foto

Marjane Satrapi

  • nar. 22.11.1969 (49 let)
    Teherán, Írán

Biografie

Marjane Satrapi se narodila v roce 1969 v Teheránu. Pochází z volnomyšlenkářské rodiny s aristokratickou minulostí. Během dětství byla ovlivněna nestabilním vývojem politiky Íránu, prostředím relativní svobody i íránsko-iráckou válkou.

Zpočátku se učila na místním francouzském lyceu, ale ve čtrnácti letech byla rodiči poslána studovat do Vídně, aby unikla režimu. Po ukončení střední školy se vrátila do Teheránu, kde začala navštěvovat místní uměleckou universitu. Ve studiu visuálních komunukací pak pokračovala ve Štrasburku, nakonec se usadila v Paříži, kde žije dodnes.

Svojí kariéru zahájila ve Francii, kde se setkala s Davidem Beauchardem, kreslířem a ilustrátorem, a sama se této profesi začala věnovat. Celosvětově ji proslavila její grafická novela Persepolis, na kterou navázala několika pokračováními, a ve které autobiograficky líčí své zážitky z dětství v Íránu i ze studií v Evropě. Za tento komiks získala také několik cen na mezinárodních festivalech. Marjane se nadále věnuje grafickým novelám a knížkám pro děti, několik jejích prací bylo také uveřejněno v New York Times.

Do filmového světa zabrousila zatím pouze jednou a to animovanou adaptací své nejslavnější novely PERSEPOLIS, kterou spolurežírovala, a za kterou spolu s Vincentem Paronnaudem obdržela mimo jiné Zvláštní cenu poroty v Cannes.

Martin "MartinNDL" Suchý

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

2011 Kuře na švestkách - komiks

Herecká filmografie

Filmy

2012 La Bande des Jotas
2009 Hezounci

TV seriály

2017 Simpsonovi (TV seriál)
Šíleně smutná Lisa (S29E02)

Dokumentární

2018 Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
2005 L'hebdo cinéma (TV seriál)

Host

TV pořady

1996 Thé ou café (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(24)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace