foto

Kjersti Holmen

  • nar. 8.2.1956 (64 let)

Biografie

Kjersti Holmen je norská herečka narozená 8. února 1956 v oblasti Nøtterøy, která je vzdálená zhruba 100 km jižně od Osla. Později se se svými rodiči a dvěma sestrami přestěhovala do Alnabru, kde vyrostla.

V roce 1980 dostudovala Norskou Národní Divadelní Akademii a v roce 1981 získala angažmá v Národním Divadle. Pravidelně začala vystupovat od roku 1992. Dostala roli Elizy Doolittle ve hře Pygmalion od George Bernarda Shawa, hlavní roli v Hedda Gabler od Henrika Ibsena a Blanche ve hře A Streetcar Named Desire od Tennesseeho Williamse.

Kjersti Holmen je také známá jako televizní a filmová herečka. Svůj průlom do světa filmu zaznamenala ve filmu z roku 1985 - Pás Orionu. Dvakrát vyhrála cenu Amanda, což je hlavní norská cena za film. Poprvé v roce 1993 za roli ve filmu Telegrafista. A podruhé v roce 2000 za dva filmy S.O.S. a Sofiin svět. Z televize je aké známá díky norsko-švédskému seriálu Röd snö, který spatřil světlo světa ve stejném roce jako Pás Orionu. Dále ji můžeme zahlédnout ve filmu Kurz negativního myšlení, kde hraje roli teraputky.

S hercem Reidarem Sørensenem má dvě děti, nyní ale žije s hercem Sverrem Anker Ousdalem.

Vojtěch "Cheeker" Jirka

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky