foto

David Chiang

  • nar. 29.6.1947 (73 let)
    Šanghaj, Čína

Biografie

David Chiang Da Wei vedle mnohých svých hereckých vrstevníků (Chen Kuan Tai, Ti Lung, Chan Sing) vypadal jako naprosté ořezávátko. Na první pohled to byl docela nenápadný střízlík s až směšně úzkými ramínky a zbytečně moc velkýma ušima – nic moc materiál na akční superhvězdu. Ještě že režisér Chang Cheh to viděl jinak a rozhodl se, že z něj hvězdu udělá – bez Chiangova rošťáckého šarmu by totiž hongkongský film 70. let byl o poznání chudší.

David Chiang (původním jménem Chiang Wei Nian) se narodil 29. června 1947 do herecké rodiny. Byl druhým ze tří synů a jeho dva bratři se podobně jako on uchytili u filmu – starší bratr Paul Chun za sebou má dlouhou a bohatou hereckou kariéru, zatímco mladší (nevlastní) bráška Derek Yee Tung-Sing se prosadil nejprve jako úspěšný herec a později jako neméně úspěšný režisér.

Před kamerou se v menších rolích tu a tam objevoval odmala (poprvé už v roce 1952) a jako teenager si zahrál např. ve filmech STREET BOYS (1960) nebo LADIES FIRST (1962). Poté, co dokončil školu, začal pracovat u filmu jako kaskadér. Nebyl to ten nejúžasnější 'fu fighter' pod sluncem (ačkoli kung-fu studoval), ale pravděpodobně nasbíral nějaké zkušenosti v čínské opeře – a obratnost, pružnost a pohyblivost mu nemohl nikdo upřít. David Chiang měl prostě talent – a i tu nezbytnou kapičku štěstí; obojí sehrálo svou roli, když ještě jako v podstatě bezejmenný kaskadér upoutal pozornost režiséra Changa Cheh. Začala se tak dlouhá a plodná spolupráce, z níž vzešla slušná řádka filmových hitů. Chang Cheh našel jednu ze svých múz a David Chiang svého mentora. Prvních větších příležitostí se dočkal v roce 1969 – a už první z Chiangových rolí (jako např. Yi Lo z HAVE SWORD, WILL TRAVEL, či You Xia Er z WANDERING SWORDSMANA) jasně předznamenaly typ postav, které mu seděly nejlépe: jednalo se o hrdiny sebevědomé a nezávislé, kteří měli jeden výrazný společný rys – ať už byli rozverní či rozervaní (či obojí), vždy byli výraznými individualisty.

Ještě v devětašedesátém se ve filmu Changa Cheh v hlavních rolích potkali David Chiang a Ti Lung (HAVE SWORD, WILL TRAVEL; DEAD END). Zrodilo se tak legendární "deadly duo" kung-fu filmu – a jména Chang Cheh, David Chiang a Ti Lung se stala zárukou kasovního úspěchu. Triumvirát někdy nazývaný "železný trojúhelník" stál u zrodu celé řady klasik. Jednou z ingrediencí, jež přispěly k úspěchu "deadly dua", byla bezpochyby chemie, jež na plátně mezi Chiangem a Ti Lungem fungovala. Ti dva byli jako yin a yang – a skvěle se doplňovali. Urostlý a pohledný Ti Lung byl jako dělaný pro role relativně přímočarých, ale o to ušlechtilejších kavalírů – byť v BLOOD BROTHERS (1973) dokázal, že bez problémů zvládne i pravý opak – zatímco útlý, klukovsky a křehce vyhlížející Chiang byl jako doma v rolích sofistikovanějších hrdinů – ať už se jednalo např. o mlčenlivé osamělé vlky (HAVE SWORD, WILL TRAVEL, 1969; THE DUEL, 1971), odvážné a vesměs usměvavé rošťáky (THE WATER MARGIN, 1972; ALL MEN ARE BROTHERS, 1975) anebo nějakou obzvlášť vypečenou kombinaci obojího (DEADLY DUO, 1971). David Chiang byl herecky o něco všestrannější a ve svém projevu poněkud uvolněnější než Ti Lung a ve většině jejich společných filmů hrál prim – Ti Lungovy role bývaly častěji než ty Chiangovy spíše dekorativního charakteru a většinou spadaly do kategorie "sidekick". Oba herci si v první polovině 70. let společně zahráli ve slušné řádce filmů, a to jak v takových, jež byly střižené jim na tělo (VENGEANCE!, 1970; THE DUEL; DUEL OF FISTS, 1971; NEW ONE-ARMED SWORDSMAN, 1971), tak v epických "ansámblových" velkofilmech, které kromě Chianga a Ti Lunga dávaly výraznější prostor i dalším hvězdám studia Shaw Brothers jako byli Wong Chung, Yueh Hua, Chen Kuan Tai a další (THE HEROIC ONES, 1970; THE WATER MARGIN; ALL MEN ARE BROTHERS).

"Železný trojúhelník" nicméně nemohl podobně produktivním zůstat navěky. Senzace jménem Bruce Lee mu trochu obrousila hrany a osvědčený recept na úspěch se nedal ždímat donekonečna. Jak David Chiang, tak Ti Lung přirozeně měli "sólové" ambice a Chang Cheh se kolem poloviny 70. let přesunul na Taiwan, kde se pomalu začala psát další kapitola jeho režisérské kariéry, v níž už hlavní role hráli jiní herci (mezi jinými např. Chi Kuan Chun, Wang Lung Wei a zejména pak Fu Sheng). Slavné trio se ještě sešlo při produkcích jako např. FIVE SHAOLIN MASTERS (1975), SEVEN MEN ARMY (1976) nebo THE NAVAL COMMANDOS (1977), ale "železný trojúhelník" a "deadly duo" už v podstatě patřily minulosti. David Chiang i Ti Lung se už oba snažili jít svou vlastní cestou.

Chiang v druhé polovině 70. let rozhodně nezahálel. Vedle filmů, které natočil s Changem Cheh, si vyzkoušel spolupráci i s dalšími režiséry studia Shaw Brothers; s Lau Kar Leungem natočil klasiku SHAOLIN MANTIS (1978), Ho Meng Hua ho obsadil do filmů SHAOLIN HANDLOCK (1978) a SHAOLIN ABBOT (1980) a pod taktovkou Chor Yuena si zahrál ve filmu MURDER PLOT (1979). Na konci 70. let ale svoje mateřské studio definitivně opustil, aby hledal štěstí a příležitosti v nezávislých vodách – v nichž se ostatně poměrně obratně pohyboval už od poloviny 70. let, kdy s někdejší Shaw Brothers star Wangem Yu založil na Taiwanu nezávislou filmovou společnost (jejich prvním společným filmem byli v roce 1976 ONE-ARMED SWORDSMEN – před kamerou i za ní se tak společně sešli oba "jednorucí šermíři", jež proslavil Chang Cheh). Koncem 70. a začátkem 80. let hrál David Chiang v řadě filmů nezávislých studií, jako např. THE RED PHOENIX (1978), BLOODED TREASURY FIGHT (1979), KING OF FISTS AND DOLLARS (1981) a mnoho dalších. A podobně jako mnozí jiní old-school herci z Shaw Brothers odchovu, i on zakotvil u ATV Hong Kong. Postupem času se těžiště jeho herecké kariéry přeneslo od filmu k televizi – zahrál si mj. i v takových seriálových klasikách jako byly "DYNASTY" (1980), "PRINCESS CHANG PING" (1981) nebo "THE GREEN DRAGON CONSPIRACY" (1982).

I když jeho hvězda (zvlášť v porovnání s tou Ti Lungovou) poněkud pohasla, zůstal vytíženým hercem (a příležitostným režisérem) a svoje fanoušky (už pod novým jménem John Chiang) si našel i u televizního publika. Chiang se dodnes tu a tam objeví i ve filmu, obvykle ve vedlejší roli, a práce pro televizi (v posledních letech spolupracuje s TVB Hong Kong a Singapore TV) mu zajišťuje celkem pohodlné živobytí. Nedávno se objevil např. v seriálech "FACE TO FATE" (2006) nebo "THE FAMILY LINK" (2007). Za svou kariéru David Chiang zrežíroval něco přes tucet filmů. První pokusy si odbyl už v roce 1974 (DRUG ADDICT s Ti Lungem v hlavní roli a A MAD WORLD OF FOOLS), nejaktivnější byl jako režisér v letech osmdesátých. Jedním z jeho nejvýše ceněných režijních počinů bývá vězeňské drama THE CONDEMNED z roku 1976.

David Chiang dnes žije se svojí ženou Maggie Lee Lam-Lam ve Vancouveru. Má dvě dcery (z nichž jedna se nedávno provdala za televizního herce Raymonda Cho) a syna. Na svá superhvězdná léta u Shaw Brothers vzpomíná obvykle s úsměvem – a téměř nikdy neopomene s (pravděpodobně nefalšovanou) vděčností zdůraznit, jak zásadní roli v jeho kariéře sehrál "kmotr" Chang Cheh.

