foto

Dita Von Teese

  • nar. 28.9.1972 (47 let)
    Rochester, Michigan, USA

Biografie

Modelka, tanečnice, striptérka, umělkyně, modla fetišistů a podněcovatelka návratu burleskního stylu Heather Renée Sweet se narodila 28. 9. 1972 v Rochesteru v americkém Michiganu jako jedna ze tří dcer manikérky a mechanika. Její matka byla vášnivou fanynkou tzv. Zlatého věku Hollywoodu (bývá tak označováno období mezi 20. a koncem 50. let minulého století) a dcera tento koníček po matce převzala již v útlém věku. Rovněž už od dětství se věnovala baletu a ve třinácti už byla sólovou tanečnicí místního baletního spolku. Přesto, že ji později touha být balerínou přešla, používá dodnes ve svých show baletní prvky. To, že dceřina záliba v retru se možná vymyká běžné normě si rodiče všimli poté, co matka mladé teenagerce koupila její první podprsenku a k ní pár obyčejných punčoch. Teese se později nechala slyšet, že prožívala velké zklamání, celou dobu se totiž těšila na krajky a podvazky, které vídala mj. v otcových magazínech Playboy. Zanedlouho poté si ve svých patnácti letech začala přivydělávat jako prodavačka v obchodu se spodním prádlem a mohla tak svoji vášeň nechat propuknout na plno. Při studiu se zaměřila na historii oblékání a zároveň se vycvičila jako návrhářka kostýmů.

„Spousta lidí říká, že to co dělám není příliš osvobozující. Já říkám, je sakra osvobozující dostat 20.000 dolarů za deset minut práce“.

Svoji kariéru Teese (pojmenovaná podle německé herečky Dity Parlo) započala v osmnácti letech jako striptérka v lokálních klubech (celá rodina již v té době bydlela v Kalifornii). Dle jejích slov jí projev a zejména image ostatních děvčat nudil. Dita mezi nimi vyčnívala vzhledem ke svému tehdejšímu účesu, v angličtině nazývaném jako beehive (beehive, i když poněkud předimenzovaný má např. Marge Simpsonová), oblečkům a také povedenou stylizací do tzv. pin-up girls. Když začala pracovat jako profesionální fotomodelka, lidé si jí všímali ze stejných důvodů. Zvláště podařená byla její stylizace do nekorunované královny všech „pin-ups“ Bettie Page. Zejména na tzv. fetish scéně se stala hvězdou, když se objevovala ve velkém počtu magazínů jako Bizzare apod. Proslula také vytrvalým nošením korzetů, které jí vytvořily vskutku vosí pas.

„Stylistu jsem si najala pouze jednou v životě. Vzal do ruky moje boty za 40. let a řekl, že by vypadaly úžasně s džínami. Okamžitě jsem ho vyhodila.“

Skutečnou královnou se však stala na poli burlesky, které se věnuje zhruba od roku 1993 a stala se její velkou popularizátorkou. (Burleska je umělecký žánr, jehož kořeny sahají do poloviny 19. stol., kde se spojením zejména divadelní, hudební a taneční složky odehrávají scénky, které mají často za cíl něco zlehčit či jsou prostě fraškovitě komediálního charakteru. Blízko má burleska ke kabaretu a nutno říct, že k ní ještě kromě tance a striptýzu patří svébytný druh oblékání. Od začátku 90. let zažily USA velký návrat burlesky, jejíž obliba neutichla a na burleskní večery lze dnes zajít i v Praze). Mezi její nejslavnější kousky patřilo určitě číslo s obří sklenkou Martini, jenž se stalo jejím poznávacím znamením. Z dalších úspěchů lze jmenovat např. fakt, že byla první nečlenkou souboru, která byla pozvána a vystoupila se slavným kabaretem Le crazy horse de Paris. V roce 2006 vydala knihu, kde komentuje historii burlesky až do současných dní – Burlesque and the art of Teese/Fetish and the art of Teese. Díky úspěchům v oblasti burlesky ji později začali brát vážně i velké módní domy a návrháři, a tak Dita fotila a předváděla např. pro Christiana Diora, Marca Jacobse, Moschino či Jeana Paula Gaultiera. Objevila se v magazínech Vanity Fair, Vogue či Elle. Pro Playboy fotila poprvé již v roce 1998 a dle jejích slov, až tehdy začal otec uznávat její práci.

"Už se nám oběma stalo, že jsme ztratili zavazadlo i s make-upem. Je skvělé, že se v tomhle ohledu jistíme navzájem."

