foto

Guillermo Arriaga

  • nar. 13.3.1958 (62 let)
    Mexico City, Mexiko

Biografie

Mexický spisovatel, scénárista, producent a režisér Guillermo Arriaga Jordán spatřil poprvé světlo světa 13.března 1958. Své dětství prožil v jedné z nejzničenějších a nejnebezpečnějších částí Mexico City. Tam také přišel ve svých 13 letech v brutální pouliční potyčce o čich. Jeho mládí pro něj bylo v pozdějších letech velkou inspirací pro psaní.

Studoval komunikaci a psychologii na Ibero-americké univerzitě a ještě než se dostal k filmu, vyzkoušel řadu různých profesí, mimojiné zkoušel boxovat, hrát profesionálně fotbal nebo basketbal. Později začal na stejné univerzitě vyučovat a poznal zde budoucího filmového režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Rozhodli se spolu natočit film. Výsledkem bylo AMORES PERROS (2000), jeden z nejvíce chválených snímků nedávné historie mexického filmu. Byl nominován na Oscara, na cenu Bafta a na mnohé další. Úspěch jim vynesl pozvání do USA a tam začali pracovat na svém dalším velkém filmu - 21 GRAMŮ (2003), ve kterém si zahráli hvězdy Sean Penn, Benicio del Toro a Naomi Watts. Dalším společným projektem, na kterém pracovali, byl film BABEL (2006). Uzavírá jejich trilogii na téma smrti. Ovšem Iñárritu s Arriagou se nepohodli a po dokončení snímku se ve zlém rozcházejí.

Mezi spoluprací s Iñárrituem také napsal scénář k filmu TŘI POHŘBY (2005), ve kterém si nejen zahrál, ale za který také získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. V roce 2007 měla premiéru filmová adaptace Arriagovy knihy El Bufalo de la noche v režii Jorge Hernandeze Aldany. Dalším velkým krokem bylo pro Guillerma Arriagu zasednutí do režisérského křesla. Sám si napsal scénář a zrežíroval THE BURNING PLAIN (2008), což mu vyneslo nominaci na Zlatého lva.

Arriaga nemá rád označení scénárista (přesněji řečeno španělské "guionista"), protože, jak říká, všichni scénáristé jsou ve skutečnosti spisovatelé a slovo guionista je ve španělštině také požíváno pro autory různých průvodců.

Pietari "pevico" Omituisuus

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2005 Tři pohřby
1963 Baila mi amor

Dokumentární

2012 Conteurs d'Images
2007 Conquistando Hollywood (TV seriál)
1978 Paraskinio (TV seriál)

Producentská filmografie

Filmy

2015 Zdaleka
2007 La hora cero

Spisovatelská filmografie

Filmy

2007 Noční býk - kniha
1999 Un dulce olor a muerte - kniha

Host

TV pořady

2009 Inside the Cinema (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(63)