foto

Dom Rotheroe

  • nar. 1964
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Anglický režisér a dokumentarista se narodil roku 1964 v Londýně, kde s rodiči také vyrůstal. Už od dětství měl zálibu v pozorování světa kolem sebe a v zachycování jeho detailů. Rozhodl se tedy studovat fotografii, film a video na Harrow College. Po studiích založil produkční společnost a začal si plnit své sny.

V roce 1993 uveřejnil svůj první dokumentární film Sarajevský deník / A Sarayevo diary, který vznikl během jeho cesty do války v Bosně. Dom měl v kapse 1000 liber, kameru Hi-8 a chuť zachytit realitu. Vzniklý film, na kterém pracoval jako režisér i scenárista, odkoupil Channel a později si vyžádal jeho pokračování s názvem Od špatného k horšímu. Snímek byl uveden na filmových festivalech po celém světě a jméno Dom Rotheroe získalo popularitu. Jako televizní dokument byl v roce 1994 tento snímek nominován na BAFTA Awards (British Academy of Film and Television Arts Awards).

Během natáčení dokumentárních filmů začal uvažovat o dramatu. O šest let později režíroval krátkou (resp. dvanáctiminutovou) komedii Stick Up.

V roce 2001 dokončil svou práci na snímku Můj bratr Tom / My brother Tom. Toto psychologické drama, jehož motto zní: Chtěli být jen kamarádi, ale stali se jeden druhým, mu přineslo velký úspěch. Dom Rotheroe chtěl ve svém hraném debutu zachytit intenzitu vztahu dvou mladých lidí, kteří si ve světě kolem sebe připadají odcizení a nepochopení. Aby byl film autentický, rozhodl se použít ruční digitální kameru a navodit tak dokumentární atmosféru. MImochodem - za kamerou stál Robby Müller, který spolupracoval například s Jimem Jarmuschem a Larsem von Trierem. Příběh Jessicy a Toma získal hned 8 ocenění a 5 nominací na filmových festivalech po celé Evropě (např. v Itálii, Španělsku, Anglii, Rusku, Belgii, Francii).

Jeho (zatím) poslední film z roku 2007, thriller Exhbit A, také získal ocenění a to v Londýně na festivalu Raindance Film Festival. Jako vynikající dokumentarista s darem zachytit pravdivě i ty nejniternější pocity bude ve své tvorbě jistě zdařile pokračovat...

ta "charlosina" neaktivní

Režijní filmografie

Filmy

2007 Předmět doličný A
2001 Můj bratr Tom
1999 The Stick Up
1995 Trip - A Mythology

Dokumentární

2007 People and Power (TV seriál)
1999 The Coconut Revolution (TV film)
1993 A Sarajevo Diary

Scenáristická filmografie

Kameramanská filmografie

Dokumentární

1999 The Coconut Revolution (TV film)

Fanoušci tvůrce