foto

Yul Brynner

  • nar. 11.7.1920
    Vladivostok, Rusko
  • zem. 10.10.1985 (65 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Charismatický herec s exotickým vzhledem Yul Brynner se pravděpodobně narodil 7.7. 1915 na ruském ostrově Sachalin. Jeho matka Marousia Blagovidova měla rusko-romský původ. Jeho otec byl Boris Brynner mongolský vědec se švýcarskou krví. Ovšem jeho rodina a dětsví zůstává zahaleno tajemstvím. Yul se o něm nikdy nezmiňoval, protože patrně nebylo zvlášť šťastné. Je však objasněné, že po té, co Boris Brynner opustil rodinu, jeho matka vzala Yula a jeho sestru přes Čínu do Paříže.

Ve Francii Yul studoval filozofii na Sorbonně. Peníze si vydělával vystupováním v kabaretu na Montmartu a později svým vytouženým nebezpečným povoláním akrobata v cirkuse. Ovšem po několika měsících, kdy své hrozivě nebezpečné povolání začal brát rutinně udělal jeden špatný přehmat. Výsledkem této chyby bylo 47 zlomenin a týdny balancování mezi životem a smrtí. Po tomto incidentu dal kočovníkům sbohem a našel si práci kulisáka v divadle, kde občas získal malou roli. Během druhé světové války pracoval jako válečný rozhlasový zpravodaj. Po válce se k divadlu vrátil a začal jej kombinovat s občasným vystupováním v televizi. To už však pobýval ve Spojených státech.

V roce 1949 získal svou první menší roli ve filmu NEWYOURSKÝ PŘÍSTAV. O necelé dva roky později získal hlavní roli v muzikálu Král a já na Brodwaji. Nebývale úspěšné divadelní představení se hrálo 1247 krát za sebou a Yul s ním procestoval celé Spojené státy. Podle předlohy tohoto muzikálu byl nakonec natočen i film KRÁL A JÁ (1956), díky kterému se Yul zařadil i mezi filmové hvězdy a navíc za roli krále získal i Oscara. Po tomto filmu si zahrál v poměrně úspěšných filmech BRATŘI KARAMAZOVI a ŠALAMOUN A KRÁLOVNA ZE SÁBY. V roce 1960 se představil ve své patrně nejznámější a nejlepší roli pistolníka Chrise v kultovním westernu SEDM STATEČNÝCH, kde zazářil po boku Steve McQueena, Charlese Bronsona, Jamese Coburna a dalších. Po té hrál ve výborném válečném dramatu po boku Marlona Branda MORITURI. Mezi další jeho velmi úspěšné filmy se řadí VILLA JEDE!,KOUZELNÝ KRISTIÁN, CATLOW , WESTWORLD. I když Yul Bryner hrál v celé řadě úspěšných filmů paradoxně se dá říct ,že větší úspěch sklízel na divadelních prknech na kterých se mnohem lépe cítil a daleko více je ctil.

„Sehrál jsem v životě mnoho rolí, myslím, že většinu z nich úspěšně. Jen jednu jsem nezvládl...roli manžela“. To jsou slova čtyřnásobně ženatého holohlavého herce. Jeho první manželka Virginia Gilmore byla také herečka. Měli spolu jednoho syna Rockyho, který se stal historikem, romanopiscem a pedagogem. Po ztroskotání tohoto manželství se oženil s modelkou Doris Keliner se kterou měl dceru Viktorii. Po pár letech kdy se i tento vztah rozpadl se a oženil s Jacqueline de Croiset, ale manželství netrvalo o moc déle. Poslední manželství uzavřel s malajskou kráskou Kathy Lee jenž byla o čtyřicet let mladší.

Yul Brynner se často angažoval v charitativních činnostech zaměřených hlavně na rómské děti. Navíc kromě svých dětí vychovával i adoptované vietnamské děti. Působil jako poradce výboru OSN, který se zabýval osudem unesených a odvlečených dětí ze svých domovů. Yul Brynner mimo jiné ovládal spoustu cizích jazyků. Plynně mluvil rusky, anglicky, francouzsky, čínsky, mongolsky, japonsky a maďarsky, ovšem měl základy i němčiny, italštiny a španělštiny. Miloval ruskou literaturu zejména Tolstého, Dostojevského, Čechova a Gogola. Mezi jeho další vášně patřilo fotografování a zpěv rómských písní.

Yula Brynnera potkal podobný osud jako jeho stejně statečného partnera Steva McQueena z obrany vesnice Ixcatlan ve filmu Sedm statečných. Zemřel po tří letém boji s rakovinou plic 10.10.1985 ve svých patrně sedmdesáti letech. Doktor filozofie, velký herec a charismatická osobnost - Yul Brynner je pohřben ve Francii nedaleko města Poitiers.

Petr "McQueen" Tauc

Herecká filmografie

Filmy

1980 Lost to the Revolution
1976 Futureworld
Indesiderabili, Gli
Zuřivá smrt
1975 The Ultimate Warrior
1974 Fred Astaire Salutes the Fox Musicals (TV film) - a.z.
1973 Le serpent
On Location with Westworld
Westworld
1972 Poldové
1971 Catlow
Sbohem, Sabato
The Light at the Edge of the World
Zloděj koní
1969 Bitva na Neretvě
Kouzelný Kristián
Případ zlaté husy
The Madwoman of Chaillot
1968 Villa jede!
1967 Dlouhý souboj
Dvojník
1966 Máky jsou také květy
Návrat sedmi statečných
Trojitý kříž
Velký žal
1965 Morituri
1964 Let z Ašije
Pozvánka pro pistolníka
1963 Králové slunce
1962 Taras Bulba
Útěk ze Zahrainu
1961 Máte ráda Brahmse?
1960 Once More, with Feeling
Orfeova závěť
Sedm statečných
Surprise Package
1959 The Journey
The Sound And The Fury
Šalamoun a královna ze Sáby
1958 Bratři Karamazovi
Pirát
1956 Anastasia
Desatero přikázání
Král a já
1954 General Foods 25th Anniversary Show: A Salute to Rodgers and Hammerstein (TV film)
1949 Port of New York

TV seriály

2019 The Orville (TV seriál) - a.z.
Nothing Left on Earth Excepting Fishes (S02E04) - a.z.
1972 Anna and the King (TV seriál)
1944 Mr. Jones and His Neighbors (TV seriál)

Dokumentární

2014 Já, Steve McQueen - a.z.
2012 Out of My Dreams: Oscar Hammerstein II (TV film) - a.z.
2001 Cleopatra: The Film That Changed Hollywood (TV film)
1999 Hollywood a Bible (TV film)
1996 Century of Science Fiction, A
1995 Yul Brynner: The Man Who Was King (TV film) - a.z.
1991 Hollywood Collection, The (TV seriál)
1985 Rodgers & Hammerstein: The Sound of American Music (TV film)
1984 Ingrid - a.z.
1976 It's Showtime
1963 Hollywood: The Great Stars (TV film) - a.z.

Režijní filmografie

TV seriály

1950 Danger (TV seriál)
Life with Snarky Parker (TV seriál)
Sure As Fate (TV seriál)
1949 Mr. I. Magination (TV seriál)
1948 Actor's Studio (TV seriál)
Studio One (TV seriál)

Host

TV pořady

1979 Royal Variety Performance 1979, The (TV pořad)
The 51st Annual Academy Awards (TV pořad)
1974 The 46th Annual Academy Awards (TV pořad)
1969 The David Frost Show (TV pořad)
1961 The 33th Annual Academy Awards (TV pořad)
1948 Mr. and Mrs. (TV pořad)
Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(57)