foto

Adrian Lyne

  • nar. 4.3.1941 (76 let)
    Peterborough, Cambridgeshire, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Už ve svém debutu FOXES (1980) s tehdy osmnáctiletou Jodie Foster prokázal nepochybný talent a výraznou reklamní průpravu, jednalo se o teenagerské drama s vážnějšími motivy. Co se ambicí týče, pak byl snímek JAKUBŮV ŽEBŘÍK, pojednávající o experimentech s halucinogenními látkami v armádě během války ve Vietnamu, zřejmě nejsilnější. Výrazného (co se tržeb týče) úspěchu ale docílil už v příběhu svářečky Alex, která si po nocích přivydělává jako tanečnice v baru. V prostinkém příběhu je jejím snem vzdálená dráha baletky. Snímek FLASHDANCE (1983), který získal Oscara za nejlepší píseň, tak zaujal zejména povedenými tanečními čísly, které vynikají nápaditou choreografií.

Nezanedbatelný finanční úspěch přinesl i jeho další film, svého času kultovních 9 A ½ TÝDNE (1986), kde režisér kromě na efekt natáčených erotických scén nepotěšil až nešetrnou prací s kýčovitými motivy. Už zde náležitě dbal na efektnost za každou cenu, do hranic snesitelnosti hnal i silné využívání protisvětla.

Zřejmě vrcholem tvorby Adriana Lynea byl erotický thriller OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST (1987), pohybující se na hranici neonoiru. Za svůj úspěch může děkovat vedle spolehlivého a k rodině neuctivého Michaela Douglase suverénní Glenn Close. Lyne za snímek, kterým se proplétá manželská nevěra a který vyvolal řadu kontroverzních diskusí, získal nominaci na Oscara i na Zlatý glóbus za režii. Film byl navíc distribuován v různých zemích s rozdílným koncem a to podle testovacích projekcí. Jistě i efektně zinscenované násilné a erotické scény dopomohly k tomu, aby se stal jedním z divácky nejúspěšnějších filmů roku. Ostatně nevěra a její devastující následky se pro režiséra stala hojně využívaným tématem.

Téma nevěry se tak nevyhnulo ani dramatu NESLUŠNÝ NÁVRH (1993), který Lyne pojal opět jako dokonale nalinkovaný, čistokrevní kýč s melodramatickou polevou a nápaditými erotickými scénami. Hvězdně obsazený snímek, ve kterém manželský pár ve finanční tísni lehkovážně neodolá nabídky charismatického milionáře, znovu zaznamenal slušný kasovní úspěch. Rozporuplné reakce přinesla i premiéra adaptace slavného románu Vladimíra Nabokova LOLITA (1997), ve kterém infantilní nymfomanka dovede profesora Humberta Humberta na pokraj šílenství.

Mezi erotickým opojením a sžíravými pocity viny se zmítá i Lyneova hrdinka Connie v podání na Oscara nominované Diane Lane v erotickém dramatu NEVĚRNÁ (2002). I ona má harmonické manželství, i ona přesto neodolala dlouho nepoznané vášni utajovaného poměru.

Michal "castor" Kočí

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 Back Roads

Herecká filmografie

Dokumentární

2007 Bandes originales: Maurice Jarre (TV film)
2003 100 Greatest Sexy Moments, The
1997 On the Set of Lolita

TV pořady

1991 Bouillon de culture (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(49)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace