foto

William S. Burroughs

  • nar. 5.2.1914
    Saint Louis, Missouri, USA
  • zem. 2.8.1997 (83 let)
    Lawrence, Kansas, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Zřejmě nejznámější narkoman všech dob, americký spisovatel, ale i malíř, esejista a performer mluveného slova, William Seward Burroughs se narodil 5. února 1914 v St. Louis. Jeho rodina byla velice dobře situovaná a také zajištěná. Burroughsův dědeček vlastnil patent na mechanickou pokladnu (kasu) a druhá větev Billovy rodiny sahala až k nejvýznamnějšímu jižanskému generálovi Robertovi E. Lee (Burroughs také později pojal jméno Lee za svůj občasný pseudonym). Jako dítě trpěl psychickými poruchami, a dle jeho slov také silnými halucinacemi. Již na základní škole publikoval svůj první text, po jejím ukončení byl rodiči umístěn na internátní škole v Los Alamos v Novém Mexiku. Přesto, že mladému Burroughsovi škola silně nevyhovovala, setkal se zde poprvé se svými dvěma velkými láskami. Tou první byly střelné zbraně, jejichž používání se ve škole mj. také učilo a tou druhou byly samozřejmě drogy. Za jejich užití byl také později ze školy vyloučen a střední vzdělání si dokončil zpátky doma v St. Louis. V této době také poprvé zaznamenal, že ho přitahují chlapci. Začal zrod legendy

Po ukončení Harvardu v oborech lingvistika a anglická literatura se Bill nějaký čas potloukal po Evropě, kde se věnoval zvláště bujarým večírkům. Po neúspěšném vstupu do armády během války, se přestěhoval do Chicaga, kde vykonával různá povolání, slavné je např. jeho působení coby podomního hubitele škůdců. Zde také definitivně propadl závislosti na opiátech, které se v podstatě do své smrti nezbavil. Když začala být půda v Chicagu moc horká, přesunul se William se svými přáteli do New Yorku. Zde začal sdílet byt s jakýmsi Jackem Kerouacem, který také zkoušel psát a Joan Vollmerovou, jež se zakrátko stala Burroughsovou manželkou. Ani ona nebyla ve věcech narkotik svatá a celá komunita se brzy dostala do opětovných problémů se zákonem. Přes krátkou zastávku v St. Louis nakonec manželé zakotvili v Mexiku. V roce 1951 během divoké pijatiky v jednom z barů v Mexico city Burroughs Joan zastřelil, když si hrál na Viléma Tella. Jen díky finanční pomoci své rodiny, která zaplatila nejlepší právníky, Bill unikl trestu a mohl odcestovat.

Burroughs se začal systematicky věnovat psaní již od poloviny 40.let během pobytu v New Yorku. Tady také s Kerouacem napsali své společné dílko „A hroši se uvařili ve svých nádržích“ (název pocházel z titulků v novinách, které popisovaly bizarní neštěstí v jedné z amerických ZOO). Tito mladí muži stáli u zrodu fenoménu tzv. „beat generation“. Burroughs zakrátko dokončil své dvě první a notně autobiografické novely „Feťák“ a „Teplouš“. Zatímco „Feťák“ vyšel poměrně záhy, byť jako paperback, „Teplouš“ si na své uvedení musel počkat několik desítek let. Po mexické anabázi se Bill odebral do Jižní Ameriky, kde mj. pátral po mýtické indiánské droze Yage, jejíž požití z lidí údajně dělá vizionáře. Z těchto cest později Burroughs vydal zápisky pod názvem „Dopisy o Yage“. Jeho další cesta směřovala do ráje špatnosti, kterým byl v té době marocký přístav Tanger. Burroughs zde pobyl poměrně dlouhou dobu, neboť kvůli velké dostupnosti všech druhů drog a záplavě prostitutů, si neměl nač stěžovat. Jeho nezřízenost v užívání narkotik zde dostoupila vrcholu a podle toho vypadalo i jeho literární činnost, útržky odstavců či vět na všelijakých cárech papírů se povalovaly po celém bytě. Naštěstí o zápisky pečovali Billovi přátelé, kteří v Tangeru taktéž pobývali. Z obrovského množství literárního materiálu později vznikly čtyři knihy : „Hebká mašinka“, „Lístek, který explodoval“, „Nova Express“ a především „Nahý oběd“. Poslední zmíněný román Burroughse proslavil po celém světe, i přesto, nebo možná i kvůli tomu, že se jej v několika státech pokusili zakázat pro obscénnost. Po několikaletém působení v Paříži a Londýně, se Bill v roce 1974 po mnohaletém azylu vrátil zpět do vlasti, konkrétně do New Yorku. Zde navázal blízké vztahy s kulturní smetánkou té doby a během pár let se stal kulturní ikonou světového formátu. Sklízel ovace a ocenění na všech frontách, znát se či dokonce spolupracovat s Burroughsem něco znamenalo.

