Reklama

Reklama

Biografie

„Není to touha po smrti, jenom snaha líbit se divákům, získat si jejich uznání a ukázat jim to, co ode mne očekávají.“
 
Z hongkongského herce a režiséra bláznivých akčních komedií se postupně mění v jednoho z charitativně nejštědřejších umělců světa a producenta filmů, za nimiž bychom ho sotva hledali. Navíc vybudoval několik restaurací Jackie´s Kitchen, uvedl vlastní řadu oděvů Jackie Chan Collection, založil několik sportovních Jackie Chan California Fitcenter, objevil se coby hlavní postava počítačové hry a animovaného seriálu Jackie Chan Adventures, přišel na trh s novou virtuální technologií v počítačovém hraní Jackie Chan Xavix a splnil si svůj sen, když navrhl vlastní automobil Mitsubishi Evo-9. Jeho jméno rozhodně není cizí ani těm, kterým asijský film nic neříká.

Pochází z Hongkongu (narodil se 7. 4. 1954), kam v roce 1950 uprchli jeho čínští rodiče. Otec Charles Chan byl kuchařem a matka Lee – Lee Chan služebnou francouzského konzula. V jeho šesti se rodiče odstěhovali do Austrálie, kde otec dostal místo kuchaře na americkém konzulátu, ale synka poslali hned příští rok zpátky do Číny a zapsali jej do internátní školy Chinese Opera Research Institute pro budoucí herce pekingské opery. Jednalo se o jednu z posledních operních škol, které své žáky připravovaly v oblastech akrobacie, bojového umění, tance, zpěvu a herectví. Zájem o tyto tvrdé a náročné instituce, v nichž výuka probíhala od brzkých ranních hodin pozdě do noci, upadl s příchodem filmu do Číny, který vytlačil oblibu operních vyprávění dávných legend. Jackie Chan strávil deset let v tradiční péči svého učitele a brzy patřil k nejlepším žákům, z nichž škola vytvářela skupinu sedmi nejtalentovanějších, které posílala na různá představení nebo natáčení filmů. Jackie Chan tak hrál svoji první filmovou roli v kantonském filmu už coby osmiletý.

V sedmnácti dokončil studia a svou kariéru zahájil jako kaskadér a statista. Nezaměstnaní divadelní herci přecházeli stále více k filmu a Jackie měl vlastně štěstí, když získal práci díky staršímu spolužákovi a svému dětskému nepříteli z operní školy Sammovi Hungovi. Po čase se k nim přidal ještě spolužák Yuen Biao a zrodila se dlouholetá filmová spolupráce tzv. „tří bratrů“. Jejich spory však vyvrcholily během natáčení Navěky drakem (1988), který shodou okolností též pojednával o bratrském sporu. Při společné práci na filmech se zase sešli až o pár let později. Jackieho poučení zní „nic netrvá věčně, ani to největší přátelství.“

Jako kaskadér se stačil uplatnit v posledních filmech Bruce Leea Pěst plná hněvu (1972) a Drak přichází (1973). Po Leeově smrti upadl zájem o filmy s tematikou bojového umění a Chan odjel za rodiči do Austrálie, kde ho v roce 1976 zastihla nabídka na roli ve filmu Johna Woo Hand of Death. Tehdy zaujal producenta a režiséra Lo Weie natolik, že se z něj rozhodl vytvořit nástupce Bruce Leea, s nímž kdysi natočil dva filmy. Žádný z filmů, v němž Jackieho Chana vedl tímto způsobem, se však nesetkal s větším úspěchem. To, co Chanovi vyhovovalo mnohem lépe, byla koncepce společnosti Film Company Seasonal, která přišla s kombinací prvků bojového umění doplněných komediálními vložkami. Jackie Chan tak poprvé dostal příležitost propojit své kung-fu kousky s těmi komediantskými, tak jak je odkoukal od svého vzoru Bustera Keatona. Hned první z nich Škola hada (1978) se stal v Asii kasovním hitem roku 1978. Ve stejné době se představuje jako režisér ještě úspěšnějšího akčního filmu Odvážná hyena (1979), který byl svého času druhým nejnavštěvovanějším hongkongským filmem, což jeho producenta Lo Weie zlákalo natolik, že o rok později natočil pokračování - s Jackiem vzniklo už jen několik nových scén, které Wei slepil se záběry z prvního filmu a pro zbytek natáčení použil dvojníka. To znamenalo definitivní konec spolupráce obou filmařů.

Od osmdesátých let se Jackie Chan objevuje také v koprodukčních filmech Hongkongu a USA. Výsledek této spolupráce obou zemí (došlo k ní poprvé od smrti Bruce Leea roce 1973) se jmenuje The Big Brawl (1980) a Jackie Chan v ní poprvé nevystupuje v kulisách středověké Číny, ale na pozadí Chicaga třicátých let. Rok na to si již zahrál v hollywoodské produkci Velký závod po boku Burta Reynoldse, Rogera Moora, Farrah Fawcett a dalších hvězd amerického filmu, stejně jako v jeho pokračování Velký závod 2 (1984). Po návratu do Hongkongu měl krátký vztah se zpěvačkou Teresou Teng, která se s ním rozešla údajně pro jeho namyšlenost a Jackie Chan se od té doby věnuje výhradně filmu. Jeho druhý pokus o dobytí Hollywoodu se uskutečnil v roce 1985 snímkem Ochránce, kde hraje newyorského policistu. Neshody s režisérem nad veškerými akčními scénami skončily dalším filmovým neúspěchem, ale také rozhodnutím Chana natočit vlastní hongkongskou Police Story. U Ochránce bývá uváděn také jako režisér, protože pro jeho uvedení v asijské distribuci převzal roli producenta natolik razantně, že ještě doma přetočil řadu scén a přestříhal zbytek filmu.

„Když si lidé platí za to, aby v nějakém filmu viděli mně, pak chci, aby mně opravdu viděli – v každé situaci. Nebudu publikum podvádět.“

Jackie Chan není jen herec, ale také producent, režisér, scenárista, zpěvák, choreograf bojových scén a koordinátor kaskadérů. Koncepci, koordinaci a vlastní provedení každé akce považuje za svůj hlavní úkol. Od roku 1981 má za sebou stálou skupinu kaskadérů „Jackie Chan Stuntman Association“, kteří se v jeho filmech podílejí na natáčení kaskadérských a bojových scén. Většina členů týmu je složena z Jackieho dlouholetých přátel a osobních strážců. Stunt´s team dosáhl svého vrcholu v polovině osmdesátých let, kdy měl již přes dvacet lidí, ti všichni se podíleli např. na Police Story (1985). Od devadesátých let Jackie Chan vybírá jen ty členy týmu, které pro daný film právě potřebuje. Současný Jackie Chan s nadhledem vzpomíná na toto období jako na čas, kdy nemyslel na nic jiného než na úspěšné dokončení každého filmu.

Mezi Chanovy nejúspěšnější filmy osmdesátých a devadesátých let, kdy byl na vrcholu patří Božská relikvie (1987) a její pokračování. Asijskou variaci na Indiana Jonese vytvořil velký fanoušek Stevena Spielberga Jackie Chan spolu se scenáristou Edwardem Tangem. Film, který se stal v hongkongských žebříčcích třetím nejpopulárnějším snímkem osmdesátých let, se rozhodně nedá považovat za remake, protože moderní lovec relikvií Jackie Chan v něm především paroduje kung-fu a vlastně i sebe samého. Rozpočet Božské relikvie 2 (1991) se vyšplhal na 115 milionů hongkongských dolarů, takže toto pokračování se ve své době stalo nejdražším hongkongským filmem, který se s mnoha obtížemi natáčel na Sahaře a v Maroku. Režisér i hlavní hvězda těchto snímků Jackie Chan považuje především choreografii akčních scén za svoji nejlepší práci. Natáčení prvního dílu v Jugoslávii se mu však stalo téměř osudným, když utrpěl své nejvážnější zranění. Větev stromu povolila a herec narazil hlavou do skály tak tvrdě, že mu začala téct krev z uší a úlomek lebky se dostal do mozku. Šťastnou náhodou pobýval nedaleko nejlepší jugoslávský mozkový chirurg a po čase uzdravený Jackie Chan, již s plastovou krytkou ve své hlavě, překonal trauma tím, že tento kaskadérský kousek předvedl znovu a Božskou relikvii dotočil.

Při procházce mezi skleněnými mrakodrapy v ulicích Hongkongu se v Jackieho hlavě zrodil nápad na hlavní téma Police Story, která je co se týče čisté akce jeho absolutně nejoblíbenějším filmem. Miluje úvodní scénu v horách a později ve velkém nákupním středisku, kdy se sklouzne po kabelu vánočního osvětlení (to skončilo naprosto sedřenou kůží na dlaních a prstech) a proletí sklem (to skončilo mnoha ošklivými řeznými ranami). Pro vysněný efekt z tříštícího se skla utrpěl celý Chanův tým nespočet zranění a během natáčení se údajně den co den střídali v nemocnici nově pořezaní s již vyléčenými kaskadéry. Jeho filmy překypují humorem a především akcí, takže nejběžnější zprávy z natáčení zní „událo se nespočetně velmi drobných zranění a to nejen Jackiemu Chanovi.“ Není divu, když ve svých scénách skáče ze skály na horkovzdušný balón (Božská relikvie), pouští se ručičky věžních hodin a 30 metrů padá dolů skrze několik markýz (Project A, 1983) nebo zavěšen na provazovém žebříku prolétává vysokou rychlostí mezi budovami Kuala Lumpur (Police Story III).

„Při každém novém projektu přemýšlím, co nového bych tentokrát mohl publiku předvést. Jak mám udělat akční sekvence, aby byly lepší, razantnější, nebezpečnější.“

Ve svých filmech se snaží vyjít ze života takového, jaký je, proto jeho hrdinové neustále prohrávají až konečně přijde ta chvíle, kdy mají štěstí a zvítězí. Na amerických filmech Chanovi vadí především stříhání akčních sekvencí a trvá na tom, aby bylo v jeho filmech vidět daleko víc, než jen postava v okně a mrtvola na chodníku. Jackieho souboje trvají téměř nekonečně dlouho, natáčí se mnoho verzí, kaskadéři navrhují vlastní sekvence a střihy jsou omezeny na minimum. Jejich účastníci se prostě mlátí dokud to jde. Filmař Jackie Chan své bojové scény srovnává s přestřelkami ve filmech Johna Woo se slovy „oba se snažíme dělat akci co možná nejestetičtěji.“

Cesta do Hollywoodu, který mu již symbolizoval samá příkoří a neúspěchy se otevřela v roce 1995, kdy ve Vancouveru natáčeli Rachot v Bronxu určený pro asijský trh. Filmování vzbudilo zájem médií natolik, že se snímek ocitnul v americké distribuci, kde za první týden vydělal 10 milionů dolarů. Další snímek První rána americké publikum ještě více ohromil a do distribuce se dostaly i starší Chanovy snímky. Jackie Chan se v tomto okamžiku stal „americkou filmovou hvězdou,“ přebíral MTV Movie Awards a získal vysněnou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. V roce 1997 nepropásl příležitost stát vedle přítele Sylvestra Stallona ve velkém propadáku Jak dobýt Hollywood. Obrovského úspěchu v Americe dosáhl rolí v Ratnerově Křižovatce smrti (1998) a jejím pokračováním Křižovatka smrti 2, která se v USA stala nejúspěšnější komedií roku 2001. Populární byla i westernová akční komedie Tenkrát na východě (2000) a její pokračování Rytíři ze Šanghaje (2002), které se natáčelo i v České republice. Rozdíly v tržbách ve Spojených státech a v Asii definitivně ukázaly, že americké a asijské publikum preferuje rozdílné filmy a Jackie Chan konečně pochopil, že napříště bude třeba střídavě se zaměřit jen na jedno z nich. O americkém způsobu natáčení říká „deset dní natáčíme dialogy, dva dny akci. V Hongkongu to bývá naopak – obvykle dvacet dnů akce a dva dny dialogy.“ S nadhledem vysvětluje, že miluje možnosti hollywoodské techniky, protože u nich místo použití kamery na jeřábu staví dlouhý žebřík, který podpírá několik pomocníků. Uvědomil si totiž, že ačkoli filmař v USA nemá tolik tvůrčí svobody, kariéra akčních hvězd tam díky speciálním efektům trvá mnohem déle.

Svůj soukromý život drží mimo světla veřejnosti. Od roku 1983 je ženatý s populární herečkou osmdesátých let Lin Feng Jiao, matkou jeho jediného syna. Pro všechny Jackieho aktivity se však členové rodiny nikdy nevídali příliš často. Své zkušenosti s rodinným životem tak příliš nevylepšil, vezmeme-li v úvahu, že od sedmi let vyrůstal bez přítomnosti rodičů. V roce 1984 vydal činorodý Číňan z Hongkongu své první album Love me a do dnešní doby jich už vydal více než patnáct a k tomu desítky soundtracků, protože většinu písní ke svým filmům zpívá sám. Jackie Chan se v hongkongských hitparádách drží často na prvních místech a je držitelem několika hudebních cen. Dokonce jeho syn Chan Cho Ming se dal na dráhu popového zpěváka.

Zatímco ve světě filmu rád zůstává sám sebou, v obchodu se učí od konkurence a tak ví, že trička s čínskými nápisy se lépe prodávají v USA, zatímco s anglickými v Číně. Mezi poslední aktivity Jakieho Chana patří obchod s nemovitostmi, rozšíření sítě restaurací a nové kolekce pánského oblečení (mimochodem jedna z jeho zimních bund, která byla použita jako součást kostýmů pro Mission Impossible 3, byla vychvalována Tomem Cruisem natolik, že mu poté Chan poslal další dva kusy), jako vyslanec UNICEF natočil varovnou zprávu o nebezpečí ptačí chřipky a jako podílník řetězce podniků rychlého občerstvení Planet Hollywood rozjel také asijskou variantu Star East v Šanghaji a kalifornské Pasadeně. Vždycky chtěl točit jen takový styl filmů, jaké točí, přesto se je snaží posouvat stále dál a ve svižném tempu při realizování svých aktivit rozhodně nezpomaluje.

ČSFD.cz

Související novinky

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (více)

Nejlépe placení herci roku 2020

Nejlépe placení herci roku 2020

13.08.2020

Magazín Forbes zveřejnil seznam nejlépe placených herců za období od 1. června roku 2019 do 1. června roku 2020. Na prvním místě se pak nepřekvapivě znovu umístil herec Dwayne Johnson, který si… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Karate Kid hlásí comeback

Karate Kid hlásí comeback

07.08.2017

Ralph Macchio se po 28 letech vrátí do role Daniela LaRussa, jehož určitě znáte jako Karate Kida ze tří filmů z osmdesátých let. V roce 1994 vzniknul spin-off Nový Karate Kid s Hilary Swank a před… (více)

Herec

Filmy
2025

New Police Story 2

2024

Five Against a Bullet

 

Karate Kid

 

Rush Hour 4

 

Shanghai Dawn

 

Wolf Flag

2023

Ride On

 

Snafu: V háji jako obvykle

 

Želvy Ninja: Mutantí chaos

Reklama

Reklama

2021

Good Night Beijing

 

Zong shi you ai zai ge li

2020

Avantgarda

2019

Pan deng zhe

 

Shen tan pu song ling

 

Tajemství dračí pečeti

2017

Jie you za huo dian

 

Kung fu Yoga

 

LEGO® Ninjago® film

 

Srdce z oceli

 

Stopy spravedlnosti

 

Velká oříšková loupež 2

2016

Detektiv z Hongkongu

 

Kung Fu Panda 3

 

Tygři železnice

2015

Boj o Hedvábnou stezku

 

Monkey King: Hero Is Back

2014

Jiu huo ying xiong

2013

Jing cha gu shi 2013

 

Personal Tailor

2012

Final Cut - Dámy a pánové - a.z.

 

Čínský zvěrokruh

2011

1911: Pád poslední říše

 

Kung Fu Panda 2

 

Shaolin

2010

Chůva v akci

 

Karate Kid

 

Malý Velký Bojovník

 

Shi bo zong dong yuan

2009

Hledá se Jackie Chan

 

Město zločinu

 

Založení republiky

2008

Kung Fu Panda

 

Zakázané království

2007

Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži

2006

Akce nemluvně

 

Si da tian wang

2005

Mýtus

2004

Cesta kolem světa za 80 dní

 

New Police Story

 

Návrat draka

 

The Huadu Chronicles: Blade of the Rose

2003

Krotitelé upírů

 

Medailon

 

Rytíři ze Šanghaje

2002

Tuxedo

2001

Agent z Hong Kongu

 

Křižovatka smrti 2

2000

Tenkrát na východě

1999

Cesta na trůn komedie

 

Gen-X Cops

 

Instinkt lovce

1998

Křižovatka smrti

 

Mstitel beze jména

1997

Jak dobýt Hollywood...

 

Terč

1996

První rána

1995

Blesk

 

Rachot v Bronxu

1994

Legenda o opilém Mistrovi

1993

Městský lovec

 

Příběh policajta

 

Superpolda

1992

Dračí dvojčata

 

Police Story 3

 

Xi Zang xiao zi

1991

Božská relikvie 2

1990

Zajatec

1989

Kantonský kmotr

1988

Navěky drakem

 

Police Story 2

1987

Ohnivý drak

 

Projekt A 2

1986

Božská relikvie

 

Nui Ji Zapai Jun

1985

Mé šťastné hvězdy

 

Ochránce spravedlnosti

 

Police Story

 

Srdce draka

 

Šťastné hvězdy

1984

Pojízdná kantýna

 

Shen yong shuang xiang pao

 

Velký závod 2

1983

Mise moci

 

Odvážná hyena 2

 

Projekt A

 

Vítězové a hříšníci

1982

Pán draků

1981

Tajný závod

1980

Mladý mistr

 

Souboj cti

1979

Mistr s drtícími prsty

 

Odvážná hyena

 

Pomsta tygra

1978

Bojovníci ze Šaolinu

 

Drak z chrámu Šaolin 2: Lehkomyslný bojovník

 

Mistrův syn

 

Sedm pěstí

 

Stateční strážci

 

Škola hada

1977

Karate Tajfun

 

San shi liu mi xing quan

1976

Křížová cesta Šaolinem

 

Mi zong sheng shou

 

Nové pěsti

 

Pěsti smrti

 

Smrtící meteor

1975

Hua fei man cheng chun

 

Jin mao shi wang

 

Pai an jing ji

1974

E Hu Cun

 

Jin ping shuang yan

1973

Bei di yan zhi

 

Chu ba

 

Crash! Che botte strippo strappo stroppio

 

Drak přichází

 

Ma tou da jue dou

 

Mai fu

 

Mladý tygr

 

None But the Brave

 

Pěst orla

 

Qi lin zhang

 

Shi po tian jian

 

The Cub Tiger from Kwangtung

1972

He qi dao

 

Hei dian

 

Krvavé pěsti

 

Pěst plná hněvu

 

Tang ran ke

1971

Dao Bu Liu Ren

 

Gui nu chuan

1970

Huang jiang nu xia

1966

Liang hu shi ba biao (shang ji)

 

Liang hu shi ba biao (xia ji)

1964

Qin Xiang Lian

1962

Da xiao huang tian ba

Seriály
2005

Jackie Chan Adventures

 

The Powers That Be, Pt. 2 (S05E13)

 

The Powers That Be, Pt. 1 (S05E12)

 

J2 Revised (S05E11)

  více epizod (6)
2004

Jackie Chan Adventures

 

Ninja Twilight (S04E13)

 

Deja Vu (S04E12)

 

Junior J-Tots (S04E11)

  více epizod (5)
2003

Jackie Chan Adventures

 

Attack of the J-Clones (S03E17)

 

A Night at the Opera (S03E16)

 

Re-Enter the Dragon (S03E15)

  více epizod (13)
2002

Jackie Chan Adventures

 

The Amazing T-Girl (S02E39)

 

I'll Be a Monkey's Puppet (S02E38)

 

Shrink Rap (S02E37)

  více epizod (24)
2001

Jackie Chan Adventures

 

Danger in the Deep Freeze (S02E22)

 

Scouts Honor (S02E21)

 

The Return of the Pussycat (S02E20)

  více epizod (22)
2000

Jackie Chan Adventures

 

Affenzirkus (S01E10)

 

The Rock (S01E09)

 

Tough Break (S01E08)

  více epizod (7)
1992

Martin

Dokumentární
2022

Robin Williams - smát se až k slzám

2021

Jackie Chan - humor, sláva a kung-fu (TV film) - a.z.

2020

KungFu Stuntmen - a.z.

2019

China: Power and Prosperity - a.z.

 

Milk (TV film) - a.z.

 

Xing Guang

2018

Zelení hrdinové Jackie Chana (TV film)

2017

Earth: Den na zázračné planetě - vypravěč

2011

Stars ! (seriál)

2009

Beijing

 

Jak Bruce Lee změnil svět (TV film)

2008

Autour de 'Rush Hour 3' en 80 mots

2003

100 Greatest Movie Stars, The (TV film)

 

Cinema Hong Kong: Kung Fu

 

Po stopách draka

2002

Jackie Chan: Fast, Funny and Furious

 

Ultimate Fights from the Movies

 

Umění akce

2001

Culture Clash: West Meets East

 

E! Rank (seriál)

 

Hong Kong Superstars (TV film)

 

Jackie Chan's Hong Kong Tour

 

Making Magic Out of Mire

1999

Jackie Chan: My Stunts

1998

Art of Influence, The (TV film)

 

Jackie Chan: My Story

 

Masters of the Martial Arts Presented by Wesley Snipes (TV film)

 

Path of the Dragon, The

1997

Making of Jackie Chan's 'Mr. Nice Guy', The

1996

Top Fighter 2 - a.z.

1995

Eastern Heroes: The Video Magazine

 

Top Fighter

1994

Cinema of Vengeance

 

The Life of Bruce Lee (TV film)

1992

Bruce Lee and Kung Fu Mania

 

Getaway (seriál)

1990

To nejlepší z bojových umění

1989

Probe Team, The (seriál)

1984

Bruce Lee - Mistr bojových umění

Hudební videoklipy
2017

Jackie Chan - Hero Story

2010

Justin Bieber feat. Jaden Smith - Never Say Never - a.z.

2004

Jackie Chan - September Storm

1998

Jackie Chan - I'll Make a Man Out of You

1995

Jackie Chan - One Moment's Hero

1985

Jackie Chan - Hero Story

Krátkometrážní
2023

Ke zai shi jian li di mei hao

2016

The Master: A Lego Ninjago Short

2013

The Unbelievable

2010

Kung Fu Panda slaví svátky (TV film)

Scenárista

Režisér

Producent

Host

Související novinky

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (více)

Nejlépe placení herci roku 2020

Nejlépe placení herci roku 2020

13.08.2020

Magazín Forbes zveřejnil seznam nejlépe placených herců za období od 1. června roku 2019 do 1. června roku 2020. Na prvním místě se pak nepřekvapivě znovu umístil herec Dwayne Johnson, který si… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Karate Kid hlásí comeback

Karate Kid hlásí comeback

07.08.2017

Ralph Macchio se po 28 letech vrátí do role Daniela LaRussa, jehož určitě znáte jako Karate Kida ze tří filmů z osmdesátých let. V roce 1994 vzniknul spin-off Nový Karate Kid s Hilary Swank a před… (více)

Reklama

Reklama