foto

Randall Wallace

  • nar. 28.7.1949 (70 let)
    Jackson, Tennessee, USA

Biografie

Randall Wallace se narodil 28.7.1949 ve městě Jackson v Tennessee a je to velmi významný americký režisér, scénárista, producent a skladatel. Už od útlého dětství byl velice nadaný spisovatel a scénárista - svůj první příběh napsal, když mu bylo pouhých sedm let. Vystudoval Duke University, kde se věnoval především ruskému jazyku, literatuře a náboženství, navštěvoval seminář, kde se učil psát hudbu. Také se intenzivně věnoval bojovým sportům, kde získal černý pásek v karate.

Randall chtěl být buď ministrem nebo skladatelem, rozhodně ho nikdy nenapsadlo, že se stane režisérem. Poté co dokončil školu, přestěhoval se do Hollywoodu, kde se chtěl věnovat hudbě. Brzy však začal psát i povídky, romány a scénáře k filmům. Tehdy si ho všimnul televizní producent Stephen J. Cannell, který mu na dalších pár let nabídl práci u televize.

Zlomový okamžik přišel ve chvíli, kdy se rozhodl odjet na výlet do Skotska, aby poznal své kořeny. Zde se seznámil s legendou o Williamu Wallaceovi. Příběh ho natolik uchvétil, že se rozhodl napsat o tomto hrdinovi scénář. STATEČNÉ SRDCE (1995) se stalo obrovským hitel jak komerčním tak i u kritiků. Film získal mnoho ocenení včetně Oskarů a Zlatých Glóbů.

Poté následovala šňůra úspěchů. Jeho dalším neméně úspěšným dílem byl film MUŽ SE ŽELEZNOU MASKOU, ke kterému nejen že napsal scénář, ale byl to také první film, který režíroval. Krátce poté, napsal scénář pro Bayův PEARL HARBOR. Dále následoval válečný film ÚDOLÍ STÍNŮ, do kterého obsadil Mela Gibsona a taktéž k němu napsal scénář i ho režíroval. Jeho zatím posledním dílem, je film SECRETARIAT o koni, jež se stal legendou dostihového sportu.

Markéta "Pitaya" Chládková

Scenáristická filmografie

Filmy

2020 The Passion of the Christ: Resurrection
2015 Point of Honor (TV film)
2014 Nebe existuje
2002 Údolí stínů
2001 Pearl Harbor
1998 Muž se železnou maskou
1995 Statečné srdce

TV seriály

1990 Broken Badges (TV seriál)
1989 Unsub (TV seriál)
1988 Sonny Spoon (TV seriál)
1987 J.J. Starbuck (TV seriál)
1986 Starman (TV seriál)
1985 Stingray (TV seriál)
1984 Hunter (TV seriál)

Dokumentární

2005 Tsunami Aid: A Concert of Hope (koncert)

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(35)