Za svou kariéru David Chiang nasbíral nějaké ty ceny (ocenění za herecké výkony ve VENGEANCE! a BLOOD BROTHERS na Asia-Pacific Film Festivalu) a zástup oddaných fanoušků (a fanynek). Kdybychom měli porovnávat, kdo z dua David Chiang & Ti Lung nakonec udělal lepší sólo kariéru, byl by to rozhodně Ti Lung. Chiangovy kvality ani jeho přínos hongkongskému filmu to ale v žádném případě neumenšuje. Můžeme si dělat šprťouchlata z toho, že drobek Chiang si snad jako jediný oblíbenec Changa Cheh před kamerou nikdy nesundal košili – ale faktem je, že na to, aby diváky uhranul (a divačky okouzlil), si košili sundávat nepotřeboval. Cestičku k akčním rolím umetl takovým idolům, jako Tony Leung Chiu Wai nebo Leslie Cheung. A když s cigárem v koutku a s nožem v ruce kosil přesilu protivníků v THE DUEL, byl živoucím vtělením slova "cool" – dlouho před tím, než se sirkou v koutku a berettou v ruce začal kosit přesilu protivníků Chow Yun-Fat.

Helena "MaedhRos" Š.

Herecká filmografie

Filmy

2016 From Vegas to Macau III
2015 The Man from Macau II
2014 Kung Fu zabiják
2012 Love on the Gallery Bridge
2009 You long xi feng
2006 Deiji
2005 Volba
Zao shu
2003 Shao nian a hu
2001 Iron Fist Pillage - a.z.
1995 Da mao xian jia
1994 '94 du bi dao zhi qing
1992 Meng xing shi fen
Tenkrát v Číně 2
1991 Dračí dvojčata
Hao men ye yan
Hei xue
1989 Kai xin ju wu ba
Yi dan qun ying
1988 Shuang fei lin men
Tygr na obchůzce
1987 Fu gui bi ren
Železní andělé
1986 Duo bao ji shang ji
Lao niang gou sao
Where's Officer Tuba ?
1985 Red Force 2
Šťastné hvězdy
1984 Heaven Can Help
Shanghai tan shi san tai bao
1983 Feng ling zhong di dao xing
Long xiong hu mei
Shao ye Wei Wei
1982 Xiao sheng pa pa
1981 Fei dao you jian fei dao
The Legend of the Owl
1980 Heaven and Hell Gate
Jue dai ying xiong
Liu he ba fa
The Loot
1979 Kong que wang chao
Mistr Shaolinu
Qian wang quan wang
The Challenger
Xue rou mo fang
1978 Dai ying xiong
Huo feng huang
Shi zi mo hou shou
Shui yue men
Tang lang
Zi yue shi si xing ye
1977 Hai jun tu ji dui
Jiang hu han zi
Jue sha ling
San shao ye de jian
1976 Ba dao lou zi
Chrám Shaolinu
Du bi shuang xiong
Si qiu
1975 Di shi da lao
Hou sheng
Qi mian ren
Qing guo qing cheng
Všichni muži jsou bratři
Xi xiao nu ma
1974 Guai ren guai shi
Peng you
Pět mistrů Shaolinu
Sedm zlatých upírů
Wu hu jiang
Xiao hai yu gou
1973 Král mořských vlků
Pan ni
Pokrevní bratři
1972 E ke
Ma yong zhen
Nian qing ren
Qun ying hui
Si qi shi
Vodní hranice
1971 Da jue dou
Jednoruký šermíř 2
Quan ji
Shuang xia
Wu ming ying xiong
Ying wang
1970 Cha chi hu
Jiang hu san nu xia
Msta
Shi san tai bao
Xiao sha xing
You xia er
1969 Da dao ge wang
Du bei dao wang
Fei dao shou
Putování meče
Shi er jin qian biao
Si jiao
Tie shou wu qing
Xiang wei zhui hun bian
1968 Jin yan zi
Lan ying
The Silver Fox
1962 Hao shi cheng shuang

TV seriály

2018 Original Sin (TV seriál)
2008 Tai ji (TV seriál)
Zhu guang bao qi (TV seriál)
2007 Shi nai bing tuan (TV seriál)
2006 Fu yu fan yun (TV seriál)
2005 Wo Shi Fu Xi Huang Fei Hong (TV seriál)
1994 Choi kin ye see lo paw (TV seriál)

Dokumentární

2003 Cinema Hong Kong: Kung Fu
Cinema Hong Kong: Wu Xia (TV film)
1992 Bruce Lee and Kung Fu Mania

Režijní filmografie