foto

Tarsem Singh

  • nar. 26.5.1961 (56 let)
    Indie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tarsem Dhandwar Singh se narodil 26. května 1961 v Indii. Po absolvování střední školy v Himalájích odešel do USA studovat obchod na Harvardu. Zanedlouho však pochopil, že je předurčen pro film a přestoupil na Art Center v Pasadeně v Kalifornii.

Po vystudování natočil první videoklip TIRED OF SLEEPING pro zpěvačku Suzanne Vega. První větší úspěch na poli videoklipové režie ovšem zaznamenal v roce 1991, kdy natočil veleúspěšný a Saudkem inspirovaný videoklip LOSING MY RELIGION kapely R.E.M., za který dostal mimo jiné cenu MTV za nejlepší videoklip roku.

Dále se věnoval a věnuje zejména reklamní tvorbě; je držitelem několika cen z Cannes za nejlepší reklamní spoty (Levi's, Miller Lite aj.). Některé z jeho reklam jsou součástí stálé sbírky Muzea moderního umění, v neposlední době pracoval na spotech pro značky Verizon, Orange, Campari,Nike, Vodafone, Citroen, Pepsi či Nissan.

V roce 2000 debutoval celovečerním filmem CELA, ve kterém stvárnily hlavní roli trojice Vaughn, Lopezová a D'Onofrio. Film pojednával o hledání úkrytu sériového vraha a z velké části se odehrával v hlavě hlavního zločince. Zde Tarsem nezapřel svoji videoklipovou minulost a smysl pro estetiku, inspirovanou opět Saudkem nebo dávnými perskými legendami. Film získal 18 různých nominací a 4 z nich proměnil. Jednu z cen získal i kameraman Paul Laufer, který s Tarsemem tvoří tvůrčí dvojici už řadu let.

Zatím posledním Tarsemovým filmem je snímek THE FALL z roku 2006, který už stihl posbírat dvě festivalové ceny, a to z festivalu v Torontu a Sitges.

Friedrich "Ai.ma" Pietsche

Režijní filmografie

Filmy

2015 Nesmrtelný
2012 Sněhurka
2011 Válka Bohů
2006 Pád
2000 Cela

TV seriály

2017 Emerald City (TV seriál)
No Place Like Home (E10)
The Villain That´s Become (E09)
Lions In Winter (E08)
další epizody (10)

Hudební videoklipy

2003 Best of R.E.M.: In View 1988-2003, The (hudební videoklip)
1991 R.E.M.: Losing My Religion (hudební videoklip)
R.E.M.: This Film Is On (hudební videoklip)

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(64)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace