foto

Martin Arnold

  • nar. 1959
    Vídeň, Rakousko

Biografie

Filmový experimentátor narozený r. 1959 ve Vídni je znám především pro své využívání techniky found footage. Vystudoval psychologii a dějiny umění na Vídeňské univerzitě. Sám přednášel o filmu na několika vysokých školách po celém světě - za všechny jmenujme např. San Francisco Art Institute, Academy of Fine Arts ve Frankfurtu, University of Illinois, Chicago, New York a další.

Arnold své snímky vytváří prostřednictvím vystřižených sekvencí z jiných, většinou známých světových filmů. Jeho záměrem je odhalit skrytý význam či vytvořit význam nový. Sekvence, které v "původním" filmu zabírají několik sekund Arnold natahuje na mnohonásobně delší časový úsek. Pohyby a promluvy postav jsou nejen extrémně zpomaleny, ale také různě přetáčeny vpřed nebo vzad, opakují se, jsou rozfázovány do nejmenšího detailu. V PASSAGE Á LACTE tak využil několik záběrů z filmu JAKO ZABÍT PTÁČKA (1962), aby místo příběhu o rasové nenávisti vyprávěl příběh o skryté agresi a zlosti uvnitř samotné americké rodiny.

Byl členem neziskové organizace Sixpack film (čestným předsedou je Peter Tscherkassky) distribuující rakouské avantgardní filmy. Patří mezi umělce, jejichž tvorba stojí na pomezí experimentálího filmu a video artu.

Ninkaa

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Zvukařská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky