foto

Robert Aldrich

  • nar. 9.8.1918
    Cranston, Rhode Island, USA
  • zem. 5.12.1983 (65 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Robert Aldrich si svou kapitolu v dějinách Hollywoodu vydobyl nejen jako nesmírně osobitý tvůrce zejména „chlapských“ filmů, ale také jako jeden z nejúspěšnějších outsiderů v rámci systému.

Tento přesvědčený liberál se sympatiemi k anarchii – nechuť k autoritám, válce i samotnému filmovému průmyslu je v jeho filmech jasně patrná –, který celou kariéru usiloval o produkční nezávislost na Hollywoodu a v 70. letech aktivně bojoval za práva režisérů v rámci jejich svazu DGA, si své trpěné místo v systému dokázal dlouhodobě udržet díky komerčním hitům jako VERA CRUZ, TUCET ŠPINAVCŮ, CO SE VLASTNĚ STALO S BABY JANE? nebo NEJTĚŽŠÍ YARD.

A to se Aldrich se narodil na Rhode Islandu do velmi prominentní republikánské rodiny spřízněné s Rockefellery; díky konexím se jako nedostudovaný vysokoškolák dostal v roce 1941 do Hollywoodu, tím se ovšem s rodinou nadobro rozloučil. Kariéru zahájil ve studiu RKO jako úředník v produkci, v dalších letech se propracoval mj. k pozicím vedoucího výroby a asistenta režiséra (pod mistry typu Chaplina, Loseyho nebo Renoira). Režijní ostruhy si Aldrich brousil v televizi, v roce 1953 debutoval u celovečerního filmu.

Bytostně rebelující Aldrich vždy přistupoval k filmovým žánrům se stejnou podvratnou skepsí jako k autoritám. Jeho specialitou byly na jednu stranu testosteronové žánry (westerny, válečné filmy, kriminálky), s často epizodním či vyloženě nulovým prostorem pro ženské postavy, na druhou stranu proslul – a zahájil tím módu svého druhu – obsazováním „důchodkyň“ klasického Hollywoodu (Davisové, Crawfordové, Havillandové) do rolí vyšinutých žen ve svých gotických melodramatech. Objekty Aldrichova zájmu byly témata násilí a autority (muži), resp. hysterie (ženy).

Vlastní studio, které si Aldrich koupil ze zisku z TUCTU ŠPINAVCŮ, udržel při životě pouze čtyři roky. On sám se v roce 1981 – s pozicí oslabenou aktivismem za práva režisérů a neúspěchy jeho posledních filmů – ze světa filmu dobrovolně stáhnul. Dva roky poté Aldrich umírá.

betelgeuse

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1951 Velká noc

Dokumentární

1967 Lionpower From MGM
Operation Dirty Dozen

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace