foto

Audie Murphy

  • nar. 20.6.1925
    Kingston, Texas, USA
  • zem. 28.5.1971 (45 let)
    Roanoke, Virginia, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Audie Murphy se narodil v chudé texaské rodině pachtýřů. Od malička musel pomáhat na farmě lovit králíky, aby jeho rodina měla co jíst a od jak živa snil o armádě. V roce 1940 jeho otec odešel od rodiny a matka rok na to zemřela. Proto, když začala druhá světová válka snažil se zapsat jako dobrovolník. Bohužel ještě nedovršil věku 18 let a tak jeho žádost byla zamítnuta. Jeho sestra Corinne mu však pomohla zfalšovat dokumenty a na další pokus byl naverbován. Chtěl do oddílu parašutistů nebo mariňáků, ale jeho malý vzrůst a váha mu to nedovolovaly. Po základním výcviku v Americe byl odeslán do Maroka kde se zúčastnil rozsáhlejšího výcviku.

Pár měsíců na to už bojoval na Sicílii, kde rychle povýšil na desátníka za své schopnosti v bitvě a to i navzdory faktu, že trpěl v té době malárií. V srpnu 1944 se zúčastnil operace Dragoon ve které Němci, předstírajíc vzdávání, zabili jeho nejlepšího přítele Lattie Tiptona. Tento akt byl následován Murphyho okamžitou odplatou. Pozabíjel Němce, kteří před chvíli zavraždili jeho kamaráda, zasedl za německý kulomet, vzal granáty a pozabíjel co se dalo.

V lednu roku 1945 se dostal svou skupinou pod nepřátelský nápor, neváhal a vyběhl z příkopu kde byly schovaný, vyskočil na hořící tank, který mohl každou chvíli explodovat a začal odrážet německé vojsko. Ve válce zabil přes 240 vojáků a vysloužil si 33 medailí. Když se vrátil zpátky byl miláčkem národa. Dostal se na obálku časopisu Life a Hollywood na sebe nedal dlouho čekat. Jeho knižní autobiografie ‚To Hell and Back' byla zfilmovaná v roce 1955.

Natočil 44 filmů (převážně westerny), hrál country a psal písně jejichž interpretem byl např. i Dean Martin. Jeho svíčka života nedohořela, ale byla sfouknuta 28.května 1971 při letecké havárii.

Pavel "Mol" Spáčil

Producentská filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1955 To Hell and Back - kniha
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace