foto

Bo Diddley

  • nar. 30.12.1928
    McComb, Mississippi, USA
  • zem. 2.6.2008 (79 let)
    Archer, Florida, USA

Biografie

Americký kytarista, zpěvák, skladatel a hudební producent Ellas Otha Bates je znám pod jménem Bo Diddley a jako klíčová postava rock'n'rollu a blues.

Bo se narodil v Mississippi, kde byl adoptován a vychován svým bratrancem. Jako dítě se v 30. letech se svou rodinou přestěhoval do Chicaga, kde navštěvoval baptistický kostel, kde se naučil hrát na trombon a velmi dobře na housle, tak dobře, že už jako dítě byl zván do místního orchestru.

Od 18 let ho čím dál více přitahuje pulzující rhytm'n'blues a přechází na kytaru. Svůj příjem jako mechanik či tesař obohacuje pouličním vystupováním s místními bluesmany a během 40. a 50. let střídá několik bluesových kapel, se kterými vystupuje po místních barech. Roku 1954 nahrává své první demo, které se po vydání roku 1955 stává hitem. Diddleyovy úspěšné singly pokračovaly v 50. i 60. letech: „Pretty Thing“ (1956), „Say Man“ (1959) nebo „You Can't Judge“ a „Book by the Cover“ (1962).

V letech 1958 až 1963 vydala společnost Checker Records Diddleyemu 11 dlouhohrajících alb. V 60. letech prorazil jako crossover umělec s bílým publikem, ale málokdy oproti silné konkurenci mířil své skladby na teenagery. Název alba „Surfing with Bo Diddley“ pochází z jeho vlivu na surfové kytaristy, než na surfování samo o sobě. Roku 1963 hrál na britském turné s Everly Brothers a Little Richardem, spolu s tehdy neznámými Rolling Stones a v následujících letech spolupracoval s řadou známých umělců a do své kapely často zahrnoval ženy, včetně jedné z prvních známých kytaristek Lady Bo.

V 70. letech se přestěhoval a žil v Novém Mexiku. Dva a půl roku působil jako zástupce šerifa v okresu Valencia, během této doby koupil a daroval tři pronásledovací vozy dálniční hlídce. V roce 1979 předskakoval punkovým The Clash na jejich americkém turné. Od 80. let žil na Floridě, kde žil ve srubu na velkém statku na zakázku, který pomáhal stavět. Jako majitel zastavárny se objevil v komedii Trading Places (1983).

V roce 1989 uzavřel Diddley licenční smlouvu se značkou sportovního oblečení Nike, se kterou se nakonec roku 1999 musel soudit. V roce 1996 vydal „A Man Amongst Men“, své první velké album se členy Rolling Stones. Album získalo nominaci na cenu Grammy za kategorii Nejlepší bluesové album. Diddley odehrál řadu koncertů po celé zemi v letech 2005–2006 a jako hlavní hvězda se zúčastnil benefičního koncertu ve prospěch města Ocean Springs v Mississippi, které zničil hurikán Katrina. 

Poslední kytarovou nahrávku na studiovém albu nahrál s legendánímy New York Dolls na jejich albu v roce 2006. Rok na to utrpěl mrtvici po koncertě z předchozího večera v Iowě, přesto nadšenému davu podal energický výkon. O několik měsíců později dostal infarkt. Zatímco se zotavoval, vrátil se do svého rodného města McComb v Mississippi na odhalení pamětní desky, která mu byla věnována na Mississippi Blues Trail.

Bo inspiroval mnoho slavných umělců jako Buddy Holly, Elvis Presley, the Beatles, the Rolling Stones, the Animals nebo the Clash. Diddley je uznáván pro své technické inovace, včetně své výrazné obdélníkové kytary s jedinečnými rezonančními tóny. Díky využívání afrických rytmů a jednoduchého hambonového rytmu s několika akcenty, patřil k základním kamenům hip hopu, rocku a populární hudby. Bo byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame už v roce 1987, do Blues Hall of Fame roku 2003 a do Rhythm and Blues Music Hall of Fame v roce 2017.

Bo získal rovněž cenu za celoživotní dílo od Nadace Rhythm and Blues Foundation i cenu Grammy za celoživotní dílo. Bo byl 4x ženatý a měl 4 děti. Bo Diddley zemřel 2. června 2008 na srdeční selhání ve svém domě v Archeru na Floridě ve věku 79 let.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Skladatelská filmografie

Dokumentární

1966 Legend of Bo Diddley, The

Host

TV pořady

1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
Noční show Davida Lettermana (TV pořad)
1992 Later... With Jools Holland (TV pořad)
Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1991 Where in the World Is Carmen Sandiego? (TV pořad)
1985 American Bandstand's 33 1/3 Celebration (TV pořad)
1976 Donny and Marie (TV pořad)
Wolfman Jack Show, The (TV pořad)
1969 Sezame, otevři se (TV pořad)
1961 Thank Your Lucky Stars (TV pořad)
The Mike Douglas Show (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)