Reklama

Reklama

Jean-François Laguionie

Jean-François Laguionie

nar. 04.10.1939 (82 let)
Besançon, Doubs, Francie

Biografie

Jean-François Laguionie je francouzský animátor, filmový režisér a producent. Laguionie se původně zajímal o divadlo, ale jeho setkání s Paulem Grimaultem mu dalo příležitost naučit se techniky animovaného filmu. Ačkoli si byli velmi blízcí, Paul Grimault a Jean-François Laguionie zřídka spolupracovali.

Jean-François Laguionie režíroval několik krátkých filmů, které vyvrcholily dnes již slavnou La Traversée de l'Atlantique à la rame (1978), která v roce 1979 získala Césarovu cenu za nejlepší krátký animovaný film.

Je také přítelem Michela Ocelota, jehož krátký film Les Trois inventeurs byl natočen v domácím studiu Laguionie a použil magnetickou metodu výřezové animace, kterou vymyslel.

Při práci na svém prvním celovečerním animovaném filmu Gwen, le livre de sable v roce 1985 založil Jef animační studio La Fabrique. Ačkoli kritiky oceňována Gwen získala jen poměrně omezený ohlas diváků.

Teprve v roce 1999 měl premiéru jeho druhý celovečerní film Le Château des singes, který na 5. ročníku festivalu animovaných filmů Kecskemétu získal cenu za nejlepší celovečerní animovaný film. V roce 2003 měl premiéru jeho třetí snímek, L'Île de Black Mór. V roce 2011 Laguionie dokončil práci na Le Tableau, celovečerním filmu s použitím různých technik. Toto úsilí mu vyneslo cenu za nejlepší hraný film na 8. ročníku festivalu evropských animovaných hraných filmů a televizních speciálů.

V roce 2016 dojmul diváky filmem Louisa na pobřeží, to už mu bylo 77 let. Obdržel oceněni European Film Awards 2017 za nejlepší animovaný film. A v roce svých osmdesátých narozenin je podepsán dokonce u dvou animovaných filmů a to: Les Mondes imaginaires de Jean-François Laguionie a Princova cesta.

sator

Režisér

Scenárista

Herec

Host

Pořady
1976

La nuit des Césars

Ovládací panel

Reklama

Reklama