foto

Hana Kreihanslová

  • nar. 22.3.1920
    Semily, Československo
  • zem. 16.3.1973 (52 let)
    Praha, Československo

Biografie

Hana Kreihanslová se narodila jako Johana Kreihanslová 22. března 1920 v Semilech. Pro herectví studovala a absolvovala na pražské Státní konzervatoři (1947). Ihned po dokončení školy prošla rychle dvě oblastní scény – Divadlo Vítězslava Nezvala v Karlových Varech (1947 – 1952 a též 1954 – 1960) a brněnské Státní divadlo (1952 – 1954).

Nakonec herečka do své předčasné smrti zakotvila v Městských divadlech pražských (1960 – 1973). Na divadelních prknech se postupem času vyzrála ve výraznou charakterní herečku, která skvěle zvládala klasický i moderní český a zahraniční repertoár. Využívala svůj herecký projev, vysokou postavu a podlouhlý typový obličej. Hostovala i v Činoherním klubu.

Z desítek jejích divadelních partů si uveďme aspoň Iris („Proteus“), Francinu („Šťastný věk“), Medunu („Slovanské nebe“), Gwendolinu („Jak je důležité míti Filipa“), Manikérku („Včera narození“), Pastýřku („Zdravý nemocný“), Cibulciniovou („Fidlovačka“), Fevronju („Revizor“), Lenu („Šest zamilovaných“), Kačenku („Don Juan“), Augustianu („Dům doni Bernardy“), Olju („Mládí“), Maryšu („Maryša“), Mařenu („Hádajú sa o rozumné“), Gretu („Život začíná znovu“), Gustinu („Nejlepší synové a dcera“), Naděždu („Kalinový háj“), Aničku („Štěstí nepadá s nebe“), Bělu („Boleslav I.“), Montekovou a také Kapuletovou („Romeo a Julie“), Glafiru („Jegor Bulyčov a ostatní“) a nebo Cikánku a Anku („Jánošík“).

Dále od poloviny 50. let své herectví prezentovala ve hrách „Loupežník“ (Lola), „Cyrano z Bergeracu“ (Dáma), „Pacient č. 113“ (Mariena), „Bedřich Smetana“ (Eleonora), „Ztracená tvář“ (Josiana), „Ljubov Jarová“ (Pavla Petrovna), „Obchodník s deštěm“ (Líza Curryová), „Divoká kachna“ (Gina), „Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou“ (Kleito), „Léto sedmnácté panenky“ (Pearl), „Kostelecký fraucimor aneb Milování hrady brání“ (Rejna), „Dalskabáty“ (Plajznerová), „Sen noci svatojánské“ (Titanie), „Pět večerů“ (Tamara), „Jitřní přání“ (Poutnice), „Nebezpečná křižovatka“ (Olwen), „Vajíčko“ (Slečna), „Strýček Váňa“ (Marie), „Sestup Orfeův“ (Žena), „Fyzikové“ (Marta), „Čekanky“, „Král Richard II.“, „Zlatý kočár“ atp.

V českém filmu se poprvé objevila až po svém definitivním příchodu do Prahy v 60. letech. Pokaždé však vytvářela jen střední a malé roličky. Je zajímavostí, že svůj první film (koprodukční film AKCE KALIMANTAN) natáčela až v daleké Indonésii.

Do roku 1966 se filmovým divákům představila mj. jako manželka plukovníka Boeklindera (Martin Růžek) Ann v již zmíněné Sísově AKCI KALIMANTAN (1962), matka Marušky (Karla Svobodová) Anna Vejmolová v dětském Valáškově snímku MALÝ BOBEŠ VE MĚSTĚ (1962), královna v pohádce TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA (1963) Jana Valáška, paní Záturecká, manželka plagiátora Josefa Zátureckého (Josef Chvalina) v tragikomedii Hynka Bočana NIKDO SE NEBUDE SMÁT (1965) a uklízečka ve Schormově NÁVRATU ZTRACENÉHO SYNA (1966).

Během dvou let 1967 a 1968 se stihla Kreihanslová objevit v rolích právničky v komedii DÍVKA S TŘEMI VELBLOUDY (1967) Václava Kršky, sekretářky v Bočanově SOUKROMÉ VICHŘICI (1967), matky holčičky v tragikomedii MUŽ, KTERÝ STOUPL V CENĚ (1967) Jana Moravce a Zdeňka Podskalského, Piťhové v dalším snímku Hynka Bočana ČEST A SLÁVA (1968), manželky vězně Karla Krause (Karel Dellapina) ve Sklenářově dramatu MUŽ NA ÚTĚKU (1968) a ředitelky školy v dalším psychologickém Bočanově filmu PASŤÁK (1968).

V 70. letech se herečka už stihla krátce objevit jako manželka primáře profesora MUDr. Zdeňka Hrůzy (opět Martin Růžek) v dramatu PĚT MUŽŮ A JEDNO SRDCE (1971) Jana Matějovského a jako úřednice Tomková v Matějkových NÁVRATECH (1972).

A především po svém příchodu do Prahy se využila v rozhlase („Kapitánova dcerka“, „Ukolébavka pro sovu“, „Trochu hudby, trochu poezie, trochu poezie, trochu hudby“, „Nepříjemná ústřice“ aj.), v dabingu (VELKÉ MANÉVRY, QUILLEROVO MEMORANDUM atd.), v televizních filmech (př. POLKA JEDE DO SVĚTA, DÍVKA A SMRT, MUŽ A ŽENA apod.) a v seriálech (JANA EYROVÁ a především HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO a další).

Hana Kreihanslová, provdána jako Tůmová, zemřela náhle 16. března 1973 v Praze po těžké nemoci, pouze pár dní před pouhými padesátými třetími narozeninami. Ještě 1. března 1973 se odehrála premiéra nové hry „Orchestr“, kde Kreihanslová stihla sehrát part Leony.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky