foto

John Frankenheimer

  • nar. 19.2.1930
    New York City, New York, USA
  • zem. 6.7.2002 (72 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Americký režisér John Frankenheimer se narodil 19. února 1930 v New Yorku do národnostně smíšené rodiny. Jeho otcem Walter byl židovský makléř, narozený v Německu, matka Helen byla irská katolička. Středoškolské vzdělání získal v katolické škole La Salle Military Academy, kde vynikal v tenise a stal se kapitánem tenisového družstva. Poté studoval angličtinu na Williams College v Williamstown (Massachusetts), kde graduoval v roce 1951. Nejdříve se chtěl Frankenheimer stát hercem, jeho vzorem byl herec Robert Mitchum. Nakonec se stal režisérem. V průběhu prezenční služky se seznámil s filmovou prací, když natočil několik dokumentárních filmů pro armádu a po demobilizaci začal pracovat pro televizi, kde natočil několik filmů, seriálů a desítky různých představení.

Na filmovém plátně debutoval jako režisér v roce 1957 svým prvním celovečerním filmem THE YOUNG STRANGER (Mladý cizinec) o dorůstajícím synu filmového producenta, trpícím nedostatečným zájmem rodičů. Po filmovém debutu se vrátil na čtyři roky k televizní práci. V roce 1961 se opět uvedl na stříbrném plátně snímkem YOUNG SAVAGES (Mladí divoši) o problémech zločinnosti mládeže z přelidněných newyorských předměstí s Burtem Lancasterem v hlavní roli. Tuto spolupráci si zopakoval o rok později v mimořádně úspěšném snímku BIRDMAN OF ALCATRAZ (Ptáčník z Alcatrazu) natočený podle knihy vzpomínek doživotně odsouzeného vraha Roberta Strouda. Téhož roku natočil ještě jeden významný film, politický thriller THE MANCHURIAN CANDIDATE (Mandžuský kandidát) s Frankem Sinatrou. Spolupráci s Burtem Lancasterem oživil v roce 1964 snímkem SEVEN DAYS IN MAY (Sedm květnových dní) varujícím před nebezpečím nukleární války a okupačním dramatem THE TRAIN (Vlak) natočeným ve Francii. V Evropě natočil ještě několik filmů. V roce 1966 film o automobilových závodnících GRAND PRIX s Yvesem Montandem, v Maďarsku o rok později vznikl snímek THE FIXER (Opravář) podle románu Bernarda Malamuda a v roce 1968 v Londýně podle hry Harolda Pintera THE HOMECOMING (Návrat domů). Následovaly snímky natočené v Americe, dobrodružná komedie THE EXTRAORDINARY SEAMAN (Podivný námořník) s Davidem Nivenem, drama THE GYPSY MOTHS (Toulavé můry) s Burtem Lancasterem a drama I WALK THE LINE (Držím se v řadě) s Gregorym Peckem.

Začátkem sedmdesátých let se uvedl snímkem THE HORSEMEN (Jezdci) s Omarem Shariffem, natočeným v autentických exteriérech v Afganistanu. V roce 1973 natočil pro českého diváka zajímavý snímek THE ICEMAN COMETH, kde se v menší roli představil Jiří Voskovec. Následují snímky, 99 AND 44/100% DEAD (název filmu je převzatý ze sloganu reklamy na mýdlo) s Richardem Harrisem, pokračování příběhu o stíhání bandy pašeráků drog FRENCH CONNECTION II (Francouzská spojka 2) s Genem Hackmanem, BLACK SUNDAY (Černá neděle) s Robertem Shawem a hororový snímek PROPHECY (Proroctví) s Robertem Foxworthem. V průběhu osmdesátých let již omezil filmování a natočil pouze sedm filmů. Mezi ně patří například špionážní thriller podle románu Roberta Ludluma THE HOLCROFT COVENANT (Holcroftův pakt) s Michaelem Cainem, nebo thriller DEAD BANG (Smrtící rána) s Donem Johnsonem. V devadesátých letech začal opět více pracovat pro televizi, když natočil několik filmů, jako AGAINST THE WALL (Proti zdi), nebo THE BURNING SEASON (Amazonie v plamenech). Mezi poslední tituly jeho filmografie patří akční snímek RONIN s Robertem De Nirem a thriller REINDEER GAMES (Falešná hra) s Benem Affleckem.

John Frankenheimer byl třikrát ženatý. Jeho první ženou byla od roku 1951 Joanne Evans, manželství skončilo v roce 1954 rozvodem. Téhož roku se oženil podruhé. Jeho ženou se stala modelka Carolyn Diane Miller. Z jejich manželství vzešly dvě dcery, Kristi a Lisa Jean. Manželství skončilo v roce 1961 rozvodem. Jeho třetí a poslední ženou se stala v roce 1963 herečka Evans Evans, kterou obsadil do několika svých filmů, jako například GRAND PRIX, STORY OF A LOVE STORY (Příběh o lásce), nebo PROPHECY (Proroctví). Manželství trvalo až do Frankenheimerovi smrti. Zemřel 6. července 2002 v Los Angeles ve věku 72 let.

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1959 Turn of the Screw, The (TV film)

Host

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(22)