foto

Kar-wai Wong

  • nar. 17.7.1958 (60 let)
    Šanghaj, Čína
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Kar-wai Wong je celosvětově známý čínský režisér a scénárista, odlišující se především vizuálním zpracováním svých filmů a osobitou stylizací. Narodil se v Shanghaii, ale již v pěti letech se odstěhoval s rodiči do Hong Kongu, kde působí i v současnosti. V roce 1980 vystudoval grafický design, ale hned poté se chopil příležitosti u společnosti TVB jako scénárista.

Wongův osobitý, expresionistický styl můžeme rozpoznat již v jeho režijním debutu AS TEARS GO BY. Tento styl se stal jakousi obchodní značkou a režisérův rukopis poznáme prakticky v každém jeho filmu, což je nepochybně také zásluha toho, že si Wong založil vlastní produkční společnosti Jet Tone Films Ltd., která mu umožňuje točit filmy přesně podle jeho představ.

Po několika hong-kongských cenách (například za filmy CHUNGKING EXPRESS nebo ASHES OF TIME) se dostává Wong do mezinárodního povědomí šokujícím filmem o problémech homosexuální dvojice ŠŤASTNI SPOLU, prezentovaným na festivalu v Cannes v roce 1997, kde získává cenu za nejlepší režii. Toto ocenění mu nepochybně pomohlo i k mnoha dalším cenám, z nichž nejprestižnější je pravděpodobně César v kategorii Nejlepší zahraniční film za romantické drama STVOŘENI PRO LÁSKU. Poslední Wongův film MOJE BORŮVKOVÉ NOCI je zároveň jeho prvním filmem v angličtině a premiéru měl jako zahajovací film festivalu v Cannes 2007.

Kromě celovečerních filmů tvoří Kar-wai wong i hodně krátkometrážních a nebrání se ani hudebním klipům nebo televizním reklamám, z nichž poslední THERE'S ONLY ONE SUN má stopáž 10 minut a vyznačuje se dějem, který je o hodně promyšlenější, než jsme u reklam zvyklí a blíží se spíše filmu.

Kar-wai Wong se nenechává svazovat žánrem, stopáží, ani látkou. Každý jeho film, je tak trochu jiný a zároveň stejný, díky svému jedinečnému výtvarnému stylu, který je nejdominantnějším jednotícím prvkem celé tvorby tohoto režiséra.

Ondřej "Bajda" Bacík

Herecká filmografie

Filmy

1988 Meng gui xue tang
1984 Yi ren zai jian

Dokumentární

2016 První květnové pondělí
2010 Shang hai chuan qi
2009 Cheng zhe guang ying lu xing
2007 In the Mood for Doyle (TV film)
2005 L'hebdo cinéma (TV seriál)
1999 Buenos Aires Zero Degree
1984 Kennwort Kino (TV seriál)

TV pořady

2014 Oscar's Red Carpet 2014 (TV pořad)
2002 Eigo de shabera-night (TV pořad)

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(207)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace