foto

Nick Park

  • nar. 6.12.1958 (61 let)
    Preston, Lancashire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Narodil se v roce 1958 v Prestonu (Anglie). Jeho otec pracoval v BBC a daroval mu vyřazenou kameru. Jedináček Nick si pak ve svém pokoji se zatemněnými okny natáčel animované filmy. Vyzkoušel si různé animační techniky ale nejvíce se mu zalíbila plastelína. V sedmácti letech natočil ARCHIE'S CONCRETE NIGHTMARE, kterou odvísila BBC. Nick se později dostal na uměleckou školu do Sheffieldu, kde začal připravovat GRAND DAY OUT (Cesta na měsíc). Po přestupu na školu v Beaconsfield se Park přidal k partě nadšenců do animovaného filmu, vedených Peterem Lordem a Davidem Sproxtonem. Spolu s nimi, už pod názvem Aardman( což je superhrdina kterého vymyslel Peter Lord), film v roce 89 dokončili.

Park, známý tím, že v každém jeho filmu musí být nějaký vynález, natočil díl seriálu Lip Synch - CREATURE COMFORTS (Pohodlíčko). Jeho práce nezůstala bez odezvy. V roce 1991 byl nominován na Oscara za oba dva své krátké filmy. Oscara nakonec dostalo Pohodlíčko.O dva roky měly na Vánoce premiéru (v TV) NESPRÁVNÉ KALHOTY. Animace byla oproti předchozímu filmu preciznější, a film končící honičkou na vláčkách na nedostavěné trati , si odnesl Oscara.To samé se opakovalo i v roce 1995 u filmu O CHLOUPEK. Další Wallace a Gromit, další Oscar.

Šlo by to tak možná dál, ale Nick místo dalšího filmu s slavnou dvojicí, produkoval spolupracovníkovi z Aardmanu Stevu Boxi jeho debut, STAGE FRIGHT. Oblíbenost Wallace a Gromita, ale neustával a dál se rozšiřovala. V roce 98 mu byli z kufříku postavičky ukradeny. Aardman tedy vytiskl plakáty na kterých stálo, že pokud lupič postavy nevrátí nebude už nikdy žádný film s Wallacem a Gromitem. O dva dny později byly v balíčku před jeho domem.

To už se ve studiích Aardman připravoval jejich, ale i Parkův, první celovečerní film. SLEPIČÍ ÚLET měl premiéru v roce 2000 a za relativně skromný rozpočet 42 milionů se podařilo do filmu získat Mela Gibsona. Přestože film nezískal Oskarovou nominaci, vydělal jen v USA 100 milionů. To už Nick začal psát scénář k celovečernímu Wallaci a Gromitovi. Aby se animátoři připravili na tento film tak Aardman natočil sérii desti dvouminutových filmů CRACKING CONTRAPTIONS, v jehož každém díle testují nové vynálezy.

Ve WALLACE AND GROMIT:THE CURSE OF THE WERE-RABBIT uslyšíme Petera Sallise (Wallace mluvil ve všech filmech), který hrával v hororech studia Hammer (mj. i v THE CURSE OF THE WEREWOLF), Ralpha Fiennese či Helenu Bonham Carterovou. A samozřejmě i mlčícího Gromita.

Ondřej "dr.Orlok" Kopřiva

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2006 The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 The 100 Greatest Kids TV Shows (TV pořad)
1994 The 66th Annual Academy Awards (TV pořad)
1991 The 63rd Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(148)