foto

J. Lee Thompson

  • nar. 1.8.1914
    Bristol, Anglie, Velká Británie
  • zem. 30.8.2002 (88 let)
    Sooke, British Columbia, Kanada

Biografie

John Lee se narodil v divadelní rodině v anglickém Bristolu. Po vystudování střední školy Dover College zkouší psát a účinkovat v divadelních hrách. Prvního většího úspěchu se v tomto směru dočkává v roce 1935, kdy je na Londýnském West Endu uvedeno jeho kriminální drama Double Eror. Druhá světová válka pak jeho kariérní vzestup přetla a Lee dělal operátora pro RAF. Po válce se opět vrací k psaní scénářů.

Jeho první režijní příležitostí se stal v roce 1950 film MURDER WITHOUT CRIME. Úspěch však zaznamenal až se svým druhým snímkem THE YELLOW BALLOON (1953), vyprávějícím příběh dítěte, které je vydíráno kvůli smrti svého přítele. Díky svým dalším snímkům si pak Thompson získal pověst britského režiséra odvážných sociálních dramat, např. snímky z vězeňského prostředí: THE WEAK AND THE WICKED (1954), nebo YIELD TO THE NIGHT (1956) s Dianou Dors. Ceněný byl i snímek KORUNNÍ SVĚDEK (1959), v kterém se vykresluje komplikovaný vztah námořníka obviněného z vraždy a dívky, jenž odmítá prozradit jeho jméno. Představitelka dívky, herečka Hayley Mills, za tuto roli dostala cenu BAFTA.

Mezinárodní slávu si Thompson získal až v roce 1961 svým snímkem DĚLA Z NAVARONE. Tento fimový epos o druhé světové válce, z Gregory Peckem v hlavní roli, zaznamenal ve své době fenomenální úspěch. Byl nominován na 7 cen akademie a to včetně té za nejlepší režii (získal “pouze” cenu za nejlepší speciální efekty). Tímto filmem se J. Lee Thompson definitivně zapisuje do dějin a vrhá do velkého světa Hollywoodu. K dalším velkým počinům patřil psychologický thriller MYS HRŮZY (1962). Ve své době opět kontroverzní snímek, rozdělující jak společnost britskou, tak v USA. Thompson ve filmu ukazuje, jak může sexuální násilník manipulovat soudnictví a terorizovat celou rodinu.

V 70. letech začal Thompson spolupracovat s hercem Charlesem Bronsonem. Jejich prvním společným filmem se stal snímek NEDOKONČENÁ NOVELA (1976), následoval “hororový” western BÍLÝ BIZON (1977), akční drama BÍLÝ MYS (1980), jenž je volně inspirováno slavnou Casablankou (proto se film jmenuje v originále CABOBLANCO). Za dobu své spolupráce natočil Bronson s Thompsonem celkem 8 celovečerních filmů.

Jeho posledním filmem byl snímek VĚCI, O KTERÝCH SE NEMLUVÍ (1989). Kritikou bohužel nebyl ve své době příliš dobře přijat, zvláště kvůli názorně ukázanému násilí. Poté se již věnuje pouze producentské činnosti. Ve své biografii (autor Steve Chibnall, 2004) pak Thompson přiznal, že jeho tvorba z 70. a 80. let má již jen zábavní hodnotu a osobně si nejvíce vážil svých filmů z počátků tvorby. Během svého života natočil Thompson pět desítek filmů.

John Jee Thompson byl třikrát ženatý a život s ním prý nebyl vůbec jednoduchý. Svůj Hollywoodský sen si uměl užívat plnými doušky, i když ke sklonku života se dokázal od večírků i alkoholu odpoutat. Mnozí ho obdivovali za jeho dlouhověkost a chuť do života. Zemřel 30. srpna 2002 v nedožitých 95 letech ve svém domě v Sooke v Britské Kolumbii (Kanada) na zástavu srdce.

Ali "zi-fik" Janzová

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2003 The 75th Annual Academy Awards (TV pořad)