Co se týče filmu, Bill se objevoval především ve snímcích experimentálních či filmech s drogovou tematikou, jakými byli třeba CHAPPAQUA či TOWERS OPEN FIRE, který William dokonce spolurežíroval. Často, také figuroval jako vypravěč, dokonce i po své smrti, jako např. ve filmu Guse Van Santa ELEPHANT. S ním spolupracoval častěji, když se objevil i v jeho raném snímku NARKOMANI a následujícím krátkometrážním THANKSGIVING PRAYER. Burroughs byl také velmi oblíben v muzikantských kruzích, objevil se ve videoklipu U2 či v klipu ke skladbě „Just one fix“ od Ministry. Jeho přítel Kurt Cobain ho později nepřemluvil k roli Krista v legendárním videu Nirvany „Heart shaped box“ (herec, který později tuto roli ztvárnil je Burroughsovi dost podobný). Kromě toho vydal Burroughs několik alb s mluveným slovem. Mezi zajímavosti jistě patří i to, že v titulcích filmu BLADE RUNNER nalezneme poděkování právě Burroughsovi, jenž byl autorem stejnojmenného scénáře, který měl ovšem úplně jiný příběh.

V polovině 80. let se William přesunul na venkov do Kansasu, kde žil ve společnosti mnoha koček, které choval. Stále se věnoval literární tvorbě, ale zhruba v téhle době také pořádně objevil malířství. V roce 1997, v požehnaném věku 83 let zde skonal. Jeho syn William (Billy) podlehl následkům užívání drog o šestnáct let dříve, než jeho otec. Za svůj život získal určitou proslulost jako vcelku nadaný spisovatel, ale svůj talent dostatečně nerozvinul.

Bill Burroughs byl pro mnoho lidí jednou z nejvýznamnějších osobností 20. stol. Objevil vlastní umělecké postupy, jako byl „faktualismus“, „metoda střihu“ (vycházející z dada) či „brokovnicová malba“. Celý život se zabýval problematikou kontroly a jazyka jako jedním z jejích prostředků. Můžeme ho považovat za zakladatele tzv. „cyberpunku“.

Josef "J.Connor" K

Spisovatelská filmografie

Filmy

2009 Nova Express - kniha
2001 Last Words of Dutch Schultz, The - kniha
1991 Nahý oběd - kniha

Herecká filmografie

Filmy

2009 Nova Express - vyp.
2003 Slon - a.z.
2000 Ministry: Tapes of Wrath (video kompilace)
1998 2000 očima ...: Kniha života
The Nova Convention Revisited
1994 Ah Pook Is Here - vyp.
1993 I na kovbojky občas padne smutek
Junky's Christmas, The
1991 Thanksgiving Prayer
1989 Flákač
Rozbouřený život
Vražda na Broadwayi
1986 Derek Jarman: The Dream Machine
1984 Decoder
It Don't Pay to Be an Honest Citizen
1983 Pirate Tape
1981 Energy and How to Get It
1978 Thot-Fal'N
1972 Bill and Tony
1970 Prologue
1966 Chappaqua
Cut Ups, The
Poem Posters
1963 Towers Open Fire

Dokumentární

2016 Uncle Howard - a.z.
2013 Beatníci (TV film) - a.z.
2010 William S. Burroughs: A Man Within
2008 Chelsea on the Rocks
Corso: The Last Beat
2007 Obscene
Words of Advice: William S. Burroughs on the Road
2006 Wanderlust (TV film)
2005 Ghost at No. 9
2003 Portrait of a Bookstore as an Old Man - a.z.
2002 U2: The Best of 1990-2000 (video kompilace)
2000 Condo Painting
1995 Music of Kurt Weill: September Songs, The (TV film)
1994 Life and Times of Allen Ginsberg, The (TV film)
1992 Naked Making Lunch
1991 William S. Burroughs: Commissioner of Sewers
1989 Gang of Souls: A Generation of Beat Poets
Heavy Petting
1987 Beat generation: Americký sen
1986 Home of the Brave: A Film by Laurie Anderson
What Happened to Kerouac?
1985 Kerouac, the Movie
Ornette: Made in America
1983 Burroughs
1982 Poetry in Motion
1976 Underground and Emigrants
1963 William Buys a Parrot

TV pořady

1975 Saturday Night Live (TV pořad)

Režijní filmografie

Filmy

1963 Towers Open Fire

Scenáristická filmografie

Filmy

1994 Ah Pook Is Here

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace