foto

Leo McCarey

  • nar. 3.10.1898
    Los Angeles, California, USA
  • zem. 5.7.1969 (70 let)
    Santa Monica, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

“Miluji, když se lidé smějí. Miluji, když pláčou. Mám rád příběhy s poselstvím a doufám, že se diváci při vycházení z kina cítí šťastnější, než když do něj přišli.”

Thomas Leo McCarey, americký režisér, scénárista a producent, se během svého života podílel na asi dvou stovkách filmů, zvláště komediích, ve kterých uplatnil svůj ohromný vkus a skvělý smysl pro humor. Francouzský režisér Jean Renoir jednou údajně prohlásil, že žádný jiný hollywoodský režisér nerozuměl lidem lépe než Leo McCarey. Jméno dostal po svojí francouzské matce Leoně a bratr Ray se stal později také režisérem.

Chodil do katolické školy, studoval losangelskou střední a otec ho přinutil jít na práva. Krátce pracoval jako trestní obhájce v Los Angeles a San Franciscu a má se za to, že mnohé v jeho filmech vychází z jeho soukromého života. Často vzpomínal na svůj poslední případ, kdy měl obhajovat jednoho manžela-násilníka a ten ho hnal ze soudní síně až dolů na ulici. Tím se také skončila jeho právnická kariéra. Nikdy údajně nevyhrál žádnou kauzu, jak alespoň tvrdil.

Začínal v roce 1920 jako asistent režie u Toda Browninga ve studiích Universal, svůj um si ale vybrušoval ve studiích Hala Roache (Hal Roach Studio). Hal Roach ho zaměstnal v roce 1923 a v začátcích psal McCarey vtipné scénky pro Our Gang a další hvězdy studia, potom produkoval a režíroval pásmo krátkometrážních filmů včetně vynalézavých grotesek s rozjařeným Charleyem Chasem (BROMO AND JULIET, 1926).

Právě u Hala Roache dal McCarey dohromady Stana Laurela s Oliverem Hardym a položil tak základy pro jednu z vůbec nejstálejších komických dvojic. Napsal jim řadu scénářů, jako režisér je podepsán pod jejich komediemi DOMNĚLÁ NEVĚRA (We Faw Down, 1928), ZLATÁ SVOBODA (Liberty, 1929) a MALÉ NEDOROZUMĚNÍ (Wrong Again, 1929). Se svojí ženou Stellou a dcerou Virginií Mary žili v Beverly Hills jen kousek od přítele a filmařského kolegy Hala Roache, který později prohlašoval že to byl on, kdo spojil Laurela s Hardym a někdy je to také tak chybně uváděno.

V roce 1929 se Leo stal zástupcem šéfa produkce celého studia a po nástupu zvuku vsadil McCarey na režii celovečerních filmů. V té době pracoval s takovými talenty, jako byli Gloria Swansonová – romantický muzikál INDISCREET (1931), Eddie Cantor – muzikál THE KID FROM SPAIN (1932), bratři Marxové – slavná muzikálová komedie KACHNÍ POLÉVKA (1933), W.C. Fields – SIX OF A KIND (1934), Mae Westová – westernkomedie BELLE OF THE NINETIES (1934) a Harold Lloyd – MLÉČNÁ DRÁHA (1936).

V roce 1937 získal McCarey svého prvního “režijního” Oskara, za kvintesenci bláznivé komedie NAHÁ PRAVDA (1937) s Cary Grantem a Irene Dunne (“Irene Dunne můžete klidně nazvat 'První dámou Hollywoodu', protože ona byla první skutečnou dámou, kterou kdy Hollywood poznal.”) Někde tady také nalezneme kořeny Grantova jedinečného filmového projevu, vycházejícího do značné míry z vystupování a způsobů McCareye, se kterým si byl Grant navíc podobný také fyzicky.

Sám režisér prý na jeho adresu poznamenal, že mu Cary “ukradl” kus osobnosti a od té doby se jejich vztahem táhla nit vzájemného a nikdy neukončeného 'nepřátelství' (“Pořád jsem nepřišel na to, co ho trápí. Během těch šestnácti hodin denně, co byl na nohách, nebylo myslím dvacet minut, aby si nestěžoval. Nikdy jsem se nesetkal s tak permanentně rozhozeným chlapem.” - McCarey o Grantovi).

Jak jednou poznamenal režisér a scénárista Peter Bogdanovich, "Po 'Nahé pravdě', když přišlo na odlehčenou komedii, tu byl Cary Grant a až pak všichni ostatní.” Ve stejném roce režíroval McCarey film, který pokládal za svůj nejlepší, MAKE WAY FOR TOMORROW (1937). Však taky při přebírání ceny Akademie pronesl, “Díky, ale dali jste mi ho za nesprávný film.” Srdceryvné drama, v hlavních úlohách s Victorem Moorem a Beulah Bondi, poukazovalo na špatné zacházení se staršími.

McCarey byl nejen komikem, ale také zaníceným katolíkem s hlubokým zájmem o sociální problematiku. Během 40. let, kdy se zaměřil na otázku lidské rovnosti a rovnoprávnosti, dostala jeho práce serióznější tón. Ke konci války natočil “církevní drama” FARÁŘ U SVATÉHO DOMINIKA (1944), příběh mladého energického kněze Chucka O'Malleyho v podání výtečného Binga Crosbyho, který mu přinesl nejen druhého Oskara pro “nejlepší režii” (film posbíral celkem sedm sošek), ale také značnou sumu z podílů na zisku. Jeho pokračování, drama s osmi nominacemi ZVONY OD SVATÉ MARIE (1945) s Crosbym a Ingrid Bergmanovou, které už produkovala McCareyho vlastní společnost Rainbow Productions, se dočkalo podobného diváckého úspěchu.

Po Korejské válce se některé z jeho filmů dočkaly negativních ohlasů: protikomunistický MY SON JOHN (1952) kasovně úplně propadl. Během pěti let byl už ale zpátky ”na koni”, tentokrát jako spoluautor, producent a režisér filmu NEZAPOMENUTELNÁ LÁSKA (1957), dnes už klasické romantické komedie s Cary Grantem a Deborah Kerrovou, povedeného remaku vlastního filmu MILOSTNÝ ROMÁNEK (1939) s Irene Dunne a Charlesem Boyerem (podle širokého mínění kritiků měla navrch první verze). Pokračoval s komedií RALLY 'ROUND THE FLAG, BOYS! (1958) s životními partnery Paulem Newmanem a Joanne Woodwardovou. Jeho poslednímu filmu - SATAN NIKDY NESPÍ (1962) - se dostalo jen chabého přijetí.

Leo McCarey zemřel o sedm let později na emfyzém, pohřben byl na hřbitově Holy Cross v kalifornském Culver City a také on má svoji hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy.

Zajímavost: Byl prvním režisérem, který za jeden film (za “Faráře”) posbíral Oskary ve třech hlavních kategoriích a patří do elitní skupiny režisérů, kteří získali Oskara za “nejlepší film”, “nejlepší režii” i “nejlepší scénář” (původní/adaptovaný): Billy Wilder, Francis Ford Coppola, James L. Brooks, Peter Jackson a bratři Coenové, kteří si produkovali, spolurežírovali a napsali thriller TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ (2007).

Marek "džanik" Janík

Režijní filmografie

Filmy

1962 Satan nikdy nespí
1958 Rally 'Round the Flag, Boys!
1957 Nezapomenutelná láska
1952 Můj syn John
1949 Bratři Marxové: Love Happy
1948 Good Sam
1945 Zvony od svaté Marie
1944 Farář u svatého Dominika
1942 Once Upon a Honeymoon
1939 Milostný románek
1937 Make Way for Tomorrow
Nahá pravda
1936 Mléčná dráha
1935 Ruggles of Red Gap
1934 Belle of the Nineties
Six of a Kind
1933 Kachní polévka
1932 The Kid from Spain
1931 Indiscreet
1930 Let's Go Native
Part Time Wife
Wild Company
1929 Big Business
Dad's Day
Going Ga-ga
Liberty
Madame Q
Red Hot Rhythm
Romance mládí
The Unkissed Man
When Money Comes
Why Is a Plumber?
Wrong Again
1928 Blow by Blow
Came the Dawn
Do Gentlemen Snore?
Family Group, The
Feed 'em and Weep
Habeas Corpus
Imagine My Embarrassment
Pass the Gravy
Should Married Men Go Home?
Should Women Drive?
Tell It to the Judge
That Night
The Boy Friend
The Fight Pest
The Finishing Touch
We Faw Down
1927 Don't Tell Everything
Eve's Love Letters
Flaming Fathers
Jewish Prudence
Should Men Walk Home?
Should Second Husbands Come First?
Sugar Daddies
Us
Way of All Pants, The
What Every Iceman Knows
Why Girls Say No
1926 Be Your Age
Charley My Boy
Dog Shy
Long Fliv the King
Mama Behave
Mighty Like a Moose
Mum's the Word
Romeo a Julie
Tell 'Em Nothing
Šílenství
1925 Bad Boy
Big Red Riding Hood
Fighting Fluid
Hard Boiled
Hello Baby!
His Wooden Wedding
Hold Everything
Innocent Husbands
Is Marriage the Bunk?
Isn't Life Terrible
Looking for Sally
No Father to Guide Him
Plain and Fancy Girls
Rat's Knuckles, The
Should Husbands Be Watched?
The Caretaker's Daughter
The Family Entrance
The Uneasy Three
What Price Goofy?
1924 A Ten-Minute Egg
Accidental Accidents
All Wet
Bungalow Boobs
Jeffries Jr.
Outdoor Pajamas
Publicity Pays
Royal Razz, The
Seeing Nellie Home
Sittin' Pretty
Stolen Goods
Sweet Daddy
The Poor Fish
Too Many Mammas
Why Husbands Go Mad
Why Men Work
Young Oldfield
1921 Society Secrets

TV seriály

1955 Screen Directors Playhouse (TV seriál)

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1952 Můj syn John
1937 Make Way for Tomorrow

Dokumentární

1951 The Screen Director
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace