foto

Stuart Baird

  • nar. 14.1.1947 (73 let)
    Anglie, Velká Británie

Biografie

Stuart Baird je filmový režisér, producent a především mistr střihu. Narodil se 14. ledna 1947 v Anglii. S prací u filmu začal Stuart Baird v roce 1971 jako asistent ve střižně na snímku THE DEVILS. Tuto funkci vykonával ještě několikrát a v roce 1975 mu byla poprvé svěřena funkce hlavního střihače. Jednalo se o snímek TOMMY.

Následující rok pracoval Stuart na oskarovém filmu THE OMEN, který režíroval Richard Donner. Od té doby dostával tento britský chlapík další nabídky, a tak se podílel jak na méně, tak i více úspěšných filmech. Za zmínku stojí Bairdova účast na filmech SUPERMAN (1978), LETHAL WEAPON (1987), LETHAL WEAPON 2 (1989), DIE HARD 2 (1990), DEMOLITION MAN (1993), THE LEGEND OF ZORRO (2005), CASINO ROYALE či SUPERMAN II (oba 2006). Všechny jmenované filmy dosáhly obrovských úspěchů (a také zisků), takže nemá Stuart Baird o nabídky na práci vrchního střihače nouzi ani nyní. V roce 2010 půjdou do distribuce další dva filmy, na kterých se podílel - SALT a EDGE OF DARKNESS.

Protože spolupracoval s mnoha slavnými jmény a získal potřebné konexe, mohl přesedlat v průběhu kariéry také na post režiséra. Jeho režijním debutem byl akční thriller EXECUTIVE DECISION (1996), kde si zahrály takové hvězdy jako Kurt Russell, Steven Seagal, Halle Berry či David Suchet. Film se vydařil, a tak 1998 natočil (opět pro Warner Bros) neméně úspěšný akční thriller U.S. MARSHALS. V tomto filmu si zahráli hlavní role Tommy Lee Jones a Wesley Snipes. Poté si od světy filmu na pár let odpočinul.

V roce 2002 se vrátil na pozici režiséra - tentokrát filmu STAR TREK: NEMESIS. Zajímavostí je to, že předtím musel provést přestříhání filmů MISSION: IMPOSSIBLE 2 a LARA CROFT: TOMB RAIDER, jinak by od studia Paramount nedostal povolení STAR TREK: NEMESIS režírovat. Nakonec však tuto práci dostal a film se opět vcelku vydařil.

Od té doby se Stuart Baird věnuje pouze práci střihače, za kterou byl také dvakrát nominován na Oskara. Popřejme mu tedy, ať se tomuto filmaři daří i nadále, neboť ve světě filmu již nyní zanechal nesmazatelnou stopu.

ssfan

Střihačská filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2017 Trpká úroda

Fanoušci tvůrce