foto

Cameron Crowe

  • nar. 13.7.1957 (63 let)
    Palm Springs, California, USA

Biografie

Narodil se 13. července 1957 v kalifornském San Diegu. Poté, co v 15 letech dokončil střední školu, začal psát články pro časopis Rolling Stone, kde se časem vypracoval na pozici editora. Napsal do tohoto časopisu portréty o takových hudebních legendách jako Bob Dylan nebo David Bowie.

Jeho první kniha byla zfilmována a Cameron k ní napsal scénář. Film ZLATÉ ČASY NA RIDGEMONT HIGH se stal odrazovým můstkem pro kariéru budoucích hvězd(Penn, Cage, J. J. Leigh). Film se stal nečekaným hitem roku 1982 a měl úspěch i u kritiků. Během natáčení tohoto filmu se seznámil s herečkou Nancy Wilson, kterou si v roce 1986 vzal za manželku. V roce 2000 se jim narodila dvojčata - oba kluci. Jeho druhý (spolu)scénář k filmu WILD LIFE nezaznamenal úspěch předchozího díla. V roce 1989 měl premiéru jeho režijní prvotina, ŘEKNI COKOLIV... John Cusack, představitel hlavní role v tomto filmu, obdržel cenu pro nejslibnějšího herce.

Veřejně trochu známějším se stal až dalším filmem, SINGLES. Tento film o láskách a potkávání 6 mladých lidí(např. Bridget Fonda, Matt Dillon), který se odehrává v Seattlu a měl premiéru v roce 1992, zaujme mimo jiné i skvělým soundtrackem(Pearl Jam, Soundgarden, hvězdy tehdejší hudební scény v Seattlu). Jak k ŘEKNI COKOLIV..., tak k SINGLES si napsal scénář sám.

Crowe pak dlouho připravoval svůj další film - a vyplatilo se. JERRY MAGUIRE, v hlavní roli s Tomem Cruisem, získal několik ocenění a na Oscarech v roce 1997 se radoval Cuba Gooding ze zlatého plešouna v kategorii "nejlepší herec ve vedlejší roli". Tento film se stal průlomovým pro René Zellwéger (i ona dostala za tento film několik cen). Kromě Oscara pro Goodinga získal film nominace v kategoriích "nejlepší herec v hlavní roli"(Cruise), nejlepší film, nejlepší střih a nejlepší původní scénář(samozřejmě pro Crowea).

Crowe je velkým obdivovatelem Billyho Wildera a v listopadu 1999 vyšla kniha Conversations with Wilder. Jeho zatím kriticky nejúspěšnějším filmem je NA POKRAJI SLÁVY. Autobiografický příběh o zákulisí rock ´n´ rollu v 70. letech byl zahrnut cenami a Crowe si konečně došel v roce 2001 pro Oscara v kategorii "nejlepší původní scénář". Herečky Frances McDormand a Kate Hudson(pro ni to byl průlomový film) byly nominovány ve stejné kategorii (nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli) na Oscara a stejným způsobem (tedy nominací) byl oceněn i střih. Na Zlatých glóbech film vyhrál v kategorii "nejlepší komedie/muzikál" a pro cenu si došla i Kate Hudson.

Croweův další film, VANILLA SKY, v hlavní roli opět s Tomem Cruisem, není původní. Je to americký remake španělského filmu ABRE LOS OJOS. Jako poctu tomuto filmu byla obsazena Penélope Cruz do stejné role (Sofia) jako ve španělském originálu. Tento film získal jedinou nominaci na Oskara pro Paula McCartneyho v kategorii "nejlepší píseň". Crowe tentokrát působil v roli adaptátora.

Anglie

Režijní filmografie

Filmy

2015 Aloha
2011 Koupili jsme ZOO
2005 Elizabethtown
2001 Vanilkové nebe
2000 Na pokraji slávy
1996 Jerry Maguire
1992 Mládí
1989 Řekni cokoliv...

TV seriály

2016 Roadies (TV seriál)
The Load Out (E10)
The Bryce Newman Letter (E03)
What Would Phil Do? (E02)
další epizody (4)

Dokumentární

2011 Pearl Jam Twenty
The Union

Hudební videoklipy

1992 Alice in Chains: Would? (hudební videoklip)

Video kompilace

1999 Alice in Chains: Music Bank - The Videos (video kompilace)
1995 Tom Petty and the Heartbreakers: Playback (video kompilace)

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1982 Zlaté časy na Ridgemont High - kniha

Host

TV pořady

2020 Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell (TV pořad)
2001 73. Annual Academy Awards (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(115)