foto

Herbert Ross

  • nar. 13.5.1927
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 9.10.2001 (74 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Americký režisér Herbert Ross se narodil 13. května 1927 v Brooklynu. Uměleckou kariéru zahájil začátkem 40. let jako baletní tanečník a později slavil úspěch jako choreograf broadwayských muzikálů. Do Hollywoodu se dostal v průběhu 50. let, když spolupracoval jako odborník na tanečních choreografiích v několika muzikálových filmech, jako například CARMEN JONES, KLUB MLADÝCH, SUMMER HOLIDAY, nebo FUNNY GIRL, kde se poprvé setkal s Barbrou Streisand.

Jako filmový režisér debutoval v roce 1969 muzikálovým zpracováním románu Jamese Hiltona SBOHEM, PANE PROFESORE! s Peterem O'Toolem. O rok později se představil komedií SOVA A KOČIČKA, kde si zopakoval spolupráci s Barbrou Streisand. V roce 1972 slavil úspěch s komedií ZAHRAJ TO ZNOVU, SAME, kterou si pro sebe napsal Woody Allen. V roce 1975 vytvořil filmovou adaptaci divadelní hry Neila Simona "The Sunshine Boys", u nás známou pod názvem VSTUPTE! a následně navázal na úspěšný film FUNNY GIRL a natočil pokračování životních osudů herečky Fanny Brice ve snímku FUNNY LADY, opět s Barbrou Streisand.

V roce 1977 natočil snímek NOVÝ ZAČÁTEK s Shirley MacLaine, který získal celkem 11 nominací na Oscara včetně kategorie nejlepší film a režie. O rok později navázal na úspěch zdařilou komedií APARTMÁ V KALIFORNII s Jane Fondovou. V 80. letech natáčel převážně komedie, jako NÁVRAT MAXE DUGANA s Matthewem Broderickem, nebo TAJEMSTVÍ MÉHO ÚSPĚCHU s Michaelem J. Foxem. V roce 1995 natočil svůj poslední film, komediální drama DÁMSKÁ JÍZDA s Whoopi Goldberg.

Herbert Ross byl dvakrát ženatý. První ženou byla od roku 1959 balerína a později baletní učitelka Nora Kaye. Manželství skončilo v roce 1987, když Nora podlehla rakovině. Následující rok se oženil podruhé, když si vzal herečku Lee Radziwil. Manželství skončilo v roce 1999 rozvodem. Herbert Ross zemřel na selhání srdce 9. října 2001 ve věku 74 let. Je pohřben na hřbitově Westwood Village Memorial Park Cemetery v Los Angeles (Kalifornie).

Petr "contrastic" Kubíček

Producentská filmografie

Herecká filmografie