foto

Ray Harryhausen

  • nar. 29.6.1920
    Los Angeles, California, USA
  • zem. 7.5.2013 (92 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Raymond Harryhausen se narodil 29. června 1920 v Los Angeles. Byl jedním z největších a nejslavnějších amerických filmových animátorů techniky STOP MOTION. Zabýval se mimo jiné i režií, produkcí a scénáristikou.

Jako malý kluk se byl v kině podívat na tehdy přelomový trhák KING KONG (1933) , kde byl fascinován hlavní postavou a došlo mu, že to není herec v kostýmu, ale filmový trik. Film jej inspiroval natolik, že začal doma sám animovat loutky, které mu pomáhal vyrábět otec.

Roku 1949 dostal na povel animaci gorily ve snímku MIGHTY JOE YOUNG. Tento snímek jej posunul dále k známějším projektům. Podle jeho vlastních slov je jeho nejlepším dílem film JÁSON A ARGONAUTI (1963). Zde Ray oživil před kamerou mimo jiné sedmihlavou hydru, bitku s kostlivci, okřídlené harpyje nebo měděného obra Tálose. Právě boj s kostlivci je považován na svou dobu za skutečně mistrovské dílo. Animace celého souboje s kostrami trvala čytři a půl měsíce.

Českým divákům je ale nejvíce známý jeho další film SOUBOJ TITÁNŮ (1981). Zde nelze opomenout jmenovat takové postavy jako létající Pegas, stvůrný Kalibos, Kraken nebo strašidelná Medůsa. Její loutka měla například přes 200 kloubních spojení jen v rámci jejích hadích vlasů. Naanimovat tak jejich plynulé pohyby bylo nesmírně složitou záležitostí.

Natočil spoustu dalších filmů. Můžeme jmenovat MILION LET PŘED KRISTEM (1966), ZLATÁ SINDIBÁDOVA CESTA (1974) nebo SINDIBÁD A TYGŘÍ OČI (1977). Ve všech eho filmech se setkáváme s mýtickými nebo pravěkými stvořeními.

Ray Harryhausen zemřel 7. května 2013 v nedožitých 93 letech.

Ondřej "ondradvori" Dvořáček

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Kameramanská filmografie

Host

TV pořady

2014 86. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
1999 Ray Harryhausen: Working with Dinosaurs (TV pořad)
1992 The 64th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce