Nair ve filmu, JMENOVEC (2007), ale vzhledem k tomu, že zrovna natáčela jiné filmy, nabídku odmítla. Jednalo se o role duševně nemocné ženy ve filmu 15 PARK AVENUE (2005) a vesnické ženy ve filmu OMKARA (2006). V druhém případě získala za roli cenu Filmfare - nejlepší vedlejší ženský herecký výkon a National Film Award za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Následující snímek Termín: Sirf 24 Ghante (2006) však získal jen průměrné hodnocení. V roce 2006 se Konkona Sen Sharma podílela na režijním debutu v 18 minutovém bengálském krátkém filmu s názvem NAAMKORON NA KALA GHODA filmového festivalu.

Dále pak následoval bengálský snímek DOSAR, který měl premiéru na několika mezinárodních filmových festivalech, za který získala cenu nejlepší herečky v Mahindra Indo-American Arts Council. V roce 2007 hrála ve filmu TRAFFIC SIGNAL (druhá spolupráce s Madhur Bhandarkar), ve kterém hrála pouliční prostitutku. Ve stejném roce si zahrála roli Anurag Basu ve snímku METRO. Film zaznamenal velký úspěch jak u diváků, tak u filmových kritiků a Konkoně přinesl druhou cenu Fimfare. Ve stejném roce si také zahrála po boku Rani Mukerji ve filmu LAAGA CHUNARI MEIN DAAG, který nebyl u diváků a ani kritikou přijat. Dalším filmem byl AAJA NACHLE, který byl široce propagovaný jako comeback filmové společnosti Madhuri Dixit. Kritika (Rajeev Masand od CNN-IBN) tehdy popslala její výkon ve filmu jako "... nic menšího než fantastická. Její největší předností je, že se nebojí dělat ze sebe blázna a bezstarostně se smát. Jako výkon v Aaja Nachle je nebojácný a bez zábran.”

V roce 2009 se objevila v nízkorozpočtovém anglicky mluvícím filmu PREZIDENT PŘICHÁZÍ v režii Kunaal Roy Kapur. Film se těšil pozitivnímu přijetí. Další rolí Konkony Sen Sharma byla postava Zoya Akhtar v LUCK BY CHANCE. Film se setkal s velmi pozitivní recenzí, ale jeho finanční příjmy byly velmi nízké. V roce 2009 si zahrála v romantické komedii WAKE UP SID po boku Ranbir Kapoor. Film získal všeobecně pozitivní recenze, Taran Adarsh z bollywoodského Hungama napsal: "Konkona je přirozená až do morku kostí a nejlepší je její lehkost se kterou hraje. Tady je další vítězný výkon této neuvěřitelné umělkyně ".

V červnu 2009 se Konkona Sen Sharma poprvé objevila na divadelním pódiu ve hře Modrý hrnek, vedle ní pak Rajat Kapoor, Vinay Pathak, Ranvir Shorey a Sheeba Chadha. Pro velký úspěch procestovala hra (2010) celou Indii i zahraničí. V roce 2012 je Sen Sharma obsazena do role EK TO THI DAAYAN, který režíruje Vishal Bhardwaj spolu s Emraan Hashmi a Kalki Koechlin. Film je inspirován povídkou, kterou napsal napsanou jejím otec, Mukul Sharma.

Konkona Sen Sharma si velmi střeží své soukromí a nevytváří žádné skandály. Dne 3. září 2010 se provdala za herce Ranvira Shoreye. 15 března 2011 porodila v Bombaji první dítě, Haroon.

SIRRIUS

Režijní filmografie

Filmy

2016 A Death in the Gunj

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 A Death in the Gunj

Host

TV pořady

2004 Koffee with Karan (TV pořad)

Fanoušci tvůrce