foto

Milan Vošmik

  • nar. 8.9.1930
    Chrudim, Československo
  • zem. 26.12.1969 (39 let)
    Praha, Československo

Biografie

Milan Vošmik se narodil 8. září 1930 v Chrudimi. Stal se jako jeden z prvních studentem nově utvořené pražské FAMU (1949 – 1953). Během studií na FAMU Vošmik natáčel podle svých námětů a scénářů studentské filmy DĚTSKÁ OZDRAVOVNA (1950), HUDBA Z MARSU (1952), ČERVENÉ TULIPÁNY (1952) a absolventský snímek (byl prvním barevným českým studentským filmem Studia FAMU) MATÚŠ (1953).

Po ukončení FAMU dále zůstal na škole jako aspirant u režiséra Václava Kršky (1953 – 1956). V této době pracoval jako asistent režie u dětského snímku NA STŘÍBRNÉM ZRCADLE (1954) režiséra Jaromíra Pleskota.

V letech 1954 – 1956 byl zaměstnán jako režisér Československé televize, pro níž natáčel přenosy a převzaté divadelní inscenace, např. z Armádního divadla v Martině, z pražského Realistického divadla Zdeňka Nejedlého a nebo z Divadla na Vinohradech (GEĽO SEBECHLEBSKÝ, DOBRÉ JMÉNO, NORA aj.), televizní fejetony, loutkové hry, dětské vysílání, pohádky (O PALEČKOVI, ROBINZONKA, KUBULA A KUBA KUBIKULA či POŠŤÁCKÁ POHÁDKA) apod.

Nakonec setrval jako externí spolupracovník (1956 – 1957) a řádný režisér a scenárista (1957 – 1969) Filmového studia Barrandov. Ve své režijní a scenáristické tvorbě se Vošmik zaobíral výhradně dětskými snímky a drama filmy o vztahu rodičů a dětí.

K řadě svým snímkům si Vošmik psal literární a technické scénáře (HONZÍKOVA CESTA, HRY A SNY, ZPÍVAJÍCÍ PUDŘENKA, VSTUP ZAKÁZÁN, POHÁDKA O STARÉ TRAMVAJI, ANIČKA JDE DO ŠKOLY, TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ!, POVÍDKY O DĚTECH, dále U TELEFONU MARTIN, MARTIN A ČERVENÉ SKLÍČKO, MARTIN A DEVĚT BLÁZNŮ a NA ŽIŽKOVĚ VÁLEČNÉM VOZE).

Jako samostatný režisér debutoval snímkem podle stejnojmenné knihy Bohumila Říhy HONZÍKOVA CESTA (1956), k němuž napsal scénář společně s častým spolupracovníkem Otou Hofmanem. V další režijní práci pokračoval o dva roky později, ale svůj nejúspěšnější režijní debut již nepřekonal.

Ke konci 50. let natočil ještě Milan Vošmik povídkový film (části MALÁ VÁNOČNÍ a MILENCI Z BEDNY) o dětech HRY A SNY (1958), dětskou špionážní ZPÍVAJÍCÍ PUDŘENKU (1959) a dramatickou povídku BLOUDĚNÍ ze snímku VSTUP ZAKÁZÁN (1959). A v první polovině 60. let připravil drama o dětech pro rodiče ZLÉ PONDĚLÍ (1960), pro nejmenší moderní POHÁDKU O STARÉ TRAMVAJI (1961), příběh o malé holčičce ANIČKA JDE DO ŠKOLY (1962), veselou komedii s Miroslavem Horníčkem TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ! (1964) a povídku MAGDALENA z oceňovaného triptychu tří režisérů POVÍDKY O DĚTECH (1964). V těchto snímcích Vošmik při konkurzech objevil řadu oblíbených dětských herců (např. Michal Staninec, Zuzana Ondrouchová a nebo Karel Smyczek).

Kriminalistu Dr. Martina (Jaroslav Vízner), vedoucího dětského oddělení VB oživil Milan Vošmik s Otou Hofmanem ve čtyřech volných pokračováních VOLEJTE MARTINA (1965; s povídkami TŘI LÁHVE a LÉTAJÍCÍ KOLOTOČ), U TELEFONU MARTIN (1966; obsahující taktéž dvě povídky ZTRACENÉ DĚTI a ČERTOVA NOC), kde si Vošmik zahrál i dvojroli televizního režiséra a příslušníka VB u psacího stolu, MARTIN A ČERVENÉ SKLÍČKO (1966) a MARTIN A DEVĚT BLÁZNŮ (1966). Naposledy Milan Vošmik režíroval dětský dobrodružný film NA ŽIŽKOVĚ VÁLEČNÉM VOZE (1968) podle stejnojmenné knihy J. F. Karase s Iljou Prachařem v roli hejtmana Jana Žižky z Trocnova. Náhlou smrtí režisérova utrpěl žánr dětského filmu velkou ztrátu. Vošmik byl jeden z prvních, který se cíleně zajímal a zakládal dětský film.

I v 60. letech ojediněle natáčel v Československé televizi. Vošmikovy dětské snímky získaly na českých a zahraničních (Zlín, Benátky, Mar del Plata) festivalech na desítku festivalových a jiných cen. Sám režisér obdržel za absolventský studentský film MATÚŠ (1953) Zlatou medaili (1953) na Mezinárodním festivalu demokratické mládeže v Bukurešti.

Režisér a scenárista Milan Vošmik zemřel předčasně 26. prosince 1969 v Praze ve věku pouhých třiceti devíti let. Svého o čtyři roky staršího „dětského“ souputníka Jana Valáška (přesto že byl na FAMU Valášek spolužákem z mladšího ročníku) přežil o téměř dva roky. Zesnul těsně před 70. léty, úspěšnými na dětské snímky, kde Vošmik mohl dále pomáhat dětem bavit se.

Jaroslav "krib" Lopour

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1966 U telefonu Martin

Fanoušci tvůrce