foto

Andrew Bergman

  • nar. 20.2.1945 (76 let)
    Queens, New York City, New York, USA

Biografie

V první polovině 90. let úspěšný hollywoodský režisér vystudoval v roce 1965 Binghamton University a potom se dlouhou dobu věnoval režírovaní dokumentárních snímků. O necelých deset let později napsal námět a scénář k bláznivé komedii Ohnivá sedla, z čehož se stal jeden z největších hitů všech dob a Andrew tak neměl jako scénárista o práci nouzi. Žádný jeho další scénář už se ale s úspěchem nesetkal a tak se po sedmi letech stále upadající scénáristické kariéry vrhl na režii.

Jeho první film – komedie So Fine ale jakoby neexistoval a na světě je opravdu jen pár jedinců, co ho vidělo. Andrew se tak opět vrátil ke scénáristické profesi a i když se mu vedlo lépe než minule (podle jednoho jeho scénáře natočil dokonce Ron Howard komedii Žbluňk s Tomem Hanksem), časem se mu opět přestalo dařit a Andrew se opět pokusil vrátit k režii. Jeho druhý film – Nováček s Marlonem Brandem a Matthewem Broderickem nedopadl nejhůře. V kinech si film vedl relativně dobře, tudíž byl o něho coby režiséra záhy docela zájem.

V roce 1992 Andrew do kin uvedl romantickou a tak trochu ujetou komedii Líbánky v Las Vegas s Nicolasem Cagem a Jamesem Caanem v hlavních rolích. Film se stal v USA velkým hitem a A. Bergmanovi navíc spolupráce s Cagem, který byl za tento film nominován na Zlatý glóbus, očividně sedla, neboť o dva roky později spolu natočili další romantickou komedii – Může se to stát i vám. Cage zde ztělesnil dobráckého policistu, který místo tuzéru nabídne neznámé servírce (v podání Bridget Fondové) z legrace polovinu výhry ze svého losu, ale pak nečekaně vyhraje v loterii čtyři miliony dolarů. Film opět zaznamenal velký kasovní úspěch, ještě o něco málo větší, než v případě jejich předchozí komedie. Jenže tímto svým teprve 4. filmem se Andrew dostal na vrchol, ze kterého už pak jenom klesal ke dnu.

Po velkých tržbách komedií Líbánky v Las Vegas a Může se to stát i vám byl Andrew v Hollywoodu horkým zbožím a tak není divu, že jeho dalším projektem byla tutovka Striptýz s Demi Mooreovou. Film byl do kin uveden v roce 1996 a nutno podoknout, že to skončilo fiaskem, jak po finanční, tak veškeré jiné stránce a mnoha zúčastněným ukončil kariéru (včetně samotného Andrewa). Po neúspěchu Striptýzu si dal Andrew na pár let pauzu a v roce 2000 sáhl po komedii, což by pro něj po předchozích zkušenostech měla být sázka na jistotu. Film Život hvězdy se ale stal dalším propadákem, který nevydělal ani desetinu svých nákladů a Bergmanova kariéra se tak totálně pošramotila.

V současnosti to s ním ale vypadá více než dobře, neboť chystá pořádný comeback – akční komedii Joeova poslední šance, kde se v hlavní roli objeví Jackie Chan – uvidíme, jestli mu to vyjde nebo jestli opět pohoří.

Jirka "Indiana" Vosátka

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2003 Dokud nás smrt nerozdělí - původní scénář
1996 Striptýz
1994 Skaut
1992 Líbánky v Las Vegas
1991 Bublifuk
1990 Nováček
1986 Velké problémy
1985 Fletch
1984 Bože, ty jsi Ďábel
1981 Je to fajn
1979 Blízcí příbuzní
1975 Black Bart (TV film)
1974 Ohnivá sedla

Herecká filmografie

Filmy

1995 Your Studio and You

Dokumentární

2013 Mel Brooks: Make a Noise (TV film)
2008 You Must Remember This: The Warner Bros. Story
2007 Brando (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky