foto

Jim Morrison

  • nar. 8.12.1943
    Melbourne, Florida, USA
  • zem. 3.7.1971 (27 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Celým jménem Jim Douglas Morrison se narodil 8.prosince 1943 v Melbourne na Floridě (USA) a zemřel 3.července 1971 v Paříži. Byl americký zpěvák, básník, filmař a leader rockové skupiny The Doors.

Jim se roku 1964 rozhodl studovat na filmové fakultě v Los Angeles (UCLA). Tam před ukončením každého ročníku promítali studenti své prace. Jimův snímek však nebyl ohodnocen příliš dobře. Neúspěch ho dohnal k tomu, že hned druhý den oznámil odchod ze školy. Hned v létě příštího roku potkal v L.A. Raye Manzareka. Ukazál mu pár svých písniček a zazpíval Moonlight Drive. To je přivedlo k myšlence založit kapelu The Doors. Miloval a také psal poezii. Mezi jeho nejznámější patří An American Prayer nebo The Lords. Většinu vydával pouze na vlastní náklady a v malém množství.

Jako asi každý zpěvák té doby i Jim propadl drogám. Hodně pil alkohol a především užíval ve vysoké míře LSD. Drogy taky podle hypotéz, souvisely s jeho smrtí. Nic však nebylo jednoznačně potvrzeno. Bylo s ním také vedeno mnoho soudních sporů. Například za veřejné pohoršování,obscéní vystupování na pódiu nebo o otcovství. Pro mladé se Jim stal idolem a sex-symbolem. To mu však po čase začalo vadit. Nechtěl aby lidé chodili na koncerty kvůli jeho osobě,ale kvůli jeho hudbě.Proto se rozhodl zásadně změnit svůj zevnějšek. Nechal si narůst vousy, hodně přbral a začal pít ještě víc.

Jeho působení ve filmu nebylo příliš pestré. Hrál pouze v dokumentech o své skupině The Doors. Za zmínku však určitě stojí film HWY:AN AMERICAN PASTRORAL,kde si zahrál hlavní roli.

baxiii

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2002 Staré... ale hity (TV pořad)

Skladatelská filmografie

Hudební videoklipy

1967 The Doors: Light My Fire (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce