foto

Richard Linklater

  • nar. 30.7.1960 (60 let)
    Houston, Texas, USA

Biografie

Americký režisér, scénárista a herec Richard Linklater se narodil v Houstonu. Tady taky studoval na státní univerzitě, ale odešel během stáže, aby pracoval na ropné plošině v Mexickém zálivu. Čas na plošině si krátil literaturou, ale po návratu na „pevnou zem“ se u něj vyvinula jiná láska – k filmu. Začal hodně navštěvovat divadla a právě tehdy si uvědomil, že chce být režisér. Za vydělané peníze si koupil kameru a další potřebné vybavení a přesunul se do Austinu, kde si ho všimli z Austin Film Society.

Po několik let Linklater tvořil mnoho krátkometrážních filmu, které byly ale spíš jen cvičením a experimentováním s filmovými technikami. Pak konečně dokončil svůj první a nepřiliš známý celovečerní film IT'S IMPOSSIBLE TO LEARN TO PLOW BY READING BOOKS (1988). Natáčení mu zabralo celý rok, stejně tak jako jeho sestříhání. Film je významný zejména tím, že nastolil Linklaterův styl (statičtější kamera, žádný složitý příběh).

Děj mnoha jeho filmů se odehrává během jediného dne. Exemplárním příkladem je hned další film SLACKER (1991), který představuje obyčejný den ve městě Austin. Stejného plánu se drží i další filmy: komedie OMÁMENÍ A ZMATENÍ (1993), romantické snímky PŘED ÚSVITEM(1995) a PŘED SOUMRAKEM (2004) a drama PŘIZNÁNÍ (2001). Za film Před soumrakem byl Linklater v roce 2005 nominován na cenu Akademie za nejlepší scénář. Pouští se taky do komedií jako je ŠKOLA RO(C)KU (2003) s Jackem Blackem v hlavní roli a remake filmu ŠPATNÉ ZPRÁVY PRO MEDVĚDY (2005).

V roce 2006 opět Linklater překvapuje. Jako předlohu dalšího filmu si vybírá knihu P. K. Dicka (Minority Report, Total Recall) TEMNÝ OBRAZ. Film sice natáčí zcela normálním způsobem, ale punc výjimečnosti a originality mu dodává, kromě skvělých hereckých výkonů, převod do animované podoby. Linklater používá techniku rotoskopii, kterou si už osahal v předchozím anomovaném filmu SNÍM ČI BDÍM? (2001).

V roce 2003 dělá dokument pro HBO s Rodney Rothamem s názvem $5.15/HR. Zabývá se minimálními mzdami pracovníků v restauracích a fastfoodech. Na základě dokumentu vzniká o tři roky později film FAST FOOD NATION, který tyhle poměry kritizuje. Linklaterův zatím poslední film má název ME AND ORSON WELLES a jde o adaptaci románu R. Kaplowa.

Jaroslav "Mekgrůdr" J

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Kameramanská filmografie

Host

TV pořady

2015 Oscar's Red Carpet 2015 (TV pořad)
2014 Off Camera with Sam Jones (TV pořad)
1998 Na plovárně (TV pořad)
1997 The View (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
1986 Siskel & Ebert & the Movies (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(499)