foto

Jim Mickle

  • nar. 1979
    Pottstown, Pennsylvania, USA

Biografie

Jim Mickle se začíná profilovat jako jeden z nejtalentovanějších amerických tvůrců nezávislého hororu/temných dramat. Filmové vzdělání získal na newyorské univerzitě, kde se při natáčení studentského filmu v roce 2001 spřátelil s Nickem Damicim, který se stal jeho významným tvůrčím kolegou. Podílel se na scénáři všech Mickleových filmů a zároveň si v nich zahrál významné role.

První celovečerní film, krysí horor MULBERRY STREET (2006) byla ještě převážně nadšenecká záležitost. Ve snímku s rozpočtem 60 000 dolarů hraje mnoho příbuzných a kamarádů herců a režiséra, přičemž sám Jim Mickle si film i stříhal, pracoval na vizuálních efektech a zvukovém designu a jeho sestra Beth měla na starosti architekturu scén (production design).

Pro další film, upírský horor STAKE LAND (2010) se Mickle spojil se slavným nezávislým hororovým producentem (ale i režisérem, hercem) Larry Fessendenem a jeho společností Glass Eye Pix, s níž je neodmyslitelně spojený i jiný mladý hororový tvůrce – Ti West. Film s rozpočtem 4 miliony dolarů (některé zdroje uvádějí jen neuvěřitelných 600 000 USD) se hrál s úspěchem na mnoha festivalech, v proslavené půlnoční sekci na torontském filmovém festivalu vyhrál diváckou cenu a zařadil se mezi kritiky nejceněnější americké horory roku.

Pro svůj poslední projekt se Jim Mickle s Nickem Damicim inspirovali mexickým rodinným dramatem a výchozí situaci - kanibalská rodina -zpracovali po svém. Mickleův největší film, WE ARE WHAT WE ARE byl opět financován menšími produkčními společnostmi a s dostatečně nízkým rozpočtem, aby si režisér mohl zachovat plnou tvůrčí kontrolu. Film měl premiéru v lednu 2013 na Sundance festivalu a dočkal se velmi pozitivních ohlasů.

Od většiny současné žánrové produkce se filmy Jima Micklea liší důrazem na postavy a atmosféru, jeho filmy nikam nepospíchají a nejsou postaveny na lekačkách, přemíře krvavých scén (což neznamená, že by v jeho filmch nebyly) nebo ději s mnoha zvraty. Režisérovou velkou inspirací je lyrika Terrence Malicka.

Za zmínku stojí, že i Beth Mickle, Jimova sestra, se prosadila ve filmovém průmyslu. Částečně díky známosti s Ryanem Goslingem mohla spolupracovat s Nicolasem Windingem Refnem jako architektka scén na jeho filmu DRIVE a jejich spolupráce pokračuje i na očekávaném ONLY GOD FORGIVES.

WE ARE WHAT WE ARE si teprve bude hledat cestu do distribuce a na odezvu širšího publika si musíme počkat, ale Jim Mickle již připravuje další dva projekty. Prvním je adaptace knihy Joe R. Lansdalea „Cold In July“, texaský thriller, který přirovnal k filmům Dějiny násilí a Zbytečná krutost. O tomto projektu mluví jíž od roku 2009. Druhý projekt je původní scénář, který opět napsal s Nickem Damicim a mluví o něm jako o svém vysněném filmu. Američtí Indiáni v 60. letech 19. Století bojující s monstrem v lesích.

Martin "Rob Roy" Mrhálek

Režijní filmografie

Filmy

2021 Esperanza
2019 V měsíčním světle
2014 Pachuť pomsty
2013 Takoví jsme
2010 Země kůlů
2006 Mulberry Street
2002 Underdogs, The

TV seriály

2018 Hap & Leonard (TV seriál)
The Two-Bear Mambo (S03E01)
2016 Hap & Leonard (TV seriál)
Eskimos (S01E06)
War (S01E05)
The Bottoms (S01E02)
další epizody (4)

Střihačská filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2014 Pachuť pomsty
2013 Takoví jsme
2010 Země kůlů
2006 Mulberry Street

TV seriály

2018 Hap & Leonard (TV seriál)
The Two-Bear Mambo (S03E01)
2016 Hap & Leonard (TV seriál)
Eskimos (S01E06)
Trudy (S01E04)
The Bottoms (S01E02)
další epizody (4)

Producentská filmografie

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

2018 Hap & Leonard (TV seriál)
The Two-Bear Mambo (S03E01)