Ditin velký obdivovatel Marilyn Manson jí požádal, jestli by nechtěla vystoupit v jeho videoklipu. Dita měla tenkrát příliš práce a musela odmítnout, ale se zpěvákem již zůstali v kontaktu. Od Mansonových 32. narozenin v roce 2001 byli oficiálně párem a od listopadu 2005 manželé. Skromný necírkevní obřad z listopadu byl následován velkou svatbou v prosinci téhož roku, kde zřejmě bylo na co se dívat. Dita přišla k oltáři v purpurových šatech od Viviene Westwood, oddávajícím byl legendární režisér Alejandro Jodorowsky, mezi hosty z nevěstiny strany patřily přední burleskní umělkyně a celé se to odehrávalo v irském domě skandálního malíře a fotografa Gottfrieda Helnweina. Přesto, že povedený páreček k sobě už svou vizáží, ale také životním stylem, světonázorem a vlastní produkcí nepochybně padl, v prosinci roku 2006 se vztah rozpadl. Von Teese již déle neunesla Mansonovy aférky s dalšími ženami. Ještě předtím se stihla objevit v Mansonově klipu „Mobscene“ a jeho režijním počinu DOPPELHERZ.

„Obhajuji glamour. Každý den. Každou minutu.“

Co se týče Ditina vystupování před kamerou, tak vše začalo účinkováním v několika „softcorových“ erotických filmech s fetish tematikou jako ROMANCING SARA či MATTER OF TRUST či v několika filmech matadora snímků pro dospělé Andrewa Blakea jako PIN UPS 2 či DECADENCE. Často také byla k vidění v různých pořadech z produkce Playboye. V roce 2006 se objevila v reality show AMERIKA HLEDÁ TOPMODELKU, kde učila soutěžící burlesknímu stylu. První „seriózní“ filmová role přišla v roce 2005. Za ztvárnění Dalího manželky Galy v krátkém filmu THE DEATH OF SALVADOR DALI získala cenu za nejlepší herečku na filmovém festivalu v Beverly Hills. V roce 2008 by měl být dokončen film THE BOOM BOOM BOOM, kde Dita hraje jednu z hlavních rolí. Skutečného průlomu do světa filmu by však mohla dosáhnout v autorském projektu Marthy Fiennes (sestra Ralpha a Josepha Fiennese) MATA HARI, kde by měla, jak jinak, ztvárnit hlavní roli legendární špiónky a tanečnice.

Josef "J.Connor" K

Herecká filmografie

Filmy

2014 Freakshow
2008 Dislocation Passage
2007 Saint Francis
2005 Death of Salvador Dali, The
2003 Doppelherz
2001 Tickle Party: Volume 2
2000 Decadence
1999 Pin-Ups 2
1998 Matter of Trust
1995 Romancing Sara

TV seriály

2011 Kriminálka Las Vegas (TV seriál)
Polib mě a zapni proud (S11E12)

Dokumentární

2020 M For Magic
2018 Slutever (TV seriál)
2016 Tempest Storm
2015 Beyond the Centerfold
2012 Bettie Page Reveals All
2011 God Save My Shoes
2008 Bump & Grind: The Making of a Burlesque Diva (TV film)
2007 Indie Sex: Censored (TV film)
Indie Sex: Extremes (TV film)
Indie Sex: Teens (TV film)
Marc Jacobs & Louis Vuitton (TV film)
2000 Playboy: Club Lingerie
1999 Girlfriends 2
1998 SexTV (TV seriál)

Hudební videoklipy

2014 Die Antwoord - Ugly Boy (hudební videoklip)
2013 30 Seconds To Mars: Up in the Air (hudební videoklip)
2004 Lest We Forget: The Video Collection (hudební videoklip)
Marilyn Manson: (s)AINT (hudební videoklip)
2003 Marilyn Manson: mOBSCENE (hudební videoklip)

Host

TV pořady

2009 Eurovision Song Contest, The (TV pořad)
RuPaul's Drag Race (TV pořad)
2008 Wendy: The Wendy Williams Show (TV pořad)
2007 Xposé (TV pořad)
2005 Girls Next Door, The (TV pořad)
2004 Fashion News Live (TV pořad)
2003 Amerika hledá topmodelku (TV pořad)
New Tom Green Show, The (TV pořad)
Show Sharon Osbourneové (TV pořad)
2002 Last Call with Carson Daly (TV pořad)
Módní policie (TV pořad)
2001 Friday Night with Jonathan Ross (TV pořad)
1999 Ripleyho věřte nevěřte (TV pořad)
1987 Seitenblicke (TV pořad)

Fanoušci tvůrce