foto

Irina Demick

  • nar. 16.10.1936
    Pommeuse, Francie
  • zem. 8.10.2004 (67 let)
    Indianapolis, Indiana, USA

Biografie

Francouzská herečka Irina Demick dosáhla velkých rolí díky svému poměru se slavným producentem Darrylem F. Zanuckem, a i když se objevila v několika mezinárodně úspěšných filmech, nečekala ji nijak oslnivá kariéra. Narodila se ve městě Pommeuse nedaleko Paříže, její pravé jméno Irina Dziemiach odkazuje na slovanský původ, podle některých zdrojů pocházela z polské židovské rodiny. V polovině padesátých let odešla do Paříže, kde začala pracovat jako modelka a k první filmové roli podružného významu se dostala v rámci komedie RUSOVLASÁ JULIE (Julie la rousse, 1959).

Počátkem šedesátých let se Irina Demick seznámila s Darrylem F. Zanuckem (1902-1979), významným americkým producentem, který tehdy působil v Evropě. Jako jeho milenka nahradila Irina pohasínající hvězdu Bellu Darvi a díky Zanuckovi se pochopitelně prosadila v dalších filmech. Výraznou roli francouzské odbojářky hrála ve válečném velkofilmu NEJDELŠÍ DEN (The Longest Day, 1962) a jako Zanuckova partnerka se stala tváří promo akcí, které na filmovou premiéru navazovaly. Následně natočila několik filmů ve Francii, hvězdné obsazení doplnila také v koprodukčním filmu NÁVŠTĚVA STARÉ DÁMY (The Visit, 1963) natočeném podle slavné divadelní hry F. Dürrenmatta.

K Zanuckově cti nutno přičíst, že se opravdu snažil, Irina Demick však nijak velké popularity nedosáhla, přesto se do konce šedesátých let objevila ještě v několika filmech natočených v různých zemích, objevila se například v dodnes populární komedii BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH (Those Magnificent Men In Their Flying Machines, 1965), kuriozitou je horor ŽENUŠKY (Die Weibchen, 1970), který v Německu v mezinárodním obsazení natočil český režisér Zbyněk Brynych. Známější jsou ale Irininy role z britské komedie MNOHO OPATRNOSTI PRO NIC (Prudence and the Pill, 1968) nebo slavné francouzské gangsterky SICILSKÝ KLAN (Le clan des Siciliens, 1969).

Zájem o Irinu Demick opadl již koncem šedesátých let a před kamerou stála naposledy v roce 1972. Opět k Zanuckově cti je nutno dodat, že se o své bývalé milenky vždy postaral a týkalo se to i Iriny Demick. Usadila se ve Spojených státech, kde dalších třicet let žila v soukromí jako zapomenutá evropská hvězda. Zemřela v Indianopolis 8. října 2004 krátce před svými 68. narozeninami.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace