foto

Sergio Corbucci

  • nar. 6.12.1927
    Roma, Lazio, Itálie
  • zem. 1.12.1990 (62 let)
    Roma, Lazio, Itálie

Biografie

Italský režisér Sergio Corbucci se narodil v Římě 6. prosince 1927. Vystudoval ekonomii a obchod a po dokončení vysokoškolského studia pracoval jako filmový novinář. Psal také jako kritik do deníku americké vojenské správy Stars and Stripes.

Jeho režisérská kariéra začíná v nízkorozpočtových filmech typu SALVIATE MIA FIGLIA (1951) či I RAGAZZI DEI PARIOLI (1959). Celá padesátá léta se v podstatě výhradně věnoval žánru komedie. V těchto komediích dostávají role mnozí známí herci, ale hlavně zde musíme jmenovat velkou osobnost italské komedie jakou byl Totó. Corbucci natočil mimo jiné se slavnou komickou dvojicí Peppino a Totò v roce 1961 komedii TOTÓ, PEPPINO E LA DOLCE VITA.

Na počátku let šedesátých vznikly jeho snímky s historickou tématikou jako byly ROMULUS A REMUS (Romolo e Remo, 1961), nebo SPARTAKŮV SYN (Il figlio di Spartacus, 1962). V obou se v hlavní roli objevuje Steve Reeves. V roce 1962 přichází do kin americký válečný film NEJDELŠÍ DEN s Paulem Ankou o vylodění spojeneckých jednotek v Normandii. Film se setkal s velkým úspěchem a o rok později si toto téma vybral Corbucci v komediálním žánru. Na invazi spojeneckých vosk se dívá očima dvou prosťáčků, kteří byli naverbováni do italské armády v komedii NEJKRATŠÍ DEN (Il Giorno piú corto).

Roku 1965 přichází Franco London Films se snímkem MINNESOTA CLAY, který napsal Adriano Bolzoni a film je prvním úspěšným režisérským snímkem Corbucciho v tématice spaghetti westernů, ve které se proslavil nejvíce. Hned v roce 1966 natočil slavný western DJANGO s Francem Nerem. Ve stejném roce přichází western JOHNY ORO. Roku 1968 pak cynický a poměrně drsný snímek VELKÉ TICHO (Il Grande silenzio) o němém pistolníkovi. Film byl dokonce v některých zemích pro svoje násilí a drsnost zakázán. Ještě v témže roce natočil film ŽOLDNÉŘ (Il Mercanario) opět s Nerem. V roce 1969 pak western SPECIALISTA, roku 1975 NAPŘED STŘÍLEJ, PAK SE PTEJ (Il Bianco, il giallo, il nero). Franco Nero a Corbucci opět spolupracují ve westernu v roce 1970 ve filmu VAMOS A MATAR, COMPAŇEROS. Corbucciho westerny si vydobyly mezinárodní renomé a staly se tak trochu protějškem filmů dalšího „westernového“ režiséra Sergia Leoneho. Corbucci se více věnoval krutosti, bahnu, potu, zápachu jako nástroji příběhu, zatímco Leone se zaměřoval více na aspekty jako slunce, písek, nekonečné prérie.

V sedmdesátých let se pak Sergio opět vrací ke komedii a natočí i několik dramat. Úspěch získává povídkový film komediálního žánru TŘI TYGŘI PROTI TŘEM TYGRŮM (1977) a Renatem Pozzettem a Paolo Villaggiem. V roce 1978 natočil u nás velmi dobře známý film ZLOČIN A LA NEAPOL s Marcellem Mastroiannim a mladičkou Ornellou Muti. Ve stejném roce pak ještě slavnější komedii SUDÁ A LICHÁ (Pari e dispari) s Budem Spencerem a Terencem Hillem. S nimi také natočil další jejich úspěšný film KDO NAJDE PŘÍTELE, NAJDE POKLAD (Chi trova un amico, trova un tesoro) – 1981. V roce 1987 přicházejí dvě herecky hvězdně obsazené komedie RIMINI, RIMINI a LUXUSNÍ PRÁZDNINY.

Roku 1988 bylo Corbucciho kriminální drama DNY KOMISAŘE AMBROSIA (I giorni del commissario Ambrosio) s Ugo Tognazzim v hlavní roli milánského policejního komisaře, nominováno na Mystfestu na hlavní cenu za nejlepší film. Posledním režijním snímkem pro filmové plátno se roku 1988 stává komedie NOČNÍ KLUB s Marou Venier a Christianem De Sicou. Roku 1990 pak ještě napsal a režíroval televizní inscenaci DONNE ARMATE. Sergio režíroval více než šedesát filmů a necelou šedesátku filmů má na “svědomí“ také jako scénárista, někdy pro scénáře používal pseudonymy Stanley Corbett nebo Gordon Wilson Jr.. Vyzkoušel si i roli producenta – GLI SPECIALISTI (1969), DJANGO (1966), SUPREMA CONFESSIONE (1957) a LACRIME DI SPOSA (1955). Na počátku šedesátých let se Sergio objevil třikrát na filmovém plátně i v malých rolích hereckých ve svých filmech. Pro zajímavost v těchto filmech hrál vždy hlavní roli Totó.

Známý byl Sergio Corbucci tím, že v akčních scénách svých filmů používal „ruční kameru“. Když roku 1992 Quentin Tarantino režíroval svůj snímek GAUNEŘI (Reservoir Dogs) několik sekvencí a scén zde vystavěl na základě slavného Corbucciho westernu DJANGO.

Corbucciho bývalou manželkou byla castingová ředitelka Mirta Guarnaschelli se kterou se rozvedl v roce 1959. Manželkou byla Nori Corbucci, ta se narodila v Neapoli a pracovala jako kostýmní výtvarnice ve filmu. Nyní žije a pracuje v Římě. V roce 1998 napsala knihu REŽISÉR MÉHO SRDCE (Il regista del mio cuore). Sergio Corbucci. Sergio byl starším bratrem scénáristy Bruna Corbucciho (23.10.1931-7.9.1996) se kterým často spolupracoval. Sergio Corbucci zemřel v rodném Římě 1.prosince 1990 (některé prameny uvádějí 2.12.) v nedožitých 63 letech na srdeční infarkt.

Petr "Hennes" Hennebichler

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(42)