foto

Michal Tučný

  • nar. 11.1.1947
    Praha, Československo
  • zem. 10.3.1995 (48 let)
    Praha, Česko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

„Country je vše, co mám rád.“

Legenda české country music, zpěvák Michal Tučný se narodil 11. ledna 1947 v Praze. Již jako dítě se věnoval hudbě, když první zkušenosti získal ve sboru Lidové školy umění. Hrál na klavír a kytaru a ve čtrnácti letech bubnoval ve školním dixielandu. Byl vyučený prodavačem a maturitu složil v roce 1965 na obchodní škole. Na začátku jeho hudební kariéry působil v několika kapelách různých hudebních žánrů. Hrál například také v beatové skupině The Makers, kterou založil jeho bratr Vít.

Na scénu country music vstoupil v roce 1967, když se účastnil historicky první Porty jako host skupiny Rangers. S písní Johnnyho Hortona "Whispering Pines" zaznamenali úspěch a první ročník Porty vyhráli. Spolupráce se skupinou Rangers však neměla dlouhého trvání a na dalším ročníku Porty se již objevil se svou novou skupino Rivals. Zlom v kariéře nastal po setkání s Janem Vyčítalem a následným příchodem do skupiny Greenhorns. Do té doby Michal preferoval převážně zpěv v angličtině, ale po Vyčítalově tlaku začal zpívat česky a následně vznikly první hity, jako "Rovnou, tady rovnou," "El Paso", "Blízko Little Big Hornu" a další. V roce 1970 měli Greenhorni svoje první vystoupení v televizi a tím byla hvězdná dráha Michala Tučného definitivně rozjeta.

Po tvůrčích neshodách v roce 1974 opustil Greenhorny a společně s Petrem Novotným a Zdeňkem Rytířem vytvořili první Tučňáky, ale rozpadli se dříve, než stačili odehrát první koncert. Poté následovala úspěšná éra s kapelou Fešáci, která trvala do roku 1980 a dala vzniknou několika hitům jako "Já tajně cvičím" , "Dávej vinu dálkám" nebo "Sundej z hodin závaží". Vrchol kariéry přišel začátkem osmdesátých let, když se Zdeňkem Rytířem opět založil Tučňáky. Tentokrát už spolupráce fungovala a vznikly nezapomenutelné hity, jako "Báječná ženská", "Poslední kovboj", "Rád se brouzdám rosou", "Všichni jsou už v Mexiku" a mnoho dalších. Na televizní obrazovce se objevil v několika estrádních pořadech, jako například "Televarieté". Také měl svůj pořad "Country Club Michala Tučného" v Českém rozhlase.

Po bouřlivém vztahu s o 13 let starší jazzovou zpěvačkou Evou Olmerovou se v roce 1971 se seznámil s herečkou Černého divadla Laterny magiky Martou Novotnou se kterou se v roce 1980 oženil. S manželkou vyženil i dceru Gabrielu. Jeho osobní i profesní život byl negativně ovlivněn závislostí na alkoholu. Později přišly i zdravotní potíže. Během let byl mnohokrát hospitalizovaný v nemocnici a absolvoval jedenáct operačních zákroků. Poslední roky již přestal koncertovat a přestěhoval se s manželkou na chalupu v Hošticích, kde začali podnikat. Zemřel po dlouhé nemoci 10. března 1995. Pochován je v jeho milovaných Hošticích, které se staly poutním místem. Lidé navštěvují jeho hrob, který se pozná podle obrovského žulového klobouku z dílny sochaře Michala Gabriela. V Hošticích se také každoročně koná festival "Stodola Michala Tučného" na který každý rok zavítá tisíce lidí.

„Já nejsem zpěvák. Zpěváci jsou v Národním divadle. Já jenom zpívám lidem písničky.“

Petr "contrastic" Kubíček

Herecká filmografie

Filmy

2008 Michal Tučný - Fidlej a hraj
1980 Trhák
1978 Kočičí princ

Dokumentární

2015 Tajemství Michala Tučného (TV film) - a.z.
2001 Příběhy slavných (TV seriál) - a.z.
Poslední kovboj (S02E06) - a.z.
2000 Legendy folku a country (TV seriál) - a.z.
1993 Weekend Michala Tučného (koncert)

TV pořady

1997 Úsměvy (TV pořad)
1994 Michal Tučný po 25 letech aneb Už nikdo neví (TV pořad)
Popové Vánoce (TV pořad)
1990 Greenhornům je 25 (TV pořad)
Michal Tučný v lapáku (TV pořad)
1986 Dostaveníčko ve Slatiňanech (TV pořad)
Písničky pro magnetoskop aneb Haló, tady Orchestr a balet Čs. televize (TV pořad)
1985 Galasuperšou (TV pořad)
1983 Stodola Michala Tučného (TV pořad)
1982 Možná přijde i kouzelník (TV pořad)
1980 Já ubohá děvečka aneb Jsou mlynáři jsou chlapíci (TV pořad)
1978 Recepty na šťastie (TV pořad)
1976 Dostaveníčko (TV pořad)
Písničky z obrazovky (TV pořad)
1974 Zelenáči v bílém (TV pořad)
1970 Televarieté (TV pořad)

Hudební videoklipy

2008 Hitparáda 80. let (hudební videoklip)
1978 Prodavač (hudební videoklip)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace