foto

Roman Vávra

  • nar. 9.5.1965 (53 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Pražský rodák Roman Vávra je jedním z nejosobitějších současných českých filmařů. Nejprve vystudoval Vysokou školu ekonomickou a zajímal se o žurnalistiku. Náhoda jej však nakonec nasměrovala po roce 1989 na FAMU, kde strávil celkem devět let a absolvoval katedru dokumentu.

Už během studií začal v roce 1992 spolupracovat s Českou televizí a natáčet v její produkci své první snímky. Specializuje se především na dokumentární tvorbu. V polovině 90. let zaujal například svérázným portrétem HROBNÍKA či dokumentem BOJOVNÍCI, o partě sekáčů, potírajících plevel bolševník. V roce 1998 režíroval svůj první hraný film – povídkovou komedii CO CHYTNEŠ V ŽITĚ, za který byl nominován na pět Českých lvů a získal ceny na řadě mezinárodních festivalů. Ocenění se dočkal i jeho další celovečerní dokument BOJ O ŽIVOT, na němž spolupracoval s Miroslavem Jankem a Vítem Janečkem. Tento snímek byl zároveň prvním porevolučním dokumentem uvedeným do běžné kinodistribuce.

Roman Vávra je také několikanásobným držitelem Ceny českého literárního fondu nebo Ceny Pavla Juráčka. V roce 2003 natočil v česko-slovensko-německé koprodukci pohádku ČERT VÍ PROČ.

Vávra není pouze režisérem, ale na svých filmech se často podílí i jako scenárista, kameraman či střihač. A sem tam si zahraje i menší roli. Režíruje také na divadle.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2018 Metanol (TV film)
2003 Čert ví proč
1998 Co chytneš v žitě

TV seriály

2018 Inspektor Max (TV seriál)
Trpké vítězství (E07)

Kameramanská filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace