foto

Anthony Minghella

  • nar. 6.1.1954
    Ryde, Ostrov Wight, Anglie, Velká Británie
  • zem. 18.3.2008 (54 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Anthony Minghella se narodil 6. ledna 1954 na ostrově Wight ve Velké Británii. Své dětství trávil s rodiči na venkově. Neměl moc příležitostí jak poznat okolní svět, protože města byla daleko, a tak jeho jediný zdroj zábavy a zároveň poznání bylo jediné kino široko daleko, situováno jen pár desítek metrů od jeho domu. V dětství natočil několik malých a skromných projektů, které však neměly prakticky žádný ohlas. Poté dal na nějaký čas filmu sbohem. Vystudoval a chvíli přednášel literaturu na univerzitě. Díky literatuře se dostal také k psaní a k divadlu. Jeho první projekty neměly nějaký výraznější úspěch, ale Minghella na sobě začal pracovat a během několika málo let se z něho stal uznávaná osoba.

V roce 1984 byl dokonce označen londýnskými divadelními kritiky jako nejslibnější dramatik roku. V letech 1983 až 1988 pracoval jako dramaturg TV mýdlové opery EAST ENDERS. Navíc se scénáristicky podílel na několika seriálech. Za zmínku stojí například: BOOM, THE STORYTELLER. Jeho do té doby nejlepší práce vznikla v roce 1986, kdy napsal vynikající hru TRADE IN BANGKOK, která sklidila slušné ohlasy a Minghella dokonce získal několik divadelních cen. Byl však velice zklamán, když zjišťoval, že jeho látky nechce nikdo zfilmovat.

Dlouho neotálel a sám se pustil do režírování. Jeho prvotina byla romantická komedie s názvem TRULY MADLY DEEPLY (1991). Po dvou letech natočil film MR. WONDERFUL (1993). Příběh pojednává o muži, který se snaží provdat svoji bývalou ženu, aby mohl peníze na výživné investovat do vlastního byznysu. Film byl přijat poměrně kladně, přesto se však nestal nijak známým . Poté však přišlo něco, co pravděpodobně jen málokdo čekal.

Po třech letech Minghella režíruje skvostné romantické drama THE ENGLISH PATIENT (1996). Formálně mistrovsky natočený a obsahově hezky odvyprávěný monumentální příběh o nenaplněné lásce, zradě, přátelství a v neposlední řadě také o válce. Mezi diváky však film měl trochu rozporuplné ohlasy. Pro jedny to byl životní zážitek a čirá filmová dokonalost, pro druhé příliš pomalá a nudná lovestory. Avšak kritiky film nadchl a tak se stal tento počin jasným oscarovým šampiónem. Získal celkem 9 sošek (film, režie, vedlejší herečka, výprava, kamera, střih, hudba, zvuk, kostýmy) z 12 nominací a stal se tak jedním z nejúspěšnějších filmů všech dob. Minghella se tímto mistrovským počinem nesmazatelně zapsal do dějin světové kinematografie. Byl zasypáván spoustou scénářů, avšak on zůstal svůj a nic neuspěchal. Po svém velkém úspěchu si dal na tři roky pauzu.

Vrátil se filmem THE TALENTED MR. RIPLEY. Filmařsky precizně zvládnuté řemeslo, doplňované působivým příběhem a skvělými herci. Kritiky vychvalovaný film byl diváky přijat opět trochu vlažněji. Získal 5 oscarových nominací (vedlejší herec, výprava, hudba, kostýmy, scénář) a Minghella tak potvrdil svůj talent a cit pro režii. Jeho dalším počinem byl žánr, který umí nejlépe: romantické drama. COLD MOUNTAIN (2003) bylo skvěle přijato nejen kritiky, ale tentokrát i diváky. Formální precizností, stylem vyprávění a strukturou příběhu je film podobný Anglickému Pacientovi. Pojednává o vojákovi Konfederace Inmanovi (Jude Law), který se po těžkém zranění vrací domů skrze válkou zpustošený Jih ke své milované Adě (Nicol Kidman), žijící na farmě v Cold Mountain. Film získal 7 oscarových nominací (vedlejší herečka, hlavní herec, kamera, střih, hudba, píseň – Scarlet Tide za "You Will Be My Ain True Love"). Proměněna byla nakonec pouze jedna nominace. Zlatou sošku si odnesla za svůj skvělý herecký výkon Renée Zellweger.

Anthony Minghella zemřel v Charing Cross Hospital v Londýně, týden po operaci.

Zdeněk "Kaka" Oborník

Scenáristická filmografie

Filmy

2009 Nine
2008 New Yorku, miluji Tě!
2006 Dveře dokořán
2003 Návrat do Cold Mountain
1999 Talentovaný pan Ripley
1996 Anglický pacient
1990 Opravdově, šíleně, hluboce
1989 Living with Dinosaurs (TV film)

TV seriály

2008 Vůně Kalahari (TV seriál) - původní scénář
1990 The Storyteller: Greek Myths (TV seriál)
1989 Smith and Jones in Small Doses (TV seriál)
The Jim Henson Hour (TV seriál)
1987 Inspektor Morse (TV seriál)
Storyteller, The (TV seriál)
1986 Boon (TV seriál)
1981 Maybury (TV seriál)
1978 Grange Hill (TV seriál)

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2003 4Pop (TV pořad)
2000 72. Annual Academy Awards (TV pořad)
1997 The 69th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